largeLiane Moriarty byla u nás ještě před rokem zcela neznámou autorkou. To se však změnilo vydáním knihy Manželovo tajemství, která se stala téměř ihned po vydání světovým bestsellerem. Čtenáři pak dychtivě očekávali její další dílo Na co Alice zapomněla a nyní, přesně po půl roce, jsme se dočkali její třetí knihy Sedmilhářky. Asi netřeba dodávat, že u všech knihkupectví je zařazena v kolonce ,,nejprodávanější“ . Já, jako fanoušek Lianiných knih, jsem si samozřejmě tento nový kousek nemohla nechat ujít!

Příběh sleduje osudy tří žen. Tři ženy, tři různé osudy a tajemství.  Madeline je akční, výbušná a nic si nenechá pro sebe. Veškerá svá tajemství sdílí se svou kamarádkou Celeste, která je její pravý opak. Tichá, klidná a rozvážná, střežící si své obrovské tajemství, o němž nemá nikdo, kromě jejího manžela, potuchy. A třetí z žen – Jane se s oběma aktérkami seznámí, až když se do tohoto poklidného městečka přestěhuje a svého syna přihlásí do stejné školy.  A právě tato škola v malém městečku na okraji Sydney  se stává zásadním pro celý děj knihy.

Proč se Jane přestěhovala právě zde, to nikdo netuší. Nesvěří se ani svým dvěma kamarádkám Madeline a Ceselete. Ač jsou tyto ženy kamarádky, nic zásadního (kromě stejně starých dětí navštěvujících tutéž školu) je nespojuje. To by ovšem nebyla Liane Moriarty, kdyby si pro nás nepřipravila nějaký zásadní zvrat. A tak odhalí čtenáři až na úplném konci, jaké až osudové pouto mezi nimi je.

Román je vyprávěn vševědoucím vypravěčem, který střídá úhel pohledu vždy u jedné ze tří hlavních hrdinek. Vykreslení charakteru jednotlivých postav je vskutku excelentní. Ač v románu vystupuje více osob, Liane se do hloubky zabývá právě Madeline, Celeste a Jane. O ostatních se dozvídáme zprostředkovaně, a to když si tyto ženy o nich vypráví. Liane se zde dotýká různých závažných témat – svobodná matka, domácí násilí, rozvod, šikana či dokonce vražda.

Čtenář tak může zjistit, co se děje za zavřenými dveřmi jednotlivých rodin. Ač každá z nich působí navenek slušně a spořádaně, v každé se vyskytuje něco, co by mělo před ostatními zůstat skryto. Anebo raději nemělo? Jedná se o malé městečko, takže pokud se cokoli stane, ví to rázem všichni. A úplně nejlépe to ví samozřejmě ti, kteří u toho vůbec nebyli. Po každé kapitole totiž následují názory ostatních na nějakou událost. Každý tvrdí něco jiného a má svou pravdu. My, jako čtenáři, naštěstí víme, co a jak se stalo, takže je vtipné sledovat, jak na různé situace reagují lidé, kteří nebyli přímými svědky a jen se o tom doslechli. Jak vidno, příběh je ze života, určitě se již každý z nás přesvědčil, že drby se šíří rychlostí blesku.

Ačkoli kniha začíná půl roku před kvízovým večerem (přesně takto jsou také kapitoly nazvány – půl roku před kvízovým večerem, měsíc před kvízovým večerem…) a končí rok po něm, celý děj se odehrává během několika měsíců před touto slavností. Samotný večer je pak vyvrcholením, kde si pro nás Liane Moriarty připravila odpovědi na všechny otázky (a že jich s přečtenými stránkami skutečně přibývalo!) a také několik parádních zvratů, které by vás zpočátku ani nenapadaly.

U nás Sedmilhářky, v originále Big little lies – Velké malé lži. Tento název je opravdu trefný, neboť vystihuje hlavní myšlenky knihy. Kdy je velká lež dostatečně velká na to, aby se raději změnila v pravdu a zachránila tak třeba manželství nebo i život? A naopak, kdy je malá lež dostatečně malou, aby neovlivnila poklidný život či dokonce nezpůsobila nějakou tragédii?

 

Ukázka:

,,Jakého – “ Hlas se jí vytratil. S obtížemi si odkašlala. Měla pocit, že zastává roli,na kterou nemá dostatečnou kvalifikaci. Na téhle schůzce by měli být její rodiče. Lidé ze stejné doby jako paní Lipmannová. ,,Jakého šikanování?“

Paní Lipmannová se maličko zamračila. Vypadala jako dobře oblečená dáma z vyšší společnosti, jako někdo, kdo chodí s ostatními manželkami na obědy a dodržuje drahý program péče o pleť. Její hlas měl tvrdost křišťálu, všem jasně sděloval: ,,Se mnou si nezahrávejte,“ a byl zřejmě velice účinný dokonce i u neblaze proslulých šesťáků.

 

bux int k1.indd