Vánoce se nezadržitelně blíží, takže je nejvyšší čas přinést vám i nějaký tip na knihy pro děti. A klidně i pro dospělé, kteří v sobě pořád mají duši dítěte (a že nás je!). Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo má v oblibě animované filmy a komiksy, tak také zpozorněte. Nakladatelství Jota totiž právě vydalo komiksové zpracování animovaného filmu Tajný život mazlíčků!

Z reakcí dětí, které mám ve svém okolí, mohu říct, že tento film patří k jejich oblíbeným. Řekněte sami: kdo z vás by nechtěl vědět, co vaši čtyřnozí mazlíčci vyvádí, jakmile je opustíte a necháte doma samotné? A odpověď na tuhle otázku najdete právě v tomto filmu. I já s dcerkou jsme mu propadly, takže jakmile jsem uviděla knižní zpracování, bylo jasné, že ho doma musíme mít.

Myslím, že tento komiks vás zaujme především tehdy, pokud máte rádi film. Musím totiž podotknout, že nejde o zpracování komplexního příběhu, ale o sérii gagů, kdy každý gag zabírá jednu stránku. To je možná trošku škoda, protože pokud neznáte samotný příběh, budete si k tomuto komiksu hledat cestu o něco složitěji. Nebudete znát vztahy mezi hlavními hrdiny a uniknou vám tak nějaké souvislosti. Ale mohu vám zaručit, že i tak se u obrázků pobavíte. Na druhou stranu, pokud se třeba chystáte pořídit knihu vašemu dítku kvůli tomu, abyste ho odtrhli od televize a poskytli mu jinou alternativu v podobě tohoto komiksového zpracování, tak je to jistě dobrá volba. Je to další možnost, jak se setkat s dětskými oblíbenými zvířecími hrdiny, kterými Max, Baron, Mel, Gidget, Snížek nebo Koule jistě jsou.

Co se týče dalšího zpracování knihy, tak nemám nic, co bych jí vytkla. Formát A4 je dostatečně velký a grafické zpracování stejně skvělé jako v animovaném filmu. Spousta obrázků zachycujících neplechy zvířecích mazlíčků s minimem textu je něco, co bude sympatické snad každému čerstvému školákovi.

A ideální věk dítěte pro tento komiks? Myslím, že cca okolo 6 let v případě, že má dítě rádo i film. V tomto věku už zvládne chápat komické situace, které jsou na obrázcích zachyceny. Můj sedmiletý synovec je z knihy doslova unesený  a nejraději by ji vůbec neodkládal. Má tříletá dcerka si knihu také zamilovala, ale čistě jen kvůli obrázkům. Takže zatím si jejich prostřednictvím vytváříme vlastní příběhy a na samotný text ještě přijde ten správný čas později, ale i tohle je další možnost, jak ji využít.

Tajný život mazlíčků – Goum, Lapuss′. Jota, Brno 2019.
logo_Jota