Také máte doma malého milovníka pohádek od Disneyho? Pak si nenechte ujít novinku nakladatelství Egmont patřící pod největší nakladatelský dům v České republice Albatros Media s názvem Disney – 100 pohádek! Ano, tušíte správně: z názvu vyplývá, že kniha obsahuje rovnou 100 krásných pohádek.

Těšit se můžete na nová dobrodružství některých z vašich oblíbených hrdinů. Najdete zde příběhy na motivy následujících pohádek: Popelka, Pinocchio, 101 dalmatinů, Malá mořská víla Ariel, Kniha džunglí, Kráska a zvíře, Lady a Tramp, Lví král, Aristokočky, Dumbo, Šípková Růženka, Bambi, Sněhurka a sedm trpaslíků a Pocahontas. Na své si tedy přijdou chlapečci i holčičky.

Oficiálně je kniha určena dětem od čtyř let. Já obvykle pohádkové příběhy od Disneyho doporučuji dětem cca od dvou let. Tentokrát udělám výjimku: tuto knihu ocení spíše malí školáci, kteří se učí číst a nevyžadují tolik doprovodných ilustrací. Menší děti osloví pravděpodobně jen v případě, že jsou zvyklé pohádku pouze poslouchat a obejdou se bez prohlížení doprovodných obrázků. Od ostatních podobných knih z Disney edice, které máme doma a které jsem vám doporučovala v předchozích recenzích, se totiž trochu liší. Jednak formátem, který je menší než klasická A4. A pak také rozvržením pohádek. Protože jich kniha obsahuje rovnou stovku, každá z pohádek zabírá jednu jedinou stranu (výjimkou je třeba jedna z pohádek o Sněhurce, jejíž pokračování zabírá několik stran). Asi už tušíte, že na ilustrace nezbývá místo: najdete jich zde mnohem méně, než jste zvyklí. Ale nebojte se, neznamená to, že úplně chybí. Každý příběh znázorňuje jeden menší obrázek a dále na některých stránkách najdete další malé doprovodné obrázky.

A ještě něčím je právě tato kniha pohádek výjimečná: vyšla totiž u příležitosti 100. výročí společnosti Disney. Ano, tak dlouho už nám kreslení hrdinové dělají radost. Samozřejmě i tentokrát můžete vybírat z více variant – na oslavu 100. výročí došlo k vydání hned několika knih v rámci tzv. Platinové kolekce. Kluci si jistě užijí příběhy závoďáků či marvelovských superhrdinů. Další kniha potěší příznivce Hvězdných válek a na své si samozřejmě přijdou také holčičky: zejména malé milovnice Ledového království.

Disney – 100 příběhů potěší malé i velké čtenáře. I dospělí mohou prostřednictvím vyprávění zavzpomínat na své dětství, které strávili ve společnosti výše zmíněných hrdinů. Nahlédněte do světa pohádek a užijte si další z disneyovských knih.

Disney – 100 příběhů. Egmont: Praha, 2023. 
logo-albatros-media-5162a4e38cf92