Jonathan Dylan Barker se proslavil především knihou Čtvrtá opice. Detektiv Sam Porter v ní čelí zabijákovi s absolutní absencí soucitu, kterému je přezdíváno Opičí vrah. Myslím, že všichni autorovi příznivci zaznamenali vydání nového thrilleru Volající. Jaký je jeho nejnovější příběh?

Hlavní hrdinkou je moderátorka Jordan Briggsová. V rádiu má svůj vlastní pořad Za hranou s Jordan Briggsovou, který je mezi posluchači velice oblíbený. Vysílá každý všední den od šesti do deseti hodin. Jordan je silná nezávislá žena, která si nenechá od nikoho kecat do života. A je schopná prakticky všeho. Je výřečná a vždy má nějaké eso v rukávu, kterým vyráží dech nejen posluchačům, ale především svým nadřízeným. Ráda provokuje a nebojí se upozornit na jakékoli nekalosti, o kterých ví. V jejím pořadu se pravidelně objevují hosté. Zpovídá baviče, celebrity, herce, politiky… Vždy je dokáže přimět mluvit o věcech, o kterých by měli mlčet. A tak odhaluje jejich nejtemnější tajemství. Do vysílání rovněž volají lidé a Jordan s nimi vede rozhovory. Občas se setká i s negativními reakcemi na svou osobu, s tím se však už dávno dokáže vyrovnat. Ale nikdy by ji nenapadlo, k čemu všemu může dojít, když se na telefonní lince objeví muž, který se představí jako Bernie. Chce si s ní zahrát hru. Jeho otázky nejprve nedávají příliš velký smysl. Chce např. vědět, co by Jordan dělala, kdyby věděla, že prožívá svůj poslední den. Jenže za okamžik po rozhovoru dojde nedaleko prominentní newyorské budovy, ve které se nachází i Jordan, k výbuchu několika bomb. Vypukne obrovský chaos, ale Jordan je profesionálka a nehodlá své vysílání přerušit. To však ještě neví, že jedna z bomb je ukrytá v balíčku, který je na cestě přímo k ní…

„Jestli vybuchne, vážně pochybuji, že někdo na tom patře přežije.“

Mimo Jordan hraje v příběhu důležitou roli ještě jedna postava: příslušník newyorského policejního oddělení Cole Hundley. Původně pracoval na oddělení vražd, ale momentálně je převelen k dopravákům. Právě on se stal bezprostředním svědkem některých explozí. A právě on má „tu čest“ (stejně jako Jordan) seznámit se Berniem. I jeho Bernie zatáhne do své vražedné hry. Cole se od něj dozvídá informace o dalších nevybuchlých bombách. Dokáže utnout vražedné běsnění?

„Následujících pár minut máte v životě jen jedinou jistotu. Jedna z těch dvou bomb brzy vybuchne. Která to bude, to záleží na vás. Vítejte ve hře, strážníku.“

Tempo vyprávění je neskutečně rychlé. Kapitoly jsou krátké a celý příběh se odehrává v průběhu jediného dne. Ale vůbec se nemusíte bát, že byste se během čtení začali nudit! Už od první stránky se neustále něco děje, jedna akce střídá druhou. A vůbec nevadí, že od začátku znáte pachatele, stejně pořád budete mít důvod číst dál. Budete sledovat, jak si s jeho odhalením lámou hlavu ostatní. Cole, Jordan, policie… Tohle je přesně typ thrilleru, které mám ráda. Vtáhne vás a nepustí – dokud neotočíte poslední stranu. Vůbec se nechci zabývat tím, jak moc je příběh reálný – až si budu chtít přečíst něco reálného, sáhnu po jiném druhu literatury. A přesně takto byste k thrilleru měli přistupovat i vy.

J. D. Barker vytvořil postavy, které čtenáře zaujmou a vzbudí v něm emoce. Jordan i Cole mají zajímavý charakter a právě z jejich pohledu je příběh střídavě vyprávěn. A ať už si je oblíbíte či naopak, stejně budete chtít vědět, jakému dalšímu osudu budou oba čelit. A mě také moc bavily repliky, které v knize měla Jordanina jedenáctiletá dcera Charlotte. Řadu vlastností zdědila po své matce. I Charlotte je bezprostřední a svými vtipnými postřehy plnými sarkasmu to dokáže nandat jakémukoli dospělému, se kterým se zrovna potká. Autor prostřednictvím této mladé dívky vždy trochu uvolnil napjatou atmosféru.

Volající patří k příběhům, v nichž vyplouvá na povrch dávno pohřbená minulost. I tady hraje roli touha po pomstě. Jordan to mnohdy neměla v životě jednoduché a dalo jí práci dostat se tam, kde zrovna je. A sem tam se dopustila i nějakého toho více či méně závažného přešlapu. Dožene ji některý z nich?

Líbí se mi, že autor nenechává žádné otázky nezodpovězené. I když vám na začátku příběhu bude pár věcí vrtat hlavou, postupně se vše potřebné dozvíte a vše bude dávat smysl. Máte-li rádi akční thrillery, rozhodně si knihu Volající nenechte ujít.

 

Ukázka:

„Právě teď nás poslouchá pět milionů dvě stě tisíc lidí a poslední věc na světě, kterou bych chtěla udělat, je dát těm magorům, kteří stojí za dnešními útoky, vteřinu našeho vysílacího času. Nezaplatili si ho a rozhodně si ho nezaslouží. Bavit se o nich jim jenom dá možnost vyjádři se. A ti, kdo takovým lidem dávají prostor, nejsou v mých očích o nic lepší než oni. Jestli hledáte tohle, tak si přelaďte na jiný kanál. určitě narazíte na nějaký, kde se to řeší. Všechny zpravodajské kanály se teď předhánějí a oprašují své oblíbené hlášky. A taky možná slintají nad tím, jak jim roste rating.“
Na chvíli se odmlčela. Chtěla, aby její příští slova hluboce zapůsobila. „Lidé dnes přišli o své blízké. Doufám, že jich nezahynulo příliš, ale i jeden je moc. Já uctím všechny, které dnešní události zasáhly, tím, že o nich nebudu mluvit. To nechám pokleslejším spíkrům.“

Volající – J. D. Barker. Praha: Domino, 2022.

logo knihcentrum rodinka