220px-CharlotteBronteCharlotte Brontëová byla nejstarší ze slavných Brontëových sester. Všechny tři (Charlotte, Emily, Anne) měly literární ambice již od útlého dětství. Svůj pokoj nazývaly ,,pracovna“ a studovaly zde slavná anglická díla, své chování a také špatné počasí. Vše, co prozkoumaly se nějakým způsobem odrazilo v jejich románech.

Děvčata bydlela ve velmi ponurém domě. Ze tří stran byl obklopen hřbitovem a návštěvníci jej nazývali jako doslova děsivé místo. Sestry však hřbitov milovaly. A to i přesto, že se snažily na tomto místě otevřít školu, ale nepodařilo se jim do tohoto pochmurného místa nalákat žádné žáky.

Brontëových sourozenců bylo původně šest. Dvě dívky zemřely již v dětství a tři se staly literárními legendami. Jediné dítě mužského pohlaví byl Branwell. Dost možná byl nejnadanější ze všech – vynikal jako básník, malíř i učitel. Bohužel vynikal také slabostí pro alkohol a laudanum – opiovou tinkturu, která se v 19. století předepisovala snad na všechno. Když Branwella vyhodili z několika zaměstnání a začaly jej pronásledovat stavy deliria, změnil se ještě před svými třicátými narozeninami v naprostého zpustlíka. Následně onemocněl na tuberkulózu a v 31 letech na ní umřel. Podle pověsti zemřel vestoje a opíral se přitom o krbovou římsu, jen aby dokázal, že je to možné.

Charlotte byla odjakživa vůdcem všech svých sourozenců. A když ji napadlo, že by každá se seter měla napsat román a pokusit se jej vydat, taky s tak stalo. Charlotte napsala hned dva. První s názvem Profesor se setkal jen s odmítnutím. Druhý román Jana Eyrová potkal stejný osud jako sestřiny romány Na větrné hůrce a Agnes Greyovou – nakladatel je přijal k vydání, ale upozornil sestry, že se nesluší publikovat pod ženským jménem. Sestry si tedy zvolily pseudonymy Currer, Elis a Acton Bellovi. Pak se setkala zejména Jana Eyrová s okamžitým úspěchem čtenářů a kritiky.

Když zemřely všechny sestry, zůstala Charlotte úplně sama. Čas trávila tím, že redigovala práce svých sester.  Napsala také několik dalších románů a začala se účastnit literárního života. V roce 1854 se provdala a otěhotněla. Než však stihla dítě donosit, tak zemřela. K nejpravděpodobnějším příčinám mohl patřit tyfus nebo tuberkulóza. Podle místních legend sledovala Charlottin pohřeb tajmená postava v černém. Mnozí v té době věřili, že to byla Emily. Pokud tomu tak skutečně bylo, tak by to bylo skutečně gotické finále ságy Brontëovy rodiny.

Zdroj: Tajné životy slavných spisovatelů

Foto: Wikipedia.org