Dnes potěšíme malé i velké milovníky pohádek: představíme vám knihu s názvem  Pohádková expedice, kterou napsala Ludmila Bakonyi Selingerová. I když nejde o typickou pohádkovou knížku, jistě vás zaujme! Najdete v ní básničky z pohádkového světa. Jejich prostřednictvím se podíváte na královský zámek, do temného lesa, poznáte mnoho pohádkových bytostí i  jejich pečlivě střežená tajemství!

Kniha je určena dětem od čtyř let. A já s tímto věkovým doporučením souhlasím. Malým dětem samozřejmě musí knihu předčítat rodiče, ale myslím, že má potenciál je zaujmout. Určitě se jim budou líbit velkoformátové ilustrace, které každou básničku doprovází. Po přečtení básničky si můžete s dětmi obrázky detailně prohlédnout a vyprávět si o nich. Využít se skvěle dají k poznávání pohádkových bytostí či třeba k procvičování barev.

Malí školáci mohou naopak číst básničky svým rodičům (nepodceňujte čtení nahlas a kontrolujete, zda děti skutečně čtou všechna slova správně). Uznávám, že pro malé školáky se čtení stává povinností – a jak všichni dobře víme, plnění povinností děti příliš nebaví. Takže je často přestává bavit i čtení knížek. Pokud i vy máte doma dítko, které zrovna po knihách nesahá s láskou, myslím, že by právě Pohádková expedice mohla být dobrou volnou. Básničky jsou krátké, na každé stránce naleznete jen pár řádků s textem. Jako rodič bych se spokojila s tím, kdyby mé dítko každý den přečetlo třeba dvě či tři básničky. Nezabere to moc času, přesto si čtení děti procvičí. A myslím, že i děti nebudou tak otrávené, když ví, že přečtou jen pár krátkých básniček a nikoli dlouhou pohádku.

Troufnu si tvrdit, že školáci jsou zvyklí spíše na pohádkové příběhy než na veršované básně. Básničky čteme malým dětem, pak od nich spíše upouštíme a přecházíme na delší pohádky. Což je vlastně škoda. Já jsem si s dětmi návrat k básničkám opravdu užila! Upozorňuji, že autorka občas používá slova, jejichž význam děti neznají – kvůli tomu je mají problém přečíst. Ale nevnímám to jako negativum. Svým dětem jsem vše vysvětlila a alespoň poznávají i synonyma od slov, která už znají.

Prázdniny se blíží a malí školáci se jistě těší na dva měsíce volna. Nezapomeňte ale, že ani o prázdninách by děti neměly úplně zahálet. Jinak zapomenou spoustu z toho, co se naučily. Třeba čtení je potřeba neustále procvičovat. Samozřejmě můžete vybrat jakoukoli z knih pro děti. Já vám však mohu doporučit právě Pohádkovou expedici.

Pohádková expedice – Ludmila Bakonyi Selingerová. Praha: Pikola, 2024.