Máte rádi romány od Julie Caplin? Pak jistě znáte její sérii Romantické útěky. Pokud i vy máte již přečtené všechny dostupné díly, mám pro vás skvělou zprávu: právě totiž vyšla novinka s názvem Vinice ve Francii. Autorka s touto sérií sklízí jeden úspěch za druhým. Důkazem je i to, že celá série nyní čítá už deset dílů.

A koho tentokrát Julie Caplin obsadila do hlavní role? Dívku jménem Hattie, která se odhodlá chytit příležitost za pačesy a odjíždí na francouzský zámeček připravit svatbu své sestřenice Gabby. Hattie doufá, že právě tato zkušenost jí pomůže stát se vyhledávanou organizátorkou svateb. Na zámečku se seznamuje se synem majitele – Lucem. A správně tušíte, že jde o muže, který Hattie přitahuje. Věřím, že i vy propadnete jeho kouzlu! Hattie během organizování svatby poznává místní obyvatele a díky šarmantnímu Lucovi i krásy Francie. Nebude to trvat dlouho a Hattie začne přemýšlet, co od života vlastně očekává a zda je připravena začít znovu… Třeba právě ve Francii!

Celá série se nese ve stejném duchu: hlavní hrdinka je z nějakého důvodu nešťastná (obvykle samozřejmě řeší problémy v milostném životě), proto se rozhodne opustit svůj dosavadní domov a vydá se hledat štěstí na neznámé místo. A právě tam nakonec skutečně najde nový smysl svého života. A samozřejmě také lásku! Jestliže máte pocit, že jsem vám teď z děje prozradila až příliš, pletete se. Všechny příběhy jsou sepsané podle stejné šablony, takže každý čtenář, který už některou z předchozích knih této série přečetl, to prostě ví. Už jsem si tolikrát říkala, čím to je, že mě každý nový román od této autorky baví. Vždyť v nich není nic, co by mě překvapilo! A přesto se nemůžu dočkat, až vyjde další její kniha. S chutí se pustím do čtení a vždy si celý příběh užiju. Nejspíš se mi líbí šťastné konce. A také kombinace lásky, romantiky, zajímavého místo a dobrého jídla. Tohle všechno totiž autorčina vyprávění obsahují.

Jakmile jsem Vinice ve Francii dočetla, i tentokrát jsem měla chuť okamžitě odjet do Francie. Tak ráda bych se nechala okouzlit místními vinicemi (a možná i Lucasem!). I já bych chtěla uspořádat piknik a dát si všechny ty dobroty, o kterých hlavní hrdinové básní. A tak je tomu vždy! Prostřednictvím Julie Caplin a jejích příběhů můžete procestovat celý svět! Ať už zasadí děj kamkoli (Francie, Island, Švýcarsko, Japonsko, Irsko, Chorvatsko…), já bych se tam vždy nejraději hned vydala a ochutnala všechny místní speciality. Mám moc ráda autorčiny popisy. A nesmím zapomenout pochválit nádhernou obálku od Kateřiny Brabcové, která svými ilustracemi vždy dokonale vystihne celý příběh. Díky této série už její rukopis vždy bezpečně poznám!

A jaké je tedy mé hodnocení? Na jednu stranu musím konstatovat, že fanoušky Romantických útěků už nový díl nejspíš ničím nepřekvapí (tedy kromě drobné detektivní zápletky, ale o tom vám více prozrazovat nechci!). Na druhou stranu jde opět o krásný příběh, který vás (jak se o knihách často říká) pohladí po duši. Já jsem si zkrátka toto poklidné vyprávění plné lásky s několika zajímavými zápletkami opět užila a mohu vám slíbit, že si nenechám ujít ani další díl. Údajně by měl vyjít i román odehrávající se v České republice, na ten se opravdu moc těším!

Ukázka:

Hattie vypnula motor a chvíli jen seděla a zírala na budovu před sebou. Na rtech se jí objevil nesmělý úsměv, protože to, co spatřila, předčilo veškerá její očekávání. V časně odpoledním slunci stavba zářila, jasné paprsky se odrážely od světlých kamenných zdí, oslňovaly ji a nutily mžourat i za slunečními brýlemi. Popravdě řečeno si nebyla jistá, co čekat, ale i když to byla spíš rozpadající se ruina než poměrně velkolepá fasáda château Saint Martin, teď to pro ni bude nádherný, velkolepý a pohádkový domov na příští dva měsíce.
Bylo to jako zázrak, že dnes ráno vyrazila ze zamračeného deštivého Surrey a za pouhých šest hodin už byla v krajině zalité sluncem, kde všechno kolem ní bujelo a kvetlo. Měla pocit, jako by se probudila ze zimního spánku, a spontánní úsměv byl jistě dobrým znamením. Smíchu se jí v posledních měsících nedostávalo. Měla plné ruce práce potýkat se s těžkostmi života.
Zhluboka se nadechla svěží vůně rozmarýnu a majoránky na záhonech vedle cesty. Nový začátek, Hattie. Nový život. Zvedla hlavu a znovu se podívala na château.

Vinice ve Francii – Julie Caplin. Praha: Cosmopolis, 2023.