9788074914980Určitě si i nečtenáři všimli červeně zářící knižní novinky v každém knihkupectví s neznámým názvem. Vidořád možná může znít tajemně, ale spisovatelka Samantha Shannon už tak neznámá není. Kostičas, první díl plánované sedmidílné série, vyšel minulý rok jako autorčin knižní debut a na českém trhu zaujalo spoustu lidí. Teď se konečně všichni dočkali pokračování, které nás, po jejím dočtení, opět nechává v děsivě napjaté situaci.

Vidořád navazuje přesně tam, kde Kostičas skončil, tudíž už z toho důvodu nezačínejte sérii druhým dílem. I když to někdy lze, Vidořád si vychutnejte až po řádném přečtení prvního dílu.

Paige Mahoneyová se sice podařilo ze šeolského zajetí dostat a spolu s ostatními vysvobozenými je na cestě do Londýna. Tam na ně ale nečeká nic dobrého. Paige se stává nejhledanější osobou v Londýna a Scion je nemilosrdný. Z Bledého snílka (Paige) nespustí oči. I tak to ale nevzdává a je rozhodnuta zorganizovat Sněm nepřirozených, kde se všichni vidopáni a vidopaní musí dozvědět pravdu. Jenže ten zrovna podle jejích představ nedopadne a Jaxon Hall se s Paige už vůbec nemaže a dává jí, co proto. Aby toho nebylo málo, Refájci (skuteční vládci Scionu) se objevují na scéně. Kde je ale Strážce?

V druhém díle se objevilo spoustu nových postav, které autorka výborně vykreslila. Dokázala každému hrdinovi něco dát a něco naopak ubrat, výsledek je takový, že stejně nevíte, jestli se vážně jedná o záporáka nebo klaďase. Samantha Shannon má v tomto velký obdiv, protože se nejedná o žádnou vypsanou a zkušenou spisovatelku, ale má za sebou teprve jeden román a už si čtenáře dokáže omotat kolem prstu. Ukazuje čtenáři všechna londýnská zákoutí a pro lepší představu k tomu dopomáhají i do detailu nakreslené mapy města.

Pokud jste četli Kostičas, víte, jak autorka píše. Myslíte si, že tušíte, co od autorky čekat, ale dokáže překvapit i v tomto. Příběh je od začátku do konce napjatý a nenajdete chvíli, kdy byste se stihli začít nudit. Ta mezera tam jednoduše žádná není. Navzájem se střídá akce, rvačky, hádky. O zápletky a napětí zkrátka není nouze. Jen toho Strážce by to chtělo mnohem víc. Tady bude ne jedno dívčí srdce trochu zklamané, pokud si ho v prvním díle hodně oblíbilo.

Pravdou je, že ukázat spisovatelku Samanthu Shannon českému publiku bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, které nakladatelství Host kdy udělalo. Vzít si pod svá křídla jednu z nejnadanějších mladých autorek současnosti, které se přezdívá „nová“ Rowlingová a mít tak na svém kontě jednu z nejlepších sérií pro mládež, kterou lze najít na pultech knihkupectvích, je více než skvělé.

Kostičas byl skvělý a možná si myslíte, že ho už nic nemůže překonat. Ale stalo se. Vidořád splnil veškerá očekávání a zkrátka mu nelze nedat plné hodnocení. Teď přichází ta horší část, čekání na třetí díl.

Ukázka:

Příběhy málokdy začínají na začátku. Viděno z širší perspektivy, jsem se vlastně vynořila na začátku konce tohoto příběhu. Příběh Refájců a Scionu se ostatně započal skoro dvě stě let před mým narozením. A lidský život je pro Refájce stejně pomíjivý jako jediný úder srdce. Některé revoluce změní svět za pouhý den. Jiné trvají celá desetiletí či staletí nebo ještě déle a jsou i takové, které nikdy nevydají plody. Moje revoluce byla dílem okamžiku a jednoho rozhodnutí. Začala kvetoucím kvítkem v utajeném městě na hranici dvou světů. Budete si muset počkat, jak to dopadne. Vítejte zpátky ve Scionu.

Samantha Shannon – Vidořád. Host, 2015.

HOST-logo