Mráz nebo noc je závěrečným dílem trilogie Sníh nebo popel. Tahle fantasy plná magie přináší akcí nabité finále plné nebezpečných situací a bojů.

Magický příběh nás opět zavede do Primorie, která je rozdělena na osm království a ve které se chystá válka. Meira se ze všech sil snaží zachránit Zimany a porazit Jaro v čele s Angrou, který si chce podmanit celý svět a neomezeně vládnout. Ze všech obyvatel si chce udělat poslušné loutky a pomocí magie jim zakalit mysl. Meira je jediná osoba, která může Angru zastavit, proto má na svých bedrech velkou zodpovědnost. Snaží se cvičit, ovládat magii, hledat spojence i informace. Den ode dne je silnější, ale Angra den ode dne ovládá víc lidí a počet nepřátel tak roste. Zkažený král spolu s černou magií je mocným protivníkem, kterého bude těžké porazit, ale Meira se odmítá vzdát.

Tenhle díl byl rozhodně nejlepší částí z celé trilogie. Událo se v něm mnoho akce a měl spád. Autorka se navíc nebála a nechala zabít hodně důležitých postav, což bylo v mnohém překvapivé. Příběh byl velmi napínavý a místy dojemný.

My všichni jsme něco ztratili. Domovy, své blízké, svobodu. A proto teď jdeme bojovat. Ale dnes jsme všichni utrpěli stejně velkou ztrátu – ztratili jsme nevinnost. Víte, jak bude boj probíhat. Angra bude bojovat nejenom zbraněmi a vojáky, ale také vzpomínkami a žalem.

Tentokrát se mi líbila i romantická linka mezi hlavními hrdiny, která se konečně naplno ukázala a zažehla několik stránek knihy. Meira je silná hlavní hrdinka, která se nebojí obětovat pro ostatní, je houževnatá a má dobré srdce. Tahle královna ví, jak bojovat a nyní se učí i milovat.

Série potěší zejména svými krásně zpracovanými obálkami, které jsou převzaté z úžasného zahraničního originálu. V knize nechybí ani mapa zobrazující celou říši. Mráz nebo noc je příběh v žánru young adult, kterých je na trhu přehršel. Nejde o žádné originální zpracování, ale kniha je čtivá a nabízí napínavé momenty a dojemné okamžiky.
Příběh byl vyprávěn nejen z pohledu Meiry a věrného Mathera, ale i princezny léta Ceridwen, což bylo příjemným zpestřením. A výrazným posunem k lepšímu. Čím více pohledů autor čtenářům nabídne, tím bohatší a zajímavější příběh je.

„Touha nás pohání. Je to cíl. Co bychom bez ní byli? Jen prázdné nádoby.“

Válka si žádá oběti a Raaschová jich naservírovala opravdu hodně. Království je v plamenech a čtenáře čekají nepříjemná překvapení, nečekané zrady, neutuchající boje, ale i vyznání lásky. Příběh je poměrně jednoduchý, ale bohužel špatně zapamatovatelný. Dlouhou chvíli mi trvalo se opět zorientovat v množství jmen a království, abych si zařadila, kdo ke komu patří a na jaké straně vlastně je. Naštěstí mi k tomu pomohl i samotný úvod, který v podstatě shrnul to nejdůležitější.

Podstatnou část v příběhu hraje příprava války a hledání spojenců, které se táhne napříč všemi díly. Samotné bitvy se dočkáme až v závěru, který mohl být více propracovaný a obsáhlejší. Přesto jde o slušně ukončenou sérii, pro nenáročné čtenáře, tedy spíše čtenářky.

Sara Raaschová je americká autorka, která od svých pěti let ráda píše příběhy. Místo, aby si se svými vrstevníky hrála na schovávanou, tak prodávala svá ručně psané dílka. Na trilogii Sníh nebo popel pracovala několik let, kdy neustále vylepšovala postavy i zápletky. Nyní v České republice vyšla její další série Rebelové vln. Autorku její fanoušci mohli vidět letos v Praze na Humbookfestu – knižním festivalu, který se dočkal už třetího ročníku.

Ukázka:
Jak s Raresem probíháme chodbami, vidím ovoce Angrovy magie z první ruky. Ventralli, které bylo při našem příjezdu plné světla a barev, je pryč a šerem v ulicích nyní připomíná Jaro. Vojáci úporně pochodují, tváře mají zkřivené hněvem. Vyděšení dvořané se tísní ve skupinkách a s vytřeštěnýma očima se snaží všemožně vyhovět uzurpátorům. Nikdo s tím nebojuje. Nikdo nevolá po pomstě, nikdo se vojákům nepostaví. Tohle je Angrova práce. I když to vypadá, že jenom dal svým vysokým důstojníkům schopnost ovládat magii, stejně jako to umožnil Raelyn, když zabila letního krále. Lidé na chodbách vypadají zmateně, zasažení něčím, co nemohou ovlivnit, jako kdyby se opili stejným zkaženým vínem.

Mráz nebo noc – Sara Raaschová. Cooboo, 2018.

 

logo knihcentrum rodinka