relaxStres, slovo v poslední době používáno čím dál častěji. Jak by ne, v práci či ve škole jsou na nás kladeny čím dál větší nároky a jen zřídkakdy jsou skutečně doceněny. Pokud se k tomu přidá ještě nějaký další zdroj stresu, člověk si koleduje o nejrůznější onemocnění. Ne nadarmo se totiž říká, že psychika dokáže nejrůznější divy. To ostatně potvrzuje i sám autor Brian L. Weiss ve své knize Uvolnění stresu, dosažení vnitřního klidu, kterou vydává Metafora.

Protože i mě nějaký ten pátek sužují nejrůznější stresové faktory, rozhodla jsem se jednat. A to tak, že spojím příjemné s užitečným. Rozhodla jsem se tedy, že si na pomoc pozvu svou největší lásku – knihu, která mi pomůže se stresu zbavit. Mé oko spočinulo na dílku Uvolnění stresu, dosažení vnitřního klidu od Briana L. Weisse.

Pokud to se zbavením se svého stresu myslíte opravdu vážně, měli byste tuto knihu číst skutečně pozorně. Je zde spoustu krásných myšlenek, které se vám budou v mysli vynořovat ještě dlouhou dobu. Já jsem si dokonce z knihy některé opravdové skvosty vypsala a při každé nepříjemné situaci si je opakuji. Brian L. Weiss zde popisuje mnoho situací, ať obecně či konkrétně, ve kterých se zajisté mnozí z nás poznají. Popisuje, co nám běží v mysli při různých stresových situacích. Tyto myšlenky jsou popsány tak brilantně, že jsem si někdy opravdu říkala, zda mi autor nevidí do hlavy. Nicméně najdeme zde i pasáže, které jsou dle mého zbytečně prodlužovány a pro čtenáře ne příliš záživné. Naštěstí většina knihy je velmi dobře čtivá a B. Weiss v ní velmi často aktivizuje čtenářovu mysl, a ten je tak nucen podívat se do svého nitra.

Tato kniha je důkazem toho, že dobrého stačí málo – má totiž pouze 87 stran. Autor ji rozdělil do deseti kapitol, ve kterých se zaměřuje na podstatu, příčiny a příznaky stresu, pokračuje několika případy z praxe a knihu zakončil metodami ke snížení stresu. Na úplném konci si potom čtenář může přečíst přepis CD nahrávky.

Tímto se plynule dostávám k CD, jež je součástí knihy. Toto médium obsahuje protistresovou nahrávku, která by vás měla dostat společně s knihou do pohody ještě efektivněji. Přiznám se, že jsem si původně myslela, že půjde pouze o nějakou relaxační hudbu, které je na internetu přehršel. Ovšem již při poslechu několika prvních minut jsem byla vyvedena z omylu. Příjemný hlas linoucí se z přehrávače mě velmi mile překvapil a má skutečně uklidňující účinek. Celá nahrávka má bezmála 40 minut a vypravěč vás po celou dobu za doprovodu tiché a uklidňující hudby provází relaxací. Pokud si najdete chvíli, kdy vás skutečně nebude nikdo a nic rušit, a vy se do této metody ponoříte naplno, je výsledek více než skvělý. Já si CD pouštěla již několikrát a pokaždé se po jeho poslechu cítím jak znovuzrozená.