Nevíte, co číst? Pak jsou víkendové tipy na čtení určeny právě vám! Dnes bychom vám rádi představili dvě knihy z produkce nakladatelství Garamond.

Začneme jedním ze zástupců literatury faktu. Chcete si přečíst příběh inspirovaný skutečností? Pusťte se do knihy Kdo odejde, už se nevrací. Napsal ji americký spisovatel Shulem Deen – muž, kterému jediná návštěva veřejné knihovny obrátila život úplně vzhůru nohama! Zní to zvláštně, že? Shulem totiž vyrůstal na okraji New Yorku v uzavřené chasidské komunitě. Život v této komunitě se řídí poměrně přísnými pravidly, které je samozřejmě nutné dodržovat. Některá z pravidel se týkají třeba i moderních technologií: např. televize se považuje za nevhodnou a především neplnoletí mají ve většině chasidských komunit nulový či velmi omezený přístup k internetu. Není divu, že jakmile se k těmto vymoženostem dostanou, připadají si jako v jiném světě. I Shulem v tomto směru prošel jakýmsi prozřením poté, co ve veřejné knihovně objevil internet… Jaké byly jeho první kroky ve světě, který ho nadchnul natolik, že skoncoval se svým dosavadním životem a opustil ortodoxní židovskou komunitu? To se dozvíte v tomto autentickém svědectví o víře, tradicích, pochybnostech a neschopnosti dostát tomu, k čemu jste byli celý dosavadní život vedeni.

„Tato kniha popisuje krizi víry, která se odvíjela po řadu let. Byl to většinou vnitřní proces zkoumání a tázání. Líčím tu většinou jen vnější a prokazatelně dramatické stránky a zvnějšku pozorovatelné účinky tohoto procesu, které měl na mě a na ty, kdo mi byli blízcí.“

Druhá kniha je úplně z jiného soudku. Pokud vás nezajímá tematika náboženství, třeba oceníte provokativní román z francouzského undergroundu Život Vernona Subutexe. Autorkou je Virginie Despentes, která ve svých příbězích využívá i vlastní zkušenosti z života na okraji společnosti. Vernon Subutex je majitel obchodu s gramodeskami. Jeho podnikání zásadně ovlivní smrt rockové ikony Alexe Bleacha. Vernon je totiž vlastníkem poslední videonahrávky zesnulého idolu francouzského rocku: Alex mu věnoval kazety se svou intimní zpovědí. Dovedete si představit, jaká se o nahrávky strhne mela? Vernon Subutex se velmi rychle dostává do centra pozornosti producentů, novinářů, internetových trollů… Kdo se k němu dostane jako první? Virginie napsala příběh o generaci devadesátých let, která milovala rock a najednou přišla o veškeré ideály. Knihu si oblíbili čtenáři nejen ve Francii, ale i v dalších evropských zemí. A pokud zaujme i vás, můžete se těšit ještě na další dva díly!

Obě knihy můžete zakoupit na webu nakladatelství Albatros Media.

 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92