„Dopřávej si la bella figura a dělej to pro sebe.”

Nakladatelství Metafora nedávno vydalo knihu Bella Figura: jíst, milovat a žít po italsku, která nadchla řadu čtenářek. Když o tom tak přemýšlím, tak jsem o ní vždy četla samá pozitivní slova. Nastal tedy čas přesvědčit se, co ostatní na tomto příběhu vlastně vidí.

Autorkou tohoto románu je Kamin Mohammadi, která to v životě neměla úplně jednoduché. Narodila se v Íránu a v deseti letech se svými rodiči odešla do exilu do Velké Británie. Další část svého života strávila právě zde. Pak ale nastal okamžik, který změnil její život. Odešla do Florencie. Původně zde chtěla strávit jen několik měsíců, ale znáte to. Člověk míní a osud mění…

„Před deseti lety jsem se v podstatě náhodně přestěhovala do Florencie a hned první rok, který jsem tam strávila, naprosto změnil můj život, mé tělo i mé srdce.”

Děj je postavený na konceptu bella figura: jde o italskou ženu, která je za každých okolností sebevědomá. Jde o to, že život takové ženy je ve všech aspektech tak krásný, jak to jen jde. Hlavní roli hraje smyslnost, elegance, sexualita, velkorysost, hojnost. V životě této ženy neexistují žádná omezení, stres ani odříkání. Sama Kamin přiznává, že když přijela do Florencie, nemohla být tomuto ideálu vzdálenější. Zažívala syndrom vyhoření: vyhasla v ní veškerá radost a z její energie zbyly jen žhavé uhlíky. Jenže už po několika měsících ve Florencii se jí život zcela změnil.

„Každá žena může vypadat, jak nejlíp dokáže, když zůstane sama sebou. Oblečení ani make-up to nezmění, záleží na tom, co vyzařuješ…”

Na tomto románu je několik věcí, které stojí za to vyzdvihnout. Skoro se bojím, že na něco zapomenu, takže to vezmu pěkně postupně. Mám moc ráda příběhy, které alespoň z části vycházejí ze skutečných životů. A ještě více mám ráda takové, ve kterých se lidé dokáží rozhodnout pro obrovské životní změny. A přesně tohle všechno je tady splněno a nebudu se tajit tím, že Bella figura odteď patří mezi mé oblíbené knihy.

Obdivuji všechny, kteří dokáží opustit veškeré své jistoty: práci, rodinu, přátele… a vydají se do neznámé země. Kamin v sobě takovou odvahu našla. Změnila svůj život a hlavně změnila sebe. Poznala novou kulturu, zvykla si na nová jídla a seznámila se s novými lidmi. A také zjišťovala, jací vlastně jsou italští muži. Její příběh v sobě má několik silných poselství. Začněme třeba tím, že bychom si všichni měnili uvědomit jednu věc: všichni žijeme své vlastní životy a měli bychom si vážit především sami sebe. To ostatní pak přijde samo. Žijeme v uspěchané době, jsme plní ambic, snažíme se splnit své stanovené cíle, přitom zapomínáme na jednu věc: na sebe. Měli bychom si uvědomit, že právě oproštění od některých našich ambic může vést k osvobození. Kamin Mohammadi vám prostřednictvím svého příběhu dokáže, že stojí za to zpomalit. Protože pomalejší tempo života může zostřit naše smysly. Nepřestávala jsem se divit, jak dokonale se jí vše podařilo vystihnout.

Celé vyprávění se odehrává v úžasném prostředí. Pokud máte rádi Florencii, budete z knihy nadšeni. Je to kolébka světového umění a architektury spojená s několika významnými jmény. Autorčiny popisy Florencie, jejích památek i typických italských životů jsou dokonalé a já jsem se prostřednictvím nich vrátila do svých krásných vzpomínek. A jestli jste přímo vy ve Florencii nikdy nebyli, tak rozhodně dostanete chuť ji osobně navštívit.

V neposlední řadě vám Kamin poskytne šanci vyzkoušet si řadu skvělých italských jídel. Pokud milujete třeba těstoviny, najdete zde na ně několik skvělých italských variací, které si sami budete moci uvařit. Každá kapitola je totiž na konci doplněna recepty na jídla, o kterých se Kamin během svého vyprávění zmiňuje. Dokonalé, že?

A ještě nesmím zapomenout na jednu důležitou věc: celý příběh je nabitý pozitivní energií. Ačkoli Kamin neprožívala jen pozitivní věci, protože součástí života jsou i nějaká ta trápení, tak z jejího textu sálá chuť žít. Troufám si říct, že tohle je to pravé čtení pro všechny, kteří prožívají nějaké komplikovanější období. Možná, že Kamin vám svým příběhem dokáže otevřít oči a vlije vám do žil svůj pozitivní přístup k životu. Ukáže vám, že je důležité plnit si své sny a nebát se udělat zásadní životní rozhodnutí.

„Opravdová láska a opravdový život jsou zapeklité, nepohodlné a těžké. A jsou mnohem lepší, než jsem si dokázala představit.”

Ukázka:

Když jsme jednoho parného dne ležely pod olivovníkem, Christobel navrhla, že bych mohla nějaký čas bydlet v jejím bytě ve Florencii a napsat knihu, o které jsem snila. Tehdy jsem se jen zasmála – je to sice krásný sen, ale od mé reality strašně daleko. Mám přece pořádnou práci, která mě drží v Londýně, a mám toho moc, než abych mohla jen tak odjet.

A pak, jen pár měsíců nato, jsem o svou pořádnou práci přišla a z bytu mě vyhodili. Dokonce i kočka mě opustila, jednou prostě vylezla oknem a už se nevrátila. Jako kdyby vycítila mé zoufalství, Christobel mi uprostřed jednoho zimního večera, právě když jsem seděla mezi svými krabicemi, zavolala. Pověděla jsem jí, co je nového, a ona nadšeně zatleskala. „Takže teď ti nic nebrání odjet v lednu do Florencie a psát,” shrnula to a začal plánovat ještě dřív, než jsem souhlasila. A tak jsem konečně pochopila, že tohle je empatická narážka od života, zhluboka jsem se nadechla, sbalila si návrh knihy a skočila z útesu. Měl sice renesanční fasádu, ale pořád to byl útes. 

Bella figura: jíst, milovat a žít po italsku – Kamin Mohammadi. Metafora, 2018.

logo