S přicházejícím podzimem a zimou obvykle ráda sahám po thrillerech. Tentokrát mi do oka padla novinka z nakladatelství Cosmopolis s názvem Smrt mezi řádky od autorky Alice Slater. Anotace totiž zněla slibně: knihkupectví, knihy a hlavní hrdinka – knihkupkyně – milující příběhy o sériových vrazích a kriminálních podcastech. To se mi zdálo jako velmi zajímavá kombince!

Těšit se můžete na dvě hlavní hrdinky: Brogan Roachovou, které všichni říkají Roach, a Lauru Buntingovou. A právě jejich cesty se zkříží v jednom knihkupectví… A jak už to tak v knihách bývá, obě ženy by se od sebe nemohly více lišit. Ale zároveň mají i něco společného…

Roach je drsňačka s vášní pro vraždy. Vyzná se v sériových vrazích, přitahuje ji temná atmosféra (zločiny, vraždy, smrt). Kvůli své zvláštní povaze nikdy neměla přátele, ale vlastně se ani nikdy necítila osamělá. Už od dětství dobře ví, že se lidem nedá věřit. Nikdy nevíte, čeho je kdo schopen. A tak Roach bedlivě pozoruje každého, s kým se setká. Všímá si různých detailů a odhaduje, co dotyčný skrývá.

„Ostatní holky mě nenáviděly, když viděly, jak si čtu knížky o únosech žen, o jejich vraždách a rozsekání. Věděly, že jsem jiná, že moje šaty z Primarku jsou pouhý převlek, halloweenský kostým. Můj žito začal teprve, když jsem se přestala snažit zapadat, když jsem se spokojila se svým já.“

Laura je úplně jiná než Roach. Na první pohled přátelská. Ovšem nenechte se zmást, i ona má svou temnou stránku, kterou právě Roach odhalí…

Přiznám se, že první stránky příběhu mě vůbec neoslovily. První kapitola je psaná z pohledu Roach a vy hned zjistíte, že jde o velmi zvláštní postavu. Vyžívá se ve zločinech, místy jsem nad jejím chováním kroutila hlavou. A říkala jsem si, zda vůbec budu schopna pokračovat ve čtení – je tolik knih, do kterých bych se ráda pustila a nechtělo se mi zbytečně ztrácet drahocenný čas s vyprávěním, ve kterém mě absolutně nic nezaujalo. Nicméně není fér soudit knihu jen podle několika stránek. Takže jsem zatnula zuby a pokračovala dál. V další kapitole se seznámíte s Laurou, která se zdá sympatičtější než Roach (alespoň zpočátku, v průběhu čtení svůj názor třeba změníte…). A jak příběh plyne, cesty obou žen se protnou. A od té chvíle jsem si říkala, že možná přece jen nakonec vyprávění dočtu: byla jsem totiž zvědavá, kam vlastně autorka směřuje a co chce čtenářům předat.

Alice Slater pro svou knihu zvolila zajímavé téma: zločin versus oběti. Vytvořila dvě hlavní hrdinky, které čtenářům v podstatě sdělují různé pohledy na stejnou věc. V něčem jdou proti sobě, v něčem se dokonale doplňují. Zpracování thrilleru je velice neobvyklé a určitě se nad dějem budete muset zamyslet. A závěr? Tím mě autorka naprosto zmátla. Celé vyprávění vlastně bylo naprosto jiné, než jsem podle anotace očekávala. A nebudu vám lhát: nebyl to úplně můj šálek čaje.

Smrt mezi řádky tedy patří ke knihám, které nesednou každému. Naopak zaujmou specifický okruh čtenářů. Autorka se nevyhnula řadě klišé, jenž se objevují v mnoha dalších thrillerech. Zároveň však zvládla vytvořit i několik originálních prvků, které by vás mohly zaujmout. Třeba postava Roach – ačkoli mám už přečteno mnoho knih, na tuto ženu asi nějakou dobu nezapomenu.

„Vždycky se postarej o to, aby si tě lidé pamatovali z těch správných důvodů.“ 

Pokud posloucháte kriminální podcasty a zajímáte se o slavné sériové vrahy, mohla by se právě vám kniha líbit.

Ukázka: 

Poznala jsem, že je knihkupkyně, hned jak jsem ji uviděla. Měla na hlavě baret barvy čerstvýho borovýho jehličí a baloňák, jaký v noirových filmech nosili soukromí detektivové. Přes jedno rameno jí na zašlých popruzích visela stará látková taška. Zdobil ji citát napsaný písmem, jaký se používalo v tiskařských strojích, a i když jsem ho neviděla úplně zřetelně, hned mi bylo jasný, co tam asi stojí: Ač tak maličká, je divoká nebo Zvědavější a zvědavější nebo Měj se na pozoru, neznám strach, a proto jsem silná.
„Zdravím,“ řekla a přistoupila k pokladně se širokým úsměvem plným rovných bílých zubů. „Já jsem Laura.“
„Nazdar.“
„Nevím, jestli vám řekli, že mě máte čekat… Už je tady Sharona?“
Sundala si kabát a přeložila si ho přes paži. Přelétla jsem pohledem její pečlivý odění, barevně sladěný baret a boty a jasně rudou rtěnku a pomyslela na všechny ty normálský holky, se kterými jsem kdy pracovala. Na Dýňový latéčka. Na holky ze zahradních center, co si plnily byty macramé a závěsnými rostlinami. Holky, co o víkendech četly Jane Austenovou, pekly muffiny a pily ledová latté s ovesným mlékem.
„Nevím,“ odpověděla jsem, asi trochu moc úsečně. „Kdo je Sharona?“
„Nová MP,“ prohlásila. Z toho, s jakým sebevědomím zmínila zkratku pro „manažerka prodejny“, jsem pochopila, že už prodávala knihy nějakou dobu.
Nevím, co čekala, že jí jako řeknu, ale moje nezaujatý mlčení ji očividně nepotěšilo a úsměv jí trochu zamrzl na rtech.

Smrt mezi řádky – Alice Slater. Praha: Cosmopolis, 2023.