Nevíte, co číst? Pak jsou víkendové tipy na čtení určeny právě vám! Dnes se podíváme do světa zločinu a představíme si dvě knihy z produkce Albatros Media. 

První knihou je Vyjednavač. Jde vlastně o knižní rozhovor Markéty NekolovéKarlem Pošívalem, který už 17 působí jako policejní vyjednavač. V posledních letech řídí a metodicky vede tým pražských policejních vyjednavačů. Někteří si možná vůbec nedokáží představit, o jak komplikovanou a záslužnou práci jde. Schopný vyjednavač dokáže zvrátit průběh jakékoli krizové situace o sto osmdesát stupňů! A díky svým schopnostem tak mění zlé sny v řešitelné situace. Vyjednavači naslouchají, mluví a mnohdy tak zachraňují životy. V knižním rozhovoru Karel Pošíval vypráví o svých nejzajímavějších případech a také vysvětluje, co všechno práce vyjednavače vůbec obnáší. Chcete vědět, jak mocným nástrojem může vyjednávání být? Pak neváhejte a pusťte se do čtení! A třeba některé z vyjednávacích technik následně uplatníte i ve vlastním životě v každodenních situacích – třeba jako rodič, partner i jako odborník v oblasti komunikace. Umění vyjednávat je zkrátka dostupné každému. A díky knize zjistíte, že má pravidla, která se hodí dodržovat v jakékoli náročnější komunikaci, v níž se chcete s někým domluvit.

„Jak jsem se seznamovala s vyjednavačskými nástroji a postupy a poslouchala příběhy, mé původní představy se vyvíjely, také se ale zčásti potvrzovaly a propojovaly. Od jisté chvíle jsem měla sílící pocit, že spíš než s kouzelníkem mluvím se zvláštní odnoží indiánského náčelníka, jenž bere průzračně vážně spoustu vět, které já považuji za fráze (třeba „pomáhat a chránit“ nebo „být tady a teď“). A navíc dokáže autenticky propojit přímost, důslednost, až tvrdošíjnost s překvapivou pružností! Také si je dobře vědom toho, že slova mají váhu a dopad.“

Další knihou, na kterou se dnes společně podíváme, je literární počin Jiřiny Hofmanové s názvem Myšlenky zločince v české kotlině. V ní najdete životní příběh přední české kriminalistky a její zkušenosti z objasňování trestných činů. Jiřina Hofmanová totiž strávila mnoho času v bezprostředním kontaktu s vrahy a těžkými zločinci – za více než třicet let své kariéry se zabývala mnoha závažnými zločiny a pomohla objasnit stovky vražd, znásilnění a loupeží. Prostřednictvím jejích vzpomínek nahlédnete do pokřivené mysli lidí, kteří si zvolili cestu zločinu. Jiřina Hofmanová vám totiž přiblíží myšlenky skutečných sériových vrahů z české kotliny, kteří se ke spáchání trestných činů doznali. Ukáže vám, jak analyzuje jejich chování i emoce.

Jiřina Hofmanová vstoupila v roce 1992 do řad Policie ČR a stala se postupně vyšetřovatelkou obecné kriminality krajského úřadu vyšetřování, metodičkou a analytičkou Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování a vedoucí odboru vzdělávání a výcviku Policejního prezidia ČR. Absolvovala studijní pobyt u FBI a Kanadské královské jízdní policie. Podílela se třeba na vyšetřování nechvalně proslulé kauzy Orlických vražd. Tři roky zastupovala Českou republiku v expertní skupině rady Evropy EU pro mapování trestné činnosti a trestního soudnictví v EU. Tato žena zkrátka patří k legendám české kriminalistiky, tak si její knihu nenechte ujít!

„Jedním z předpokladů úspěšnosti objasňování trestných činů je správné poznání jejich struktury a kriminálního chování pachatelů. Bohaté osobní zážitky, pracovní zkušenosti i odborné studium dané problematiky u nás i v zahraničí mě postupně přivedly na způsob postupného skládání obrazu příběhu, který se odehrál mezi zločincem a jeho obětí.“

Obě knihy jsou zajímavě zpracované a umožní vám nahlédnout do oblastí, ve kterých se běžní lidé obvykle příliš neorientují. Rozhodně si čtení užije i naprostý laik, který chce lépe poznat práci policejního vyjednavače a přední české kriminalistky. Díky knihám také zjistíte, co se odehrává tzv. za oponou a jak náročná tato povolání jsou. A z případů, kterými se Jiřina Hofmanová a Karel Pošíval zabývali, vám bude naskakovat husí kůže!

Obě zmíněné knihy můžete zakoupit na webu nakladatelství Albatros Media.

logo-albatros-media-5162a4e38cf92