Znáte americkou spisovatelku Evie Dunmore? U nás se minulý rok proslavila prvním dílem série Rebelky z Oxfordu. Pokud jste si tuto sérii oblíbili i vy, mám pro vás dobrou zprávu: právě vyšel již třetí díl – tentokrát s názvem Jak ulovit boháče.

V prvním díle nazvaném Jak svrhnout vévodu jste poznali Annabelle Archerovou, která se stala jednou z prvních studentek Oxfordské univerzity – stipendium jí poskytl dámský spolek bojující za volební právo pro ženy. Ovšem nic není zadarmo, takže i Annabelle musela přidat ruku k dílu a splnit těžký úkol. Pokud jste knihu četli, tak už dobře víte, zda se jí podařilo přesvědčit vlivného a vypočítavého vévodu z Montgomery, aby se postavil za zájmy spolku…

Ve druhém díle s názvem Jak zkrotit svůdníka se ke slovu dostala Lucie – oxfordská sufražetka, která usilovala o získání většinového podílu jednoho z hlavních londýnských nakladatelství. Její cíl by jasný: využije ho ke vzpouře proti parlamentu. Ovšem do cesty se jí postavil lord Ballentine. Aby získala i jeho podíl v nakladatelství, musela by s ním strávit noc. A něco takového samozřejmě nepřipadalo v úvahu! Víte, jak Lucie dosáhla svého cíle? Pokud ne, pusťte se do čtení!

A dostáváme se k nejnovějšímu – třetímu – dílu: hlavní hrdinkou je Hattie Greenfieldová, studentka umění v Oxfordu a dědička bankovního impéria. I Hattie se stejně jako Annabelle a Lucie bije za ženská práva. Ráda by získala uznání v uměleckém světe a možná by se mohla provdat za nějakého gentlemana, do kterého se zamiluje… Jenže člověk míní, život mění. A tak Hattie najednou z donucení stojí před oltářem s přitažlivým mužem, který je proslulý bezohlednými obchodními praktikami – Lucian Blackstone sice získal obrovské bohatství, ale chybí mu společenské postavení. Díky Hattie bude tento problém vyřešen… Ovšem kde je ta láska, po které Hattie touží?

Evie Dunmore spojila dva lidi s různou povahou a vy budete sledovat, jak se vztah mezi nimi vyvíjí. A nenechte se zmást, všechno totiž nemusí být tak, jak to na první pohled vypadá. Byla jsem nadšená už z předchozích dílů, takže jsem si říkala, zda se autorce i tentokrát podaří udržet vysoko nastavenou laťku. A i třetí díl mě bavil – od první po poslední stránku. Opět je vidět, že autorka má velmi dobře nastudované historické reálie. A dokáže vše podat tak, že to ve vás rozproudí krev. Nedovedu si představit žít v takové (pro ženy komplikované) době. Líbí se mi hlavní hrdinky všech tří knih. Nejde o žádné naivní dívky! Mají jasný cíl a vědí, co od života chtějí. Jen tak se něčeho nezaleknou a zároveň berou věci tak, jak jim je život přináší. To je mi sympatické.

I když se svými romány autorka snaží zabřednout do důležitých témat (těžba uhlí a práce v dolech v 19. století, nechybí ani dobové předsudky), samozřejmostí je i klasická romantická linka. I když se v tomto směru občas objeví nějaké klišé, nic bych neměnila. Ano, od začátku tušíte, že Hattie a Lucian nakonec propadnou vzájemné přitažlivosti, ale vlastně se toho zásadního okamžiku nemůžete dočkat! Navíc mě bavilo i postupné odhalování pravé povahy Luciana. Zkrátka i tentokrát se máte na co těšit.

Celá série stojí za přečtení. Knihy v sobě ukrývají důležité poslání: nahlédnete díky nim do historie, kdy ženy bojovaly za své místo v mužském světě. Dnes si jen těžko dokážeme představit, že by se ženy sňatkem vzdávaly všech svých práv… Hlavní hrdinky si nepochybně získají vaše sympatie!

Ukázka:

V tom tichu jasně slyšela, jak jí hlasitě tluče srdce. Po zádech jí stékal teplý pot. Je nebezpečný, napovídal jí instinkt. Vládce podsvětí. To byla slova její přítelkyně Lucie poté, co se dozvěděla, že si její snoubenec lord Ballentine půjčil od pana Blackstona peníze na nákup nakladatelství. Bylo to docela nedávno…
Pokusila se o úsměv. „Dobrodružství,“ řekla nahlas. „Tohle je báječné dobrodružství.“
Otočila se zpátky do místnosti. Připomínala pirátské doupě, v němž byly do výšky naskládány poklady. Každá polička a plocha stolu, na něž se podívala, byla přeplněná skvosty. Byly tam lesklé porcelánové figurky – při bližším prozkoumání zjistila, že jsou z míšeňského porcelánu –, filigránové sošky ze slonoviny a zlata, zdobně vyřezávané krabičky s měkce zaoblenými hranami ve všech odstínech nefritově zelené. Vybrané kousky osvětlovaly malé stolní lampy s tak jemnými keramickými stínítky, že jimi plynové světlo prosvítalo, jako by byly z hedvábí. Protější stěna byla vytapetovaná tapetou od Morrise s divokým květinovým potiskem – zbytečné plýtvání, protože od podlahy až ke stropu ji zakrývaly obrazy, jejichž pozlacené rámy se téměř dotýkaly jeden druhého.

Jak ulovit boháče – Evie Dunmore. Praha: Cosmopolis, 2023.