Souhlasíte s tím, že ženy a muži mluví každý jinou řečí? A občas je těžké najít tu společnou? Pak si nenechte ujít román Tajný pánský knižní klub, který vydalo nakladatelství Jota a jehož autorkou je Lyssa Kay Adamsová.

„Na zničení vztahu jsou potřeba dva lidi.“

Hlavním hrdinou je Gavin Scott. Profesionální hráč baseballu, kterému se rozpadá manželství. Jeho žena Thea, díky které si uvědomil, že láska na první pohled skutečně existuje, požádala o rozvod. Za krátký čas toho má tento pár za sebou poměrně dost. Jejich vztah nabral rychlý spád. Thea otěhotněla po pouhých třech měsících od seznámení. Rychle naplánovali svatbu a narodila se jim dvojčata. Gavin se dostal do první ligy a byl věčně na cestách, Thea tak jejich dcerky vychovávala v podstatě sama. Kvůli svému muži se všeho vzdala. A teď jí došla trpělivost. Její život nabral úplně jiný směr, než si představovala. A tak udělala zásadní životní rozhodnutí. Protože nastal čas pohnout se kupředu a začít si plnit své sny.

„Všichni se v určité fázi manželství navzájem odcizí. Všichni lidé se vyvíjejí v čase a ne všichni se mění stejným tempem. Kdo ví, kolik lidí se rozvedlo jen proto, že si uvědomili, že to, co považovali za nepřekonatelné problémy, byla ve skutečnosti jen dočasná fáze.“

Gavin se však s rozvodem nehodlá smířit. Ať už se mezi ním a jeho ženou stalo cokoli, chce to napravit. A udělá pro to vše! Jenže to vypadá, že svou příležitost propásl. Nenaslouchal jí ve chvíli, kdy tuto možnost měl. A Thea mu odmítá dát další šanci. Na emocionální řeči a velká gesta už je pozdě. Zbývá mu poslední možnost: musí připravit pořádný plán na záchranu manželství. Naštěstí stále existují tací, kteří Gavinovi podají pomocnou ruku.

„Dopustil, aby jeho hrdost zničila to nejlepší, co ho kdy potkalo.“

Gavin se stane členem knižního klubu. Že vám to nedává smysl? Nebojte, brzy bude. Jde totiž o tajný panský klub, mezi jehož členy patří samí významní muži: profesionální sportovci, majitelé různých firem či místní politici. Všichni tito muži byli v určité chvíli ve stejné situaci jako Gavin. Málem přišli o svou ženu. Důležité je, že všichni ji nakonec získali zpět. Proč? Protože se pustili do čtení románů pro ženy. Ty se pro ně staly návodem, jak mluvit se svými drahými polovičkami. Tyto romány jsou totiž plné toho, jak ženy chtějí, aby se k nim muži chovali. Muži pak dokáží na problémy nahlédnout z ženské perspektivy. Stanou se lepšími manželi i milenci. A díky tomu v jejich manželství vládne klid a pohoda.  A tak se i Gavin vydá na výpravu do světa plného emocí.

„Víš přece, že problémy v ložnici pramení z problémů mimo ložnici. Jedno bez druhého nespravíš.“

Čas od času se mi do rukou dostane kniha, která se mi mimořádně trefí do noty. A tohle je přesně jedna z nich. Stačilo několik stran a už jsem věděla, že tohle vyprávění se mi bude líbit. Námět je skvělý. Autorka využila něco, co se týká nás všech. Všichni sem tam zažijeme v partnerských vztazích nějakou tu bouřku, která je založena na něčem naprosto banálním. A to vše proto, že muži a ženy vidí svět jinak. Každý z nás svému partnerovi občas řekne něco, co se jeví naprosto neškodně. Jenže toho druhého to naštve, vytočí, urazí. Autorka vám humorným způsobem ukáže, že komunikace a porozumění představují základ každého vztahu. Je to jednoduché, že? A přece originální!

Román je napsaný z pohledu obou hlavních hrdinů. Postupně se tedy dozvíte, co všechno Theu a Gavina trápí. Nahlédnete do jejich soukromých problémů a zjistíte, co si jeden o druhém myslí. Budete sledovat kroky, které Gavin pro záchranu svého manželství učiní. A to vše samozřejmě s pomocí členů klubu a několika romantických knih!

Domnívám se, že tento román zaujme většinu žen. Je to čtení do nepohody, které vám téměř za jakýchkoli okolností zvedne náladu. Koho by nepobavila představa party svalovců a dalších vlivných mužů, kteří popíjejí dýňové latte a nosy mají zabořené ve vyprávění, jenž si obvykle užívají příslušnice opačného pohlaví? Ovšem pokud i nějaký muž najde odvahu pustit se do této knihy, jistě v ní najde mnoho poučení, která bude moci aplikovat ve svém vlastním vztahu. Chcete-li i vy vědět, zda Gavin skutečně dokáže své manželství zachránit, neváhejte a pusťte se do čtení.

Ukázka:

Gavin si ho nevšímal a vzal knihu ze stolu, kam spadla. Mrkl na obálku. Nějaká ženská z 19. století se opírala o gauč a za ní stál týpek v jednom z těch starodávných obleků. Košili měl rozepnutou.
„Námluvy s hraběnkou,“ četl Gavin pomalu. Zaskřípal zuby a obrátil oči v sloup. 
„To má bejt vtip?“
„Ne,“ řekl Del.
„Tohle je romantickej román.“
„Jo.“
Gavin se sesunul k zemi. „To se mi snad jen zdá, vy debilové. Mně se rozpadá život a vy si tady ze mě děláte prdel.“
„Já si myslel to samý, když mě sem Mack přivedl,“ řekl Del. „Ale není to žádnej vtip. Sedni si a poslouchej.“

Tajný pánský knižní klub – Lyssa Kay Adamsová. Brno: Jota, 2022.

logo_Jota