Máte rádi pohodové příběhy, které v sobě ukrývají důležitá ponaučení? Pak mám pro vás skvělý tip: nenechte si ujít Slunce nad zátokou od Phillipy Ashleyové.

Seznámíte se s Rose. Ženou, která je vděčná za každý nový den, který může prožít. Má za sebou totiž něco, čemu by nikdo z nás čelit nechtěl. Její život visel na vlásku. Jen díky anonymnímu dárci přežila nemoc, která ji ohrožovala na životě. Díky cizímu člověku stále žije. Vůbec si nedovedu představit, co člověk prožívá, když čeká, zda se pro něj objeví vhodný dárce! Rose však měla štěstí v neštěstí…

A pak nastal okamžik, kdy jí oznámili, že se dárce našel – a dokonce k tomu došlo rychleji, než se Rose kdy odvažovala doufat. Když se tu zprávu dozvěděla, rozplakala se úlevou, ale vzápětí na ni dolehla celá tíže nejistého očekávání. 

Dovede si představit vděk, který nyní pociťuje? Určitě vás nepřekvapí, že by se s dotyčným ráda setkala. Jenže jak ho najít? Nejspíš tušíte, že Rose se této výzvě postaví čelem a pustí se do pátrání!

Líbí se mi téma, které autorka pro svou knihu zvolila. Řekněme si to upřímně: vážíte si svého života? Domnívám se, že většina z nás spíše ne. Pořád si stěžujeme, že nic nestíháme. Jsme smutní, zaneprázdnění a řešíme spoustu nepodstatných věcí. Minimálně do chvíle, kdy se stane něco zásadního – obvykle týkajícího se zdraví našeho či našich blízkých. Až v tu chvíli si uvědomíme, že dříve jsme se vlastně měli docela dobře. Jenže už je pozdě, protože najednou se musíme zabývat opravdu důležitými věcmi…

Jen stěží si dokázala vzpomenout, jak vypadá normální život – nebo představit si, že se k němu někdy vrátí. Musela se k té myšlence upínat vší silou vůle, aby ji nepřestala vnímat, aby neztratila naději…

Možná i vy si díky románu uvědomíte, na čem v životě skutečně záleží. A to byl také autorčin záměr. Ano, je to klišé, ale zdraví je skutečně to nejcennější, co v životě máme!

Dnešek pro ni znamenal začátek nového života a Rose si v tu chvíli umínila, že jestli nemoc přežije, nepromarní z něj ani minutu.

Mám ráda příběhy, které mě donutí k zamyšlení. Toto byl jeden z nich. Na jednu stranu se v něm ukrývá mnoho ponaučení, na druhou stranu jde o pohodové čtení, které si čtenáři užijí. Vůbec nemusíte mít strach (vzhledem k tématu), že půjde o depresivní čtení. Naopak! Rose je optimistka, která vás přesvědčí, že život je skvělý a měli byste se těšit na každý další den, který vás čeká!

Ukázka:

Zpočátku předpokládala, že jí lékaři sdělí, že vědí přesně, co je s ní v nepořádku a jak to léčit; trvalo však několik měsíců, než specialisté diagnostikovali její stav jako aplastickou anémii.
„Hm, to nezní tak hrozně,“ prohlásila tehdy její babička, která seděla vedle ní. „Anémii má přece spousta lidí. S tím si dokážete poradit, ne?“ Krátký, laskavý úsměv na tváři primářky oddělení poskytl Rose odpověď ještě dřív, než jim doktorka stačila vážnost situace vysvětlit slovy. Kromě toho Rose už předtím konzultovala vše s doktorem Googlem – až příliš často, než aby si neuvědomovala, co by její příznaky mohly znamenat a jaká je její prognóza podle nejhoršího scénáře.
„Aplastická anémie je bohužel poněkud jiná než ostatní typy,“ odpověděla lékařka vlídně. „Znamená to, že vaše kostní dřeň neprodukuje dostatek krevních buněk, které vaše tělo potřebuje k tomu, aby mohlo zdravě fungovat. Proto se cítíte tak unavená a malátná.“
„A proto se mi tak často dělají modřiny a mívám bolesti hlavy?“ „Ano, přesně tak.“
Rose měla v živé paměti, jak babiččina ruka stále pevněji tiskla její, až ji začaly brnět prsty, zatímco lékařka mluvila dál a vysvětlovala jim, že bude potřebovat transplantaci kostní dřeně – jež je také známá jako transplantace kmenových buněk –, protože bez toho by se její stav nevyhnutelně začal postupně zhoršovat a její vyhlídky by nebyly dobré. Rose věděla, co to znamená. Bez transplantace by mohla zemřít – přesněji řečeno, jestli transplantaci nepodstoupí, zemře.

Slunce nad zátokou – Phillipa Ashleyová. Praha: Cosmopolis, 2024.