Vánoce už pomalu klepou na dveře a já vám dnes přináším jeden knižní tip, který vám a zejména vašim malým dětem zpříjemní čekání na Ježíška! Všichni totiž dobře víme, že malé děti se nemohou dočkat, až uvidí rozsvícený vánoční stromeček obklopený vánočními dárečky. Já s dětmi si užívám vánoční atmosféru celý prosinec a věnujeme se různým aktivitám, které s blížícími se svátky souvisí. Pokud je to u vás podobné, pořiďte i vy dětem interaktivní knížku Kouzelné Vánoce, kterou vydalo nakladatelství Egmont patřící pod největší nakladatelský dům v České republice Albatros Media. I tato kniha je součástí (nejen) mezi dětmi tolik oblíbené Disney edice.

A co v ní najdete? Tentokrát neobsahuje žádnou pohádku či příběh. Naopak je zaměřena na plnění jednoduchých úkolů. Děti si díky nim procvičí jemnou motoriku a také si připomenou, co vše je třeba na Vánoce připravit. Na dvou stranách najdete různé vylamovací figurky a podstavce. Ty je třeba vyndat a správně pospojovat – s tím vám pomohou čísla, kterými je vše označeno. Následuje 6 stran s krásnými obrázky různých disneyovských postaviček (setkáte se třeba s Medvídkem Pú a jeho přáteli, s Lady a Trumpem, s Kráskou, Vanilopkou…). Na každé straně je také krátký text, ve kterém je uveden úkol, jenž musí děti splnit. Čeká je zdobení vánočního stromečku světelnými řetězy, ozdobami a vánoční hvězdou, sestavování Disney postaviček, dárečků a vánočního pohoštění – vše následně děti musí umístit kolem vánočního stromečku a výsledkem je nádherná vánoční scéna.

Oficiálně je kniha určena dětem od 3 let. Ale vzhledem k tomu, že jde o leporelo s pevnými stránkami, rozhodně bych se nebála pořídit ho mladšímu dítku. Samozřejmě je třeba dávat pozor na menší dílky, ale pokud děti budou pracovat pod vaším dozorem, není se čeho bát. Naopak si tentokrát myslím, že starší děti už tuto knížku tolik neocení. Zpracování je krásné, ale už cca pro čtyřleté či pětileté dítě mi úkoly přijdou až příliš jednoduché. Na druhou stranu – pokud vaše dítko miluje Disney postavičky, nejspíš na věku úplně nezáleží. Může si sestavenou scénu dát třeba do svého pokojíčku jako vánoční dekoraci a neustále ji obdivovat či si s figurkami hrát. Vypadá to, že karton je docela pevný, takže by sestavené postavičky mohly něco vydržet! Děti si také mohou vymýšlet své vlastní příběhy a s postavičkami si je zahrát. Procvičí si mluvení, objeví třeba i nová slova a samozřejmě tak dochází k rozvoji dětské fantazie.

Potěšilo mě, že postavičky se dají po sestavení bez problémů zase rozložit a vrátit zpět do knížky. Po Vánocích tedy vše můžete uklidit a příští rok ve správný čas zase vyndat. Věci, které děti nemají k dispozici neustále, jim jsou obvykle vzácné a rády si s nimi pohrají, takže se jistě zase s chutí pustí do tvoření. A myslím, že by kniha mohla být krásným dárkem třeba od Mikuláše!

Kouzelné Vánoce – kolektiv. Egmont, 2022. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92