Dnes bych vám ráda představila knihu Knihkupectví poslední naděje spisovatelky Emily Blaine. Pokud máte rádi romantické příběhy odehrávající se v prostředí spojeném s knihami (knihkupectví, antikvariát, knihovna…), tak vám mohu hned v úvodu slíbit, že tady si přijdete na své! Pro mě je tato tematika velmi lákavá.

Hlavní hrdiny zde máme hned dva. První z nich je známý herec Maxim Maréchal. Dříve pracoval jako skladník v hypermarketu. A právě tam si ho všimla castingová režisérka. Po první roli v celovečerním filmu dostává jednu nabídku za druhou. Může tak udělat tlustou čáru za svou minulostí a začít nový život. Bohužel se nedá říct, že by si této šance vážil. Hvězdné manýry mu brzy stouply do hlavy. Peníze, obdiv a uznání ho sice změnily, ale rozhodně ne k lepšímu. Žije na hraně a je jen otázkou času, kdy nastane velký pád. Vždy dostane jakoukoli dívku, na kterou ukáže. A velice rád se pere. Pár nocí už strávil v cele předběžného zadržení, ale lidé kolem něj vždy zvládli jeho prohřešky zamést pod koberec. Teď je však situace jiná. Má na krku trestní oznámení za fyzické napadení a sexuální obtěžování. A filmoví producenti rozhodně nechtějí svěřit roli někomu, komu hrozí, že skončí za mřížemi. Řešením by tak mohl být alternativní trest. A tak Max dostává na vybranou: půjde do vězení, nebo se z Paříže na dva měsíce vrátí do svého rodného městečka, kde bude vykonávat veřejně prospěšné práce? Mohl by pomáhat třeba v knihkupectví!

Majitelkou knihkupectví je Sára Lacostová. Asi vás nepřekvapí, že Sára je knihomolkou tělem i duší. Lásku ke knihám i samotný obchod (včetně bytu v patře) zdědila po své babičce. Knihy ji plně zaměstnávají. Jenže knihkupectví na tom není moc dobře, účty jsou v červených číslech a ačkoli se Sára snaží přilákat zákazníky (vede čtenářský klub, vytvořila pro své zákazníky čtecí koutek a nabízí různé prodejní akce), nic příliš nezabírá. Obchod navíc vyžaduje rekonstrukci, na kterou Sára absolutně nemá peníze. Zdá se, že jediným řešením je prodej. Uprostřed knih vždy byla šťastná a toto rozhodnutí ji trhá srdce. Pak se však objeví jeden z jejích přátel s nevídanou nabídkou: mohla by u sebe ubytovat Maxe. Ten by jí pomohl se vším, co vyžaduje mužskou ruku. A především by získala tolik potřebné finance na rekonstrukci! Pak by knihkupectví nemusela prodávat. To by přece měla být výhra pro všechny zúčastněné.

„Dělej, co cítíš, abys ničeho nelitovala.“

Obě postavy jsou zajímavé. Max je typická filmová hvězda. Velmi rychle si zvykl na to, že všichni skáčí tak, jak on píská. A vůbec si neuvědomuje, jaké přátele v lidech kolem sebe má. Nedokáže ocenit, co všechno pro něj někteří z nich dělají. Je to nabubřelý protiva, který si myslí, že svět se točí jen kolem něj. Návrat do svého rodného města vnímá jako své selhání. Jenže jeho kariéra teď visí na vlásku a on je ochoten udělat cokoli, aby se mohl i nadále věnovat herectví.

„Vždycky máme na výběr.“

Postava Sáry odpovídá tomu, jak si všichni představují typickou knihomolku. Je nekontrolovatelně závislá na knihách, protože tak během chvilky může uniknout svému životu. Právě vášeň pro knihy ji zachránila před realitou, která byla moc tvrdá, než aby se dala snést. Ve vztazích a praktických záležitostech si připadá nepoužitelná. Je milá, laskavá, zdrženlivá, nesmělá, trpělivá (někteří lidé si její trpělivost rozhodně nezaslouží) a váží si přátel, které kolem sebe má. Je to žena, která přemýšlí, zvažuje a analyzuje. Bohužel nemá příliš vysoké sebevědomí a je nejistá ve vztazích s muži: děsí ji představa, že se s někým sblíží. Pokud má konverzovat s tím, kdo se jí líbí, jen se trapně hihňá a říká nesmysly. Zkrátka rafinované svádění není její parketa. Po pár přečtených kapitolách si řeknete, že tato hlavní hrdinka vás prostě ničím překvapit nemůže. Nicméně nenechte se zmást a pokračujte ve čtení. Budete překvapeni, co se Sárou udělá přítomnost problematického muže, který je protřelým sukničkářem, má problémy se sebeovládáním a je známý svou nevyrovnaností a násilnickými sklony. Nutno podotknout, že ani jeden z hlavních hrdinů není z nastalé situace příliš nadšený. Jak spolu tyto dvě osoby budou vycházet?

„Věci se někdy mění. A občas změníme názor na rozhodnutí, která jsme učinili.“

Román je psaný z pohledu Maxe i Sáry, což je pro mě vždy ta lepší varianta. Mám tak možnost přímo nahlédnout do života obou hrdinů. Jsem nadšená z prostředí, které autorka pro své vyprávění zvolila. Malebné venkovské knihkupectví je jako dělané pro skvělý příběh. Dobrou volbou jsou i hlavní hrdinové s naprosto protikladnou povahou, kteří žijí ve zcela odlišném světě. Ačkoli se to na první pohled nezdá, mají však i mnoho společného. A také se toho od sebe mohou hodně naučit. To vše je zárukou spousty zajímavých dialogů, neshod, vtipných situací a také nějakého toho jiskření. Protože jak je dobře známo, protiklady se přitahují.

„Zasloužíš si lásku jako z románu, takovou, kvůli které budeš lítat v oblacích.“

Máte-li chuť na milý příběh, který v sobě spojuje svět milovnice knih a filmové hvězdy, je Knihkupectví poslední naděje dobrou volbou.

Ukázka:

Filmová hvězda mi bude opravovat krám. Tak tento scénář se zařadil na první místo mého seznamu bizarních plánů, jak se se situací vypořádat. „Damiene, to je úplně šílené! Vždyť je to zuřivec! Jak bych ho mohla usměrňovat? A co s ním budu dělat? A co když bude hrubý na mě?“

„Peníze. Bude platit za to, že tu může být, a to uhradí náklady na rekonstrukci. Při sebemenším pochybení jde do vězení. A věř mi, že tam se mu opravdu nechce. Zajímá ho jenom kariéra. Máš navrch.“

„Děláš si legraci? A on se vyzná v instalatérství?“

„Upřímně, nevím. Ale s tím si poradíme. Důležité je, že jeho přítomnost zvýší návštěvnost obchodu.“

„A co novináři? A fotografové? Nechci být pod neustálým dohledem. A u koho bude bydlet?“

Damien si rukou mnul zátylek, zjevně byl v úzkých. Když se na mě podíval, pochopila jsem, že past je daleko zrádnější, než jsem si myslela.

„Ne,“ odpověděla jsem, jakmile jsem to pochopila.

„Nemáme na výběr. Elektronický náramek ho omezí v pohybu. A když ty máš volný pokoj…“

Damien mě vzal za ruku a jeho tón změkl. „Poslouchej, Sáro, je to přítel. Starý přítel. Má spoustu problémů a když ho v tom necháme, vážně to pro něj špatně skončí. Ty potřebuješ peníze. Myslíš, že tě vážně necháme knihkupectví jen tak prodat? Myslíš, že by to s městem nic neudělalo? Tohle pomůže vám oběma. A navíc, je to dočasné!“

Knihkupectví poslední naděje – Emily Blaine. Dobrovský s.r.o., Praha 2021.

logo 3