Dnešní tip na čtení ocení všichni dobrodruzi! Patříte-li do této skupiny i vy, neměla by vám uniknout kniha Santiago, má lásko. Jde o počin dvou autorů, kteří tvoří pár. Jejich jména jsou Adéla Elbel a Michal Rožek. Adéla se živí jako stand-up komička a moderátorka: zavítat můžete na její vystoupení se stand-up skupinu Na Stojáka a má také vlastní talkshow S Adélou. Přeložila několik knih a napsala autobiografii Doba temna, v níž vypráví o svém náročném životním období. Michal pracuje jako reklamní ideamaker a textař. Vystudoval marketingovou komunikaci na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, kde i od roku 2011 přednáší. Kniha Santiago, má lásko je jeho knižní prvotina.

Je mi čtyřicet, jsem rozvedená… mohl by to být verš z nějaké písně, kdyby to nebyla reálná etapa mého života. Oukej, tohle máme za sebou. Mistryně světa v hloubkovém ponoru do těžkých životních situací všeho druhu hlásí, že uzavřela další kapitolu a je připravena prozkoumat nové tůňky. Jednu zprávu o temných vodách stojatého rybníka už podala a říká si, že teď by to chtělo vyzkoušet divokou Orlici.

Každý v životě bojuje s nějakými problémy – podobné období má za sebou i Adéla (detaily se dozvíte v její první knize Doba temna, o které už jsem se rovněž zmínila). Komplikované období se jí však podařilo překonat a následně v životě opět našla štěstí – i po čtyřicítce potkala někoho, o koho se může opřít. A po prvotních těžkostech oba společně vstoupili na cestu k novému začátku. A jak nejlépe prověřit nový vztah? Samozřejmě společně strávenými chvílemi. Adéla a Michal však nejsou troškaři: zatímco jiné páry volí nenáročnou dovolenou, oni se rozhodli, že se společně vydají na pouť do Santiaga de Compostela. Co myslíte, ustojí jejich vztah všechny problémy, které budou muset vyřešit? Je jejich láska skutečně natolik pevná, aby ustála i náročné chvíle?

Nepatřím ke čtenářům, kteří by si často ke čtení vybírali cestopisy. Jediné knihy z tohoto žánru, které jsem si kdy dokázala užít, byly literární počiny cestovatele a spisovatele Ladislava Zibury. Jenže kniha Santiago, má lásko není klasickým cestopisem. Spíše jde o biografický příběh dvou zamilovaných lidí, kteří chtějí zjistit, zda jsou skutečně stvořeni jeden pro druhého. A odehrává se na pozadí cesty do Santiaga. A to už je zcela něco jiného! Bavilo mě sledovat, jak se vztah Adély a Michala vyvíjí (prozradí vám i detaily o seznámení atd.). Jak řeší rozepře, které mezi partnery vznikají. A samozřejmě na tom není nic divného, každý vztah prožívá i náročnější okamžiky. Jak vnímají situace, do kterých se dostávají. Určitě vás nepřekvapí, že řeší rozdílné věci: přeci jen pohled muže a pohled ženy se běžně liší – a jinak tomu není ani u Adély a Michala.

Jde o oddechovou literaturu, ale vše, o čem budete číst, je reálné. Skutečně se to stalo. Autoři vám ukáží, že i životní těžkosti jdou brát s humorem. Byla jsem zvědavá, jakou formu autoři zvolí. A hodnotím velmi pozitivně, že jednotlivé kapitoly jsou střídavě napsány z pohledu obou. Můžete tak nahlédnout do myšlenek Adély i Michala. I když se snaží vyhýbat sdílení malicherných detailů ze svého bývalého života, nakonec oba svou minulost odhalují, což je dobře, protože vám to umožní je lépe poznat. A zároveň pochopíte jejich obavy. Styl psaní obou je odlišný. Ale sama nedokážu říct, zda mě více bavily kapitoly z pohledu Adély či Michala. Těšila jsem se na postřehy obou a mám dojem, že ač jsou odlišní, skvěle se doplňují.

Adéla i Michal prokázali odvahu, překonali strach, vypořádali se se selháním, našli sami sebe a pochopili, že když po svém boku mají „toho pravého“ a „tu pravou“, tak se to ve dvou prostě lépe táhne!

Pokud vás recenze oslovila, nenechte si knihu ujít! Ve vašem oblíbeném knihkupectví ji najdete od 9. března. Doporučená cena je 399 Kč, ale na webu nakladatelství Albatros Media ji pořídíte se slevou.

Ukázka:

Ale taková pouť je zároveň velká emoční výzva.
Bývá náročná, i když ji jde člověk sám, ale ve dvou už si nemůže jen tak odpočinout, kdy se mu zachce. Nemůžete se uzavřít do sebe a vykašlat se na celý svět okolo. Spát do desíti a jít pak dlouho do noci.
Nemůže jít vlastním tempem.
Ve dvou to chce více empatie a tolerance. I když jsou partneři na cestách sladění, jeden zrovna může mít po ránu super kondici a druhý se sotva plahočí. Jeden má dobrou náladu a druhý vstal z postele prdelí napřed. Tak jako v běžném životě. Ale tady je to vše zkoncentrované jako v plechovce rajského protlaku. A někdy i pod podobným tlakem.
Říká se, že na takové pouti se lidé poznají víc, než by se dokázali poznat za několik let života. Je to intenzivní. Je to bolavé. Odhaluje to charaktery, když ne na kost, tak minimálně na puchýře, které nestačíte propichovat.
Míváte hlad a žízeň, nevíte, kdy konečně dojdete k ubytování, jestli už nebude zavřeno a zda v místě seženete nějakou večeři. Je to prostě zkouška. Křest ohněm. A my už chtěli tu naši lásku pokřtít a zároveň vypálit poslední červíky, kteří by ji mohli pomalinku a nenápadně nahlodávat.
Společná partnerská pouť je level pro dvojice s opravdu dobrým základem. O naší lásce není pochyb, ale co když na sebe naše traumata narazí?
Co když to bude příliš intenzivní?
Není lepší se jet zamilovaně válet bez dětí do rezortu? Proč se na tu cestu vůbec vydáváme?
Proč podstupujeme riziko, že to nevyjde?

Santiago, má lásko – Adéla Elbel a Michal Rožek. Praha: Motto, 2023. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92