Nedávno jste měli možnost přečíst si recenzi na knihu Petry Soukupové Nejlepší pro všechny. Protože se mi tento příběh moc líbil, neváhala jsem a pustila se i do jejího vyprávění pro děti s názvem Kdo zabil Snížka? Už v předchozí recenzi jsem nastínila, že obě knihy jsou volně provázané. Teď vám podrobněji představím i druhou z nich.

Moc jsem se těšila, až se zase vrátím mezi hlavní hrdiny, které jsem již znala. Tentokrát je hlavní hrdinkou Martina Vávrová. Vyprávění začíná v době, kdy navštěvuje čtvrtou třídu. Žije v Rybné společně se svými rodiči a dvojčaty Ninou a Julií. Protože dvojčatům je rok a půl, věnuje se maminka především jim. Zdá se mi, že Martina se občas cítí trochu odstrčená, ale na druhou stranu ve chvíli, kdy maminka cítí ve vzduchu nějaký problém, snaží se věnovat i nejstarší dceři. Martina by si k Vánocům moc přála pejska. Sice už jednoho mají (malou fenku Ťapku), ale ona chce psa, který bude velký a jen a jen její. Samozřejmě by další pes znamenal starosti a zodpovědnost. Rodiče se tomu brání a nové štěně Martina pod stromečkem nenajde. Chvíli po Vánocích však Ťapka umírá, takže Martině se přání splní a jde si vybrat nového kamaráda. A tak se součástí rodiny Vávrových stane právě Snížek.

Bohužel se ze Snížka vyklube problémové zvíře. Prvním velkým problémem je, že je pravděpodobně úplně hluchý. A s tím je spojeno to, že nikoho neposlouchá a často utíká. Martiny rodiče se hrozí toho, že jednou někoho pokouše. A pak se samozřejmě objevuje na scéně Viktor, který se do Rybné přestěhoval z Prahy ke své babičce, paní Ptáčkové. Tak dochází k dalším lapáliím, jenž jsou popsány i v knize Nejlepší pro všechny. Z názvu Kdo zabil Snížka je vám jasné, že jednoho dne se něco stane a Snížek bude nalezen mrtvý. A tak hlavní detektiv Martina Vávrová se svými kamarády Faňou, Kájou a později i Viktorem rozjíždí pátrání po tom, co se vlastně stalo.

Celé dílo je rozděleno do dvou částí. První část vypráví právě o tom, jak se Snížek stal součástí rodiny Vávrových a jaké problémy s ním tato rodina má. Druhá část je zaměřena na vyšetřování toho, co se se Snížkem stalo. Martina se svými kamarády prověřuje některé ze sousedů, u nichž se domnívá, že by se mohli chtít Snížka zbavit. Zároveň budete moci sledovat, jak se formují vztahy mezi dětmi a vznikají nová přátelství.

Jsem moc ráda, že v knize pro děti nedodržela Petra Soukupová stejnou formu jako v té pro dospělé. Čeština je jednodušší, děti mluví hovorově a hlavně: autorka zcela přirozeně používá přímou řeč. Někteří tvrdí, že téma mrtvého pejska není pro děti vhodné. Upřímně, já bych se toho zase tolik nebála. Knížka je oficiálně určena pro čtenáře starší devíti let. Pokud o tom máte pochybnosti, tak ještě rok nebo dva počkejte: jedenáctileté dítě už všechny události, k nimž dojde, určitě dokáže pochopit.

Vzhledem k tomu, že jde o dílo určené dětem, je plné krásných ilustrací. Některé z nich zabírají dokonce i dvojstránky, jiné jsou sice menší, ale o to roztomilejší. Všechny obrázky skvěle doplňují text. Jsou pěkně zpracované a užijí si je nejen děti, ale i dospělí.

Rozhodně musím pochválit vizuální dojem, který na mě obě knihy dělají. Ladí spolu a skvěle se doplňují. To vlastně platí i o jejich obsahu. Trochu jsem se bála, že se budou některé informace příliš opakovat, ale není tomu tak. Samozřejmě část děje mají totožnou, ale je to opravdu minimum. Navíc je děj vždy napsán z pohledu jiného hlavního hrdiny, což dává každému z příběhů jiný rozměr. Rozhodně se mi tento autorčin nápad moc líbí.

Ukázka: 

Sníh mi moc nepomáhá, spíš se tam plete, až mě táta vážně odstrčí a řekne ošklivě: „Uklidni se.”

„Neuklidním! Nemůžete Sněha zastřelit!” 

Tak mi řekni, co s ním? Kdo si vezme psa, kterej zdrhá, zabíjí zvířata a staví se proti lidem? Dyť je to zmetek. K ničemu. Ani hlídat nemůže, když je hluchej.

„Já něco vymyslím,” řeknu.

Táta zavrtí hlavou. „To jsem zvědavej.”

Pak jdeme potichu domů a Sněha přivážeme k boudě. Když přijdeme dovnitř, mamka se na nás dívá. „Takže fakt budeme čekat, až pokouše děti?” řekne tátovi zle a já vidím, že se zlobí na něj, ne na mě.

„Do zítřka prej něco vymyslí,” ukáže táta na mě. Máma zavrtí hlavou a jde mejt nádobí. A já jdu do pokoje přemýšlet. 

Kdo zabil Snížka? – Petra Soukupová. Host, 2017.