4358Nakladatelství CooBoo ji zvolilo za TOP knihu podzimu 2015, na populárním knižním webu vyhrála Goodreads Choice Awards v kategorii Best Debut Goodreads Author, zahraniční čtenáři o ní neřekli jediné špatné slovíčko… A o jaké knize to mluvím? Představuji vám Rudou královnu od Victorie Aveyard.

V příběhu proti sobě stojí dvě společenské třídy. Ti bohatí, vzdělaní a vynikající bojovníci jsou Stříbrní. V zemi vládnou a každý z nich má nadpřirozenou schopnost. Někdo čte myšlenky, druhý ovládá určitý přírodní živel, třetí umí léčit. Druhá a zároveň ta horší společenská vrstva jsou Rudí. Obyčejní, většinou chudí lidé, kteří žádnou schopnost nemají. Slouží Stříbrným a musí je poslouchat. Když dovrší osmnácti let, musí nastoupit do armády, ačkoli nemají vůbec žádný výcvik jako Stříbrní.

Sedmnáctiletá Mare Barrowová patří mezi Rudé. Žije se svou rodinou a sourozenci ve vesnici Piloty. Jelikož se ničemu nenaučila, své rodině pomáhá alespoň tím, že okrádá druhé. Pomalu se smiřovala s tím, že ji v den osmnáctých narozenin odvedou, ale stalo se něco nečekaného. Dostala práci přímo v královském paláci, kde se později ukázalo, že není jen tak obyčejná Rudá, jak si všichni doposud mysleli. Objevila v sobě novou nadpřirozenou schopnost a stala se pro některé dost nebezpečná.

Rudá královna se zařadila mezi další young adult, což je v poslední době hodně oblíbený žánr určený převážně mladým (náctiletým) čtenářům. Čím to ale je, že tak vyniká? Že je zrovna ona v tomto žánru mezi nejlepšími?

Jedná se o autorčin debutový román a rovnou se zařadila na přední příčky. Upřímně, nejedná se zrovna o originální příběh. Se Skleněným trůnem od Sarah J. Maas má asi nejvíc společného. Taktéž tam vystupuje hrdinka, zprvu obyčejná, chudá a naskytne se jí příležitost dostat se na královský palác. Do toho se otvírá romantická linka, která souvisí s princem a aby to nebylo hned tak jasné, potřebuje i konkurenty. Podobných detailů tu je až moc. Přesto je ale hlavní zápletka originální.

Ani v Rudé královně všechno nejde tak hladce, jak by si to lidé přáli. Rudí se spiknou a vznikne skupina, která si říká Šarlatová hlídka. Podniká nečekané útoky na Stříbrné, při kterých i zabijí. Těžko pak říct, která strana je vlastně ta špatná. Díky tomu je ale děj nabitý akčními a napínavými scénami, při kterých se čtenář ani nestihne začít nudit.

Příběh postupně graduje a konec zkrátka stojí za to. Není nijak přehnaný, do děje se náramně hodí a hlavně pořádně navnadí na pokračování. Rudou královnu by si proto neměl nechat ujít žádný fanoušek žánru young adult, protože umí překvapit a nenechá vás jen tak v klidu. Věřte, že tohle jste ještě nečetli.

Ukázka:

Všude kolem postávali strážci. Jejich černostříbrné uniformy vyčnívaly z davu. Byl přece první pátek a oni už se nemohli dočkat, co bude. Strážci mají pistole nebo pušky, ačkoli je nepotřebují. Podle zvyku totiž patří ke Stříbrným a Stříbrní se od nás Rudých nemají čeho bát. To ví každý. Nejsme jim rovni, ačkoli byste si toho na první pohled nevšimli. Jediné, co nás od nich odlišuje, alespoň navenek, je to, že Stříbrní stojí rovně. My máme záda ohnutá prací, planými nadějemi a nevyhnutelným zklamáním ze svého životního údělu. 

Victoria Aveyard – Rudá královna. CooBoo, 2015.

logo-albatros-media-5162a4e38cf92