Halina Pawlowská patří k ženám, které se pohybují hned v několika uměleckých oborech. Vystudovala FAMU (obor scenáristika a dramaturgie), napsala několik televizních komedií a filmových scénářů. Založila časopis Story a Glanc, do kterého také přispívala svými povídkami a fejetony, stala se majitelkou a vydavatelkou časopisu Šťastný Jim. Mnoho z vás si jistě vzpomene na pořad Banánové rybičky, ve kterém jste ji mohli vídat na televizních obrazovkách. A na svém kontě má také přes třicet knih! A my vám přinášíme tip na nejnovější z nich, která se pyšní titulem Užívej života!

Jde o soubor rad a tipů, které vám ukáží, jak se netrápit nad maličkostmi a užívat si života. Samozřejmě zde nechybí autorčin pověstný humor, takže vám garantuji, že nad jejím návodem ke šťastnému životu se především pobavíte.

„Kašli na práci, dopřej si legraci!“

Halina Pawlowská se zabývá hned několika oblastmi běžného života. Nejprve se zaměří na práci. Patříte mezi workoholiky? Pak nastal čas změnit úhel pohledu na pracovní povinnosti. Dopřejte si pořádnou dovolenou! Vždyť jen odpočatý člověk může podávat stoprocentní výkon. A co si budeme povídat, doma také není třeba mít neustále uklizeno, však vám nic neuteče. Dále se zabývá cestováním: Halina se nepovažuje za náruživou cestovatelku, ale čas od času ráda odjede někam, kde jí ostatní lidé neznají. Což je pochopitelné. Následují kapitoly zaměřené na charaktery lidí, hrůzy a děsy, pocity, diety, umělce a umění, stáří, peníze, krásu, rodiče, rodinné vztahy, sex, politiku, zdraví, sport, lásku, alkohol a jiné závislosti, manželství, milence a milenky, rady pro muže, rady pro ženy, děti, jídlo, Velikonoce, Vánoce a oslavy vůbec, na kamarádky a přátele, trapasy, absurdity všedních dní, vzpomínky a školu. Zkrátka záběr knihy je skutečně široký a zdá se, že Halina na nic nezapomněla!

„Když se na tvůj účet baví, tak to nebude ten pravý!“

V knize nechybí ani krátké historky z autorčina života, života jejích známých a kamarádek. Nutno podotknout, že právě ty mě bavily nejvíce. Věřím, že i vám vykouzlí úsměv na tváři. Občas si sice budete říkat, že tohle se snad ani nemohlo stát, ale život umí být nevyzpytatelný, takže vše skutečně může být založeno na pravdě. A hned v závěsu jsou další její postřehy ze života a také samozřejmě autorčina moudra a citáty, na kterých je celá kniha vystavěna. Je zřejmé, že Halina se psaní věnovala v době koronavirové, kdy převládala tvrdá pandemická opatření: všichni jsme seděli doma, nikam nesměli… I to se v jejích textech odrazilo.

Myslím, že knihu si užijí zejména ženy – čímž samozřejmě nechci od čtení odrazovat muže! Třeba i ti v ní najdou něco, co je zaujme. Přece jen zde nechybí ani několik cenných rad určených především mužům.

„Na sliby je jeden trik – dělej, že jsi sklerotik.“

Na závěr pro vás mám jeden tip: blíží se Vánoce a pokud přemýšlíte, jaký dárek koupíte třeba své kamarádce, kniha Užívej života! by mohla být dobrou volbou. A vůbec se nebojte darovat ji člověku, který není žádný velký čtenář a během svého života přečetl jen pár knih. Kapitoly jsou krátké, ani kniha jako taková není nijak rozsáhlá, takže stačí, když ji obdarovaní prolistují. Vzhledem k tomu, že je plná různých citátů, vždy vám některý padne do oka! A pak další a další a najednou se člověk do knihy začte, ani neví jak!

Ukázka:

Užívej života! – Halina Pawlowská. Praha: Motto, 2022.

logo-albatros-media-5162a4e38cf92