Tajuplný objev
Přiznejte se, kdo jste stejně jako já netrpělivě očekávali, až se v kalendáři objeví datum 7. 2. 2018? Pokud jste fanoušky tolik známého autora Dana Browna, tak jistě víte, jaká událost se toho dne odehrála. Na pultech českých knihkupectví se totiž objevila jeho novinka Počátek.
„Naši nepřátelé nás zatáhli do války. Buď zabijeme my je, nebo oni nás.”
Počátek je založený na kontrastu vědy a náboženství. Prostřednictvím těchto oblastí se hlavní hrdina knihy Edmond Kirsch, vysoce uznávaný počítačový odborník, badatel v oboru teorie her, vynálezce a prorok technologického světa, snaží nastínit, jakým směrem se bude vyvíjet lidská budoucnost. Pouští se do hledání odpovědí na dvě zásadní otázky: kdo vlastně jsme a kam vůbec směřujeme? Tedy jaký je náš původ a osud? Edmondova zjištění mají být naprosto převratná: mohlo by dojít k hlubokému zásahu náboženské obce a k dalším rozvratným změnám. O tom, co Edmond objevil, ví jen málo vyvolených. A přesto (nebo právě proto?) dojde v den, kdy je naplánováno jeho veliké odhalení, k tragédii: Edmond Kirsch je zastřelen přímo uprostřed své prezentace. Vrah se však trochu přepočítal a Edmonda podcenil: jeho prezentace totiž může být spuštěna i on-line. Mezi Kirschovými hosty je navíc i Robert Langdon. Mladý Eddie Kirsch byl před několika lety jedním z prvních studentů profesora Roberta Langdona na Harvardu. Navštěvoval jeho seminář Kódy, šifry a jazyk symbolů. V kontaktu spolu zůstali i po promoci a pravidelně se scházeli. Určitě vás nepřekvapí, že právě Robert je tím, kdo se pokusí odhalit Edmondův objev a zajistit spuštění osudné prezentace. Podaří se mu to? Dozví se svět, co Edmond vlastně zjistil?
„Věda a náboženství se často snaží dvěma různými jazyky sdělit totéž.”
V případě Dana Browna můžeme čtenáře rozdělit na dvě skupiny: ti, kteří ho milují a ti, kteří ho nenávidí. Bez okolků se přiznám, že já patřím do první skupiny. Pro mě je to autor, který je prostě sázkou na jistotu. Mám přečteno vše, co u nás vyšlo. Žádná z jeho knih mě nezklamala a zamilovala jsem si jeho styl psaní. Baví mě ta neskutečná poutavost, která je pro Brownovy příběhy tak typická. Jakmile se začtu, nedám knihu z ruky. Navíc není moc autorů, u kterých by mi bylo zcela jedno, o čem vlastně píšou. Tento mezi ně ovšem patří. Cokoli a na jakékoli téma napíše – vše mu spolknu i s navijákem a ještě mě to neskutečně baví. Jeho popisy jsou dokonale barvité a já mám pocit, jako bych osobně navštívila všechna místa, která ve svých vyprávěních představuje. Zároveň se mi líbí, že jeho díla jsou tak poučná, protože obrovské množství informací je založeno na skutečnosti (v případě Počátku jsou veškerá umělecká a architektonická díla, vědecké údaje i náboženské organizace skutečné). A hlavně mě opravdu baví symbolika, kterou jsou všechny jeho knihy opředeny. Obdivuji Roberta za jeho obrovské znalosti a duchapřítomnost, kterou neustále prokazuje.
„Žijeme v ošemetné době. V době, kdy se minulost hádá s budoucností.”
Pokud Brownovo dílo znáte, dobře víte, co od něj máte čekat. I ve své poslední knize se drží zavedené linie, kdy hlavní postava oblíbeného profesora Roberta Langdona řeší pomocí svých rozsáhlých znalostí ze symbologie po boku krásné ženy nějaký zapeklitý úkol, do kterého se často zaplete tolik, že mu jde i o jeho vlastní život. Pokud vám tohle vadí, tak se mu prostě vyhněte. Za sebe však mohu říct, že i když mají Brownova díla řadu společných znaků, dokáže naštěstí vymýšlet zcela nové a originální příběhy. A právě to vám zaručí, že vás jeho knihy budou i nadále bavit. V případě Počátku si Dan Brown opravdu skvěle pohrál s neustále se rozvíjejícími technologiemi, které začínají ze stále větší části ovládat naše životy. Navíc tím tentokrát Roberta Langdona vylákal z komfortní zóny, protože v tomto vyprávění musí čelit něčemu, čemu tak úplně nerozumí. Přece jen má větší zálibu ve starším umění než v moderních technologiích… Přesvědčte se sami, jak si s tím Robert poradí. Na závěr ještě musím ocenit poučení, které Dan Brown do svého vyprávění ukryl. Moderní technologie sice zabírají velkou část našich životů, ale neměli bychom dovolit, aby nás zcela ovládly.
„Abyste spatřili cizí pravdu, stačí někdy jen trochu změnit úhel pohledu.”
Ukázka:
A pokud nějaké pocity měl, byly roztříštěné a bezbarvé, byly to prolínající se vrstvy smutku a rozhořčení. Jednoho z nejbrilantnějších myslitelů a jeho drahého přítele právě mimořádně surovým způsobem veřejně popravili. A to jen okamžik předtím, než stačil zveřejnit svůj největší životní objev.
Langdonovi docházelo, že tragédie zmařeného lidského života je umocněna druhou ztrátou – tou vědeckou.
Teď už se tedy možná svět nikdy nedozví, na co to Edmond přišel. Langdona zalila vlna vzteku, následovaná pevným odhodláním. Udělá všechno pro to, aby zjistil, kdo je za to zodpovědný.
Já uctím tvůj odkaz, Edmonde. Najdu způsob, jak tvůj objev předat světu.
„Vy jste to věděl,” zasyčel mu do ucha agentův hlas. „Mířil jste k pódiu, jako kdybyste čekal, že se něco stane.”
„Varovali… mě…” vypravil ze sebe Langdon,…
Počátek – Dan Brown. Argo, 2018.
Napsat komentář