rudáUrčitě už jste každý z vás, alespoň jednou v životě, zatoužil po schopnosti cestovat v čase, díky které byste se mohli vrátit do své minulosti a zabránit, aby vaše staré já udělalo hloupost, které dodnes litujete. Já osobně jsem vždycky záviděla Hermioně její malinký stroj času, který jí umožnil nakládat s časem v úplně jiné míře než nám! Sen o cestování v čase asi zůstane navždy naším snem – pokud tedy v nejbližší době někdo neučiní zázrak a nevyrobí pořádný stroj času!  Jak je ale všeobecně známo, v knihách se mnoho snů stává skutečnosti – a jedna taková kniha o cestování v čase je Rudá jako rubín.

Právě v tomto příběhu se totiž pro Gwendolyn Sheperdovou  stane cestování v čase opravdovou realitou.

Gwendolyn ale nikdy netoužila po něčem takovém, jako jsou nadpřirozené schopnosti nebo kouzla. Proč by taky?  Je přeci normální holkou, která akorát vyrůstá v poměrně netradiční rodině!

Její mamka a sourozenci jsou pro ni velkou oporou, jak v životě, tak v domě  lady Aristy, kde společně bydlí s tetou Glendou a se stejně namyšlenou sestřenicí Charlotte. Jediný koho měla, kromě své bližší rodiny, Gwendolyn opravdu ráda byla prateta Maddy a svým způsobem také majordomus Bernhard.  Už tady si můžeme všimnout, že Gwendolyn žije v prostředí, které není úplně takové, jaké mají doma ostatní dívky.

Její rodina byla ale neobyčejná také díky velmi prazvláštní věci, která se v ní dědila – a to cestovatelskému genu.

Ten se v jejich rodině dědil z generace na generaci a další, kdo měl přijít na řadu v dědičné linii, byla podle předpovězení Charlotte. Od malička byla tedy vychovávána úplně jiným stylem a nyní, když byla v tom správném věku, všichni čekali na její náhlý únik do minulosti. Celá pozornost rodiny se upírala na Charlotte, což také zapříčinilo to, že si nikdo nevšiml mírných nevolností, které začala zažívat Gwendolyn. Jelikož ale byla Gwendolyn pravým opakem své sestřenice, nikomu se s tím nesvěřovala – malou závrať může zažít přeci každý! Když se jednou na ulici, při další nevolnosti zčistajasna přesunula do jiné doby, bylo jí ovšem jasné, že je něco špatně!

Pro celou rodinu to bylo samozřejmě velké pozdvižení.… Ale v tom horším slova smyslu. Teta Glenda byla zlostí bez sebe, Charlotte  začala Gwendolyn  nenávidět ještě více jako dřív, a lady Arista nemohla uvěřit, že by výpočet, podle kterého byla vyvolenou Charlotte, selhal!

,,Projectio! Čas je řeka, s Rubínem začátek i konec nás čeká.“

Pro Gwendolyn se najednou život obrací vzhůru nohama! Musí se snažit pochytit alespoň něco málo z toho, čím procházela Charlotte celé dětství. Jak ale zjišťuje, není sama, kdo má tento gen a nyní musí nahradit svou sestřenici v párugwen s dalším cestovatelem Gideonem de Villiersem. Gwendolyn by proti němu možná ani nic neměla, kdyby jí od začátku nedával najevo, že bude spíš k přítěži než k užitku. Už v prvopočátku mezi nimi tedy zavládnou velké nesympatie, které ale Gwendolyn trochu ztěžuje fakt, že Gideon je o něco starší než ona…a OPRAVDU vypadá hodně dobře!

 Jak se Gwendolyn vypořádá s tímto nelehkým dědictvím a taky s Gideonem, se dozvíte v tomto krásném příběhu, ve kterém nám Kerstin Gier dala na chvíli možnost připadat si, jako bychom my sami cestovali v čase.

Rudá jako rubín je opravdu krásná úvodní knížka ze série, o cestování časem,  Drahokamy. Příběh byl moc dobře napsaný a já jsem se od jeho čtení nemohla odtrhnout. Autorka vše popisovala barvitě a my jsme si tak mohli představit každičký detail z dřívější doby.

Nápad se sérií o cestování v čase mi přijde výborný! Každého alespoň trochu zajímá minulá doba, jelikož se o ní můžeme pouze domnívat. Pro autora je ale podle mě v tomto případě docela těžké zpracování příběhu. V knize se totiž musí objevit odlišné dějové linie, které je nutno napsat srozumitelně, aby se pak čtenář v knize neztrácel a aby mu vše dávalo smysl. (Je totiž docela složité přeskakovat neustále z přítomnosti do minulosti a dát si u toho do souvislosti všechny události).

A to se v této knize Kerstin Ger povedlo! Samozřejmě se v tomto díle odehrály věci, které zatím neměly opodstatnění, ale právě tím autorka láká čtenáře k přečtení dalšího dílu, který má stejně honosný název jako tento, a to Modrá jako safír.

Za mě dostává kniha plný počet bodů. Bylo to opravdu velmi příjemné čtení, díky kterému jsem se dostala do úplně jiné doby a prožívala s Gideonem a Gwendolyn každou jejich návštěvu minulosti .

Rudá jako rubín – Kerstin Gier, CooBoo, 2012.