lion kingKaždý z nás se alespoň občas dívá na filmy. Někdy je to film, který nás chytne za srdce, jindy se může jednat o dílo nevalné kvality. Ale napadlo vás, že film, na který se právě teď díváte, může mít základ v hrách Shakespeara? Přinášíme vám 8, které určitě stojí za zmínku.

 

 

1)  Zakázána planeta (1956)

zakazana planeta

 

 

 

 

Založeno na hře Bouře. Vesmírná posádka přistane na utopické planetě. Setkají se zde s vědcem ze Země, který se vyzbrojil poznatky již zaniklé civilizace. Žije zde se svou  dcerou a robotem. Stejně jako v původním příběhu, i zde se dcera  zamiluje do jednoho z outsiderů přes námitky svého otce.

 

2) Muži bez respektu (1990)

respekt

Založeno na hře Macbeth. Mike Battaglia se dostane do podsvětí New Yorku. Jeho ambiciozní manželka Ruthie mu stojí po boku ve dne v noci. V dobrém i zlém. Zároveň na něj stále naléhá, aby se snažil být tím nejlepším. Ale že v prostředí mafie být tím nejlepším není otázka domluvy, si už Ruthie neuvědomuje. Její manžel i přes všechny překážky a nesnáze mafiánského života je den ode dne blíž a blíž. Blíž k vysněnému cíli mafiánského krále a zároveň i blíž k šílenství.

3) Mé soukromé Idaho (1991)

My_Own_Private_Idaho

Založeno na hře Jindřich IV. a Jindřich V.  Mike a Scott se živí jako pouliční prostituti . Oba dva žijí rozdálné životy a ačkoli jsou pouze přátelé, Mike miluje Scotta. 

4) Lví král (1994)

lion king

Založeno na hře Hamlet. Snad každý zná tuto pohádku zejména z Disneyovy dílny. Dílo je insirováno také biblickým příběhem Josefa a Mojžíše.

 

5) Deset důvodů, proč tě nenávidím (1999)

10

Založeno na hře Zkrocení zlé ženy. Sestry Stratfordovy jsou jako voda a oheň. Krásnou a křehce půvabnou Biancu zbožňují všichni kluci ze školy, ale její starší sestra Kat má pověst nesnesitelné dračice. Otec však přikázal, že Bianca nesmí randit, dokud si nenajde chlapce i její starší sestra. Biance nezbývá nic jiného než nastražit na svou sestru léčku v podobě stejně nesnesitelného mladíka.

 

6) Holka jako lusk (2001)

holka jako

Založeno na hře Sen noci svatojánské.  Příběh o dvou hrdinech, kteří se pro sebe narodili. Jejich láska trvala už od dětství, ovšem ke zvratu dochází, když se oba dostanou na střední školu mezi spoustu nových a krásných mladých lidí.

 

7) Super náhradník (2006)

she is

Založeno na hře Večer tříkrálový. Hlavní hrdinka, středoškolačka Viola miluje fotbal nadevše. Využívá toho, že její bratr – dvojče nemůže nastoupit do školy a hrát fotbalový turnaj a převlékne se za něj. Krušné chvilky ji nastanou, když se zamiluje do bratrova spolubydlícího.

 

8) Mrtví a neklidní (2013)

mrtvi

Založeno na hře Romeo a Julie.  Jedná se o netradiční milostný příběh, kdy se krásná dívka a nemrtvý muž do sebe zamilují a rozpoutá se řetězec událostí, které mohou změnit celý svět.

 

 

 

 

Foto: wikipedia.org, devianart.com, Miramax film, Dreamworks, Buena Vista Pictures