Nakladatelství Jota právě vydalo několik novinek, které stojí za pozornost. Jako první bych vám ráda představila román francouzské autorky Aurélie Valognesové s příznačným názvem Snachy za všechny prachy.

Už z názvu je možné odvodit, jakým tématem se příběh zabývá. Ano, jde o rodinu. O rodinné vztahy a jejich vývoj. Mezi hlavní hrdiny patří manželský pár Jacques a Martine. Dva šedesátníci, kteří spolu strávili už krásných čtyřicet let života a mají tři dospělé syny. A tím pádem také tři snachy. Celý příběh začíná tím, že se tato velká rodina sejde na štědrovečerní večeři. Nejmladší syn navíc přivede svou novou přítelkyni, potencionální snachu Jacquese a Martine. Jenže situace se poněkud komplikuje a ačkoli se Martine opravdu snaží, nic nejde podle plánu. Z velké části za to může právě její manžel Jacques. Nebo alespoň v očích Martine je on tím viníkem. Je to tak trochu mrzout, který snad až příliš často překračuje hranice slušného chování…

V této knize vystupuje poměrně dost postav a já přemýšlím, která z nich pro mě byla tou nejzajímavější. Je to právě Jacques. Je pravda, že v kůži jeho potencionální snachy bych úplně být nechtěla. Alespoň do té doby, než bych ho více poznala. Je to ješitný muž, který podává informace tak, aby vyznívaly v jeho prospěch. Slova v jeho ústech jsou zbraněmi, které dokáží zraňovat. Právě on má být tím, kdo celou rodinu „rozkládá“. Na druhou stranu musím říct, že to není úplně pravda a vinu nesou všichni. Mně ho vlastně často bylo i líto. Protože on si své podrážděné chování příliš neuvědomoval a jednoduše nedokázal plně rozšifrovat varování své manželky. Ale bylo jasné, že celou svou rodinu miluje. Jen to neumí dávat najevo tím správným způsobem. Navíc ani jeho snachy nejsou dokonalé. Nikdo z nás není. Celé situaci pak nepomáhá ani to, že Martine si prochází určitou krizí a snaží se najít samu sebe. Od svého muže chce jedinou věc: aby se začal chovat slušně ke svým snachám! A tak Jacques dostává poslední šanci…

Na začátku románu jsem měla pocit, že celý příběh bude takovou rodinnou idylkou. Z prvních stránek sálala vřelost, laskavost, rodinná atmosféra a láska. To se ale brzy změnilo a já nabývala dojmu, že se všechny vztahy postupně začnou rozpadat. Každá rodina má nějaké problémy, které je potřeba vyřešit. A ani tady tomu není jinak. Ale tak je to vlastně v pořádku. Otázkou je, zda klan Le Guennecových nakonec skutečně dokáže držet pohromadě a své problémy konstruktivně řešit?

„Láska je motor, který jede úplně sám, když člověk najde toho pravého.“

Celý příběh je psán s ohromnou lehkostí. Nechybí v něm řada vtipných dialogů – z tohoto pohledu jsem si nejvíce užívala trefné hlášky devadesátileté matky Jacquese (a tchyně Martine). Tato postava nemá v románu tolik prostoru jako některé jiné, což je možná škoda, ale i přesto na mě působila jako taková kotva celé rodiny. Její komentáře jsou vtipné, sarkastické, trefné, drzé, ale vše přesně v té správné míře, takže nikoho neurazí. A ostatní členové rodiny navíc ocení její moudré rady.

„Zkušenost se někdy hodí, člověk si nakládá jen tolik, kolik unese…“

Tato kniha je sondou do vztahů. Zjistíte, že někdy může být celkem obtížné začlenit se do nové rodiny a vydobýt si v ní své vlastní místo. Jistě většina z nás dobře zná situaci, kdy se jdeme představit do rodiny přítele/přítelkyně. Pro někoho je to naprosto jednoduché a bezproblémové. Jiní mají plnou hlavu starostí a neustále přemýšlí o tom, jak je daná rodina přijme.

„Rodinu si člověk nevybírá. A už vůbec ne tu, do které se přidá.“

Mě tento příběh bavil. Ukazuje rodinné radosti a (drobné) starosti, bez kterých by to prostě v životě nešlo. Je to příběh bláznivé rodinky, jejíž členové se musí naučit dělat kompromisy tak, aby byli všichni spokojeni. Každá z postav je jiná a je těžké zavděčit se všem. A přesně takové je to i ve skutečném životě.

Ukázka:

„Tak co, budeme mluvit o tom, co se ti podařilo?“ nadhodila Martine. 

„No no, ty s tím naděláš. Pleteš si jména svých synů v jednom kuse a jména svých snach taky.“

„Ano, ale nikdy se mi to nestává před nimi!“

„Všechno je jednou poprvé. Když Jeanne v téhle zkoušce obstojí, znamená to, že je pro naši rodinu dělaná! Protože takových bot bude ještě až až. A byla by to příjemná změna, kdyby nová snacha pro jednou nebyla nedůtklivá. Se Stéphanie ani s Laurou se nemůžeme ničemu zasmát. Hned jsou pro nic za nic uražené.“

„Pro nic za nic? Vzhledem k tomu co všechno už jsi jim řekl, bys mohl chápat, že jsou s tebou na nože.“

Snachy za všechny prachy – Aurélie Valognesové. Brno, Jota 2021. 
logo_Jota