15151381_390404118016746_1143636387_nRozkaz zabít nemůže uniknout fanouškům série Labyrint, tato kniha je totiž prequel (díky kterému zjistíme víc informací). Jedná se o velmi napínavý příběh, který vám nabídne bezcitný, nebezpečný a zdecimovaný svět, kdy budete svědky každodenního boje o život – takže nic pro slabé povahy.

Sluneční erupce vypálily Zemi, sežehly vše, co jim stálo v cestě. Rozpoutaly pekelný žár a způsobily všudypřítomné, neutuchající sucho a dusno, zdecimovaly planetu. Země se stala nehostinným místem – pustinou. Panika způsobila, že místo toho, aby si lidé pomáhali, tak si navzájem ubližují.

Stali se z nich zoufalci, lidé bez naděje, kteří žijí den za dnem s tíživým pocitem, že ten příští může být poslední.

Silné erupce taktéž způsobily vznik mocných tsunami (kvůli okamžitému tání ledovců výrazně stoupla voda). Navíc v ovzduší dosud hnízdí zrádná radiace. Na to, kolik přežilo lidí, je bohužel zachováno omezené množství zdrojů, zásoby jídla a vody se tenčí.

Na začátku knihy se s hlavními hrdiny potkáme v osadě. Po trýznivých zážitcích a hrůze, kterou prožili, konečně žijí v relativním klidu. Vše se ale brzy změní.

Do ovzduší se dostává virus, který nemilosrdně zabíjí. Je vysoce nakažlivý a snadno se přenáší. Navíc nebezpečně mutuje a lidé kvůli němu šílí, pohrává si totiž s lidským mozkem.

Děj knihy se odehrává 13 let před Labyrintem. V budoucnosti, kde před slunečními erupcemi hrála velkou úloha moderní technika např. bergy (vznášedla) či transkatry (zbraně – po vystřelení z člověka zbude jen oblak dýmu). A i když jde o poněkud deprimující dílo, nechybí zde ani láska nebo silná emoční pouta mezi  některými lidmi.

Je to jeden z těch okamžiků, kdy mozku chvíli trvá, než srovná krok s událostmi, které se člověku odehrávají před očima – šok dočasně zablokuje cestu.

Rozkaz zabít se skládá z prologu, z 67 krátkých kapitol, z epilogu a z přísně tajných záznamů.

V knize se v úvodu a na konci setkáme i s naším oblíbeným Thomasem a Teresou, zjistíme víc o roli, kterou hrají v ZLOSINu. Nakoukneme do jejich dětství i do okamžiku předtím, než Thomas nastoupil do výtahu a byl vpuštěn do Labyrintu.

Autor James Dashner žije s manželkou a svými čtyřmi dětmi v Rocky Mountains. Dříve se živil jako účetní, dnes se na plný úvazek věnuje spisovatelské dráze. Rád lyžuje, sleduje filmy, televizní pořady a miluje čtení knih. Je také autor trilogie The 13th reality.

Na úspěch série Labyrint navázala i filmová podoba příběhu. Takže pokud jste si sérii oblíbili a kniha vám nestačí, můžeme se v roce 2018 těšit na Vražednou léčbu (už třetí část). Hlavní roli si zahrál můj nejoblíbenější herec Dylan O´Bryan, kterého můžete ho znát ze seriálu Teen wolf nebo filmu Stážisti.

Ukázka:
Moje hlava! Moje hlava! Moje hlava!“
„Darnelle, zašeptal Mark, i když se cítil provinile a dělalo se mu z toho špatně, věděl také to, že ani náhodou nemůže jít dovnitř a pokusit se mu pomoci. Hloupost by pro to byla slabé slovo. „Moje hlaváááá!“ vyrazil ze sebe Darnell jediným dlouhým, protahovaným zakvílením, v němž bylo tolik zuřivosti, že Mark znovu couvl. Nevěděl, jestli by další pohled snesl. Uvnitř bylo slyšet nějaký pohyb, šouravé kroky. Pak hlasitá rána do dveří. Po ní další. A ještě jedna. Buch. Buch. Buch. Mark zavřel oči. Věděl, co je zdrojem toho strašlivého zvuku. Trina byla najednou u něho, popadla ho do náruče a pevně stiskla, rozechvělá vzlyky. Alec zaprotestoval, ale jen vlažně. Stejně už bylo pozdě.

Rozkaz zabít – James Dashner, Yoli, 2016.


logodobrovsky