Isabella Maldonado je portorickou autorkou, kterou jistě velmi dobře znají všichni příznivci thrillerů. Proslavila se příběhy s agentkou Ninou Guerrerovou a následně se pustila do další série, jejíž první díl právě vyšel pod názvem Zabij, nebo zemři.

Hlavní hrdinkou je tentokrát zvláštní agentka FBI a bývalá příslušnice elitních jednotek americké armády Daniela Vegová. Jde o postavu, která si vaše sympatie získá hned od prvních stránek. Už na začátku příběhu vám ukáže, že si za každých okolností dokáže zachovat chladnou hlavu – přímo před jejíma očima totiž zavraždí neznámý muž šéfa štábu jednoho ze senátorů…

„Tak vysoce postavený cíl by mohl být součástí rozsáhlejšího spiknutí.“

Začátek vyprávění je tedy celkem akční, protože vraha je samozřejmě nutné co nejdříve dopadnout. Jenže se zdá, že je před policií i FBI neustále o krok napřed. Všichni se zabývají otázkou, zda má to, co zavražděný muž pro senátora dělal, nějakou souvislost s tím, proč byl zabit… Šlo o profesionálního zabijáka pověřeného úkolem zavraždit člověka, který měl velmi blízko k jednomu z nejmocnějších lidí v americkém establishmentu? Jenže kdo si vraha najal? A kolik lidí už měl vrah na svědomí? Podaří se Dani a jejím kolegům dopadnout ho? A získají od něj tolik potřebné informace? Jisté je jen jedno: bude třeba postupovat velmi opatrně!

„Nikdo by neměl uniknout spravedlnosti – ani bohatí a mocní.“

Pokud jste četli autorčinu předešlou sérii, její styl psaní už velmi dobře znáte. A mohu vám prozradit, že se opět máte na co těšit. I tento příběh je totiž plný napětí. Autorka vás vtáhne do svého vyprávění od první stránky. Na nic nečeká a rovnou rozjíždí hru, kterou hlavní postavy hrají. Nechybí ani šifrované zprávy a snaha rozlousknout různé hádanky. Zápletka je propracovaná, postavy velmi dobře vykreslené a celkově na mě příběh působí uvěřitelně. Vše dává smysl a většinu času mi běhal mráz po zádech, protože Daniela a její kolegové byli tolikrát tak blízko vyřešení případu! Isabella Maldonado si se svými čtenáři zkrátka umí pěkně pohrát.

Zajímavým zjištěním pro mě byl fakt, že i sama autorka má dvacetiletou praxi u FBI a policejních složek. Na jejích knihách je to skutečně znát: ví, jak vše chodí. Důležité informace dávkuje a skvěle popisuje i průběh vyšetřování – Daniela a její tým se postupně dobírají důležitých informací a objevují nové indicie. I díky tomu jsem měla pocit, že se v příběhu neustále něco děje. Dramatický závěr pak představuje třešničku na pomyslném dortu!

A ještě musím pochválit téma, které autorka zpracovala: zapojila do svého vyprávění únikovou hru, v níž musí hráči překonávat překážky, které jsou výzvou pro jejich mozky – a to stejné čeká (společně s dalšími postavami) i Danielu. Z agentky FBI se stane voják na bojové misi a bude bojovat o holý život.

„Všude kolem vás budou skryté stopy a úkoly, které budete muset vyřešit, jestli chcete najít cestu ven. Jen jeden člověk odtud odejde živý. A ten člověk bude muset přelstít, mučit a zabít všechny své bývalé parťáky, aby získal vše potřebné k útěku.“

Isabella Maldonado sbírá jedno pozitivní hodnocení za druhým. A podle mě zcela oprávněně. U většiny příběhů dokáži odhadnout některé z dějových zvratů, tady tomu tak ovšem nebylo. Je osvěžující číst příběh, u které předem netušíte, co všechno se ještě semele! Člověk si pak užívá každou další akční scénu. A samozřejmě jsem zvědavá na další díl série. Fanoušci thrillerů by se určitě měli zkusit do některé z autorčiných knih začíst.

Ukázka:

„Nepokoušejte se ho zadržet sama,“ ozval se Wu. Z hlasu mu zněly obavy.
Ve směru na Foleyho náměstí zrovna přes Centre Street přebíhal dav středoškoláků. Horda studentů se prohnala kolem fontány a zaplnila střed Federal Plaza.
„Kdo ví, kolik toho jedu ještě u sebe má?“ uvažoval Wu. „Mohl by bodnout i vás…“
„Zamířil ke skupině školáků,“ přerušila ho Dani.
Pronásledovaný muž byl stále víc než dvacet kroků před ní, náhle ale zpomalil u skupinky dětí a otočil se k Dani čelem. Zvedl černý deštník a jeho špičkou namířil k asi dvanáctileté dívce.
Dani pochopila jeho záměr a prudce se zastavila. „Ohrožuje jedno z dětí,“ oznámila do telefonu. „Musím se zastavit.“
Wu zaklel. „Už jsou tam naši v uniformách?“
Rozhlédla se. „Všichni jsou na druhé straně ulice, usměrňují dopravu a evakuují budovu soudu. Pokuste se jich pár poslat sem, aby obklíčili Foleyho náměstí. Já ho zatím nějak zaměstnám. Ale nezapomeňte jim říct o tom jedu v deštníku.“
Znovu zaměřila pozornost na neznámého podezřelého, v telefonu slyšela, jak Wu opakuje její slova někomu jinému. O okamžik později se muž s deštníkem vmáčkl do skupiny dětí a zmizel jí z dohledu.

Zabij, nebo zemři – Isabella Maldonado. Praha: Metafora, 2024.

logo