Oblíbený norský spisovatel Jørn Lier Horst přichází s novou knihou! Přečtěte si další příběh o vrchním komisaři Williamu Wistingovi. Otázka viny se už brzy objeví v našich knihkupectvích.

William obdrží anonymní dopis, který ho nahlodá natolik, že se rozhodne přezkoumat jeden starý případ – dávno vyřešenou vraždu sedmnáctileté dívky. Okolo vraždy se totiž objevuje hned několik nejasností. Podaří se mu zjistit, co se před lety stalo a kdo byl vrahem? Odhalí identitu tajemného odesílatele dopisů? A souvisí starý případ, jehož tajemství nyní vyplouvají na povrch, s nějakými ze současnosti? Je jen na Williamovi, aby našel odpověď na všechny předchozí otázky.

Odsouzený vrah. Anonymní dopisy. Nebezpečná hra, ve které jde o všechno.

Oproti některým jiným detektivkám zde není tolik akce. Nicméně to neznamená, že nebudete pociťovat zvědavost, jak bude děj pokračovat! Absence akčních scén mi nevadila, protože autor zase více rozebíral různé kriminalistické postupy. Bavilo mě sledovat, jak hlavní hrdina postupoval. Předností je zkrátka pátrání jako takové než akční scény.  Autor vystudoval policejní akademii a kriminologii. Sám necelých dvacet let pracoval jako vyšetřovatel. A já musím uznat, že na jeho knize je skutečně patrné, že je z oboru. Své zkušenosti během svého psaní dokonale využil.

Vždy mám radost, když se ukáže, že jsem sáhla po čtivém vyprávění. Líbí se mi, když jsem natolik vtažená do děje, že příběh nedokážu odložit. Tato kniha byla záležitostí jedné probdělé noci (přes den zkrátka tolik času na čtení nebylo a mě zajímalo, jak vše dopadne).

Autor píše stylem, který by mohl sednout mnoho čtenářům. Nic příliš nekomplikuje, podrobně popisuje postup vyšetřovatele, je přímočarý a já oceňuji logické vyústění zápletky. Zbytečně čtenáře lidově řečeno netahá za nos a po dočtení nebudete mít hlavu plnou otázek.

I když Jorn Lier Horst patří k nejvýznamnějším norským detektivkářům, musím se přiznat, že je to poprvé, co si ke mně nějaký jeho literární počin našel cestu. Sama úplně nechápu, že jsem se do jeho tvorby nepustila už dříve! Jenže neustále vychází tolik skvělých knih, že zkrátka není možné detailně sledovat tvorbu všech autorů. Ačkoli jde již o patnáctý díl série s Williamem Wistingem a já jsem žádný z předchozích nečetla, neměla jsem problém s orientací v ději. A protože se mi Otázka viny líbila, hodlám si přečíst i další příběhy o tomto komisaři.

Ještě stojí za připomenutí, že autor píše nejen detektivky pro dospělé, ale také pro děti. Pokud máte doma i malého knihomola, najdete v jeho tvorbě něco ke čtení i pro něj.

Pokud vás recenze oslovila, nenechte si knihu ujít! Ve vašem oblíbeném knihkupectví ji najdete od 29. května. Doporučená cena je 449 Kč, ale na webu nakladatelství Albatros Media ji pořídíte se slevou.

 

 Ukázka:

Mezi stromy napravo viděla blyštící se hladinu.
Odbočila na pozůstatek staré silnice a odstavila kolo na místě, kde začínala cestička k jezeru.
Žádná jiná kola tu nestála a od vody se sem nenesly žádné zvuky. Nejspíš tu bude sama.
Batoh si hodila přes rameno a poslední kousek po cestičce až k obloukovité skalce běžela. Pár mokrých skvrn na povrchu kamene prozrazovalo, že tu nedávno někdo byl.
Tone se rozhlédla. Skoro až u druhého břehu pádloval kdosi na kánoi, jinak nikde nikdo.
Přetáhla si přes hlavu fialový svetr s nápisem Rychlé občerstvení Bamble, vyzula se a svlékla si kalhoty.
Předevčírem večer se tu koupala nahá.
Znovu se rozhlédla a zapřemýšlela, jestli to dnes má udělat stejně. Kanoista mířil opačným směrem a na cestičce nikdo nebyl. Doléhal sem jedině vzdálený hluk z E18.
Tone popadla ručník a položila si ho k vodě společně s lahvičkou sprchového gelu, aby na oboje pohodlně dosáhla. Nato si rychle svlékla zbylé části oděvu, spodní prádlo schovala pod batoh a zpříma se postavila, aby mohla skočit do vody.
Cítila se úplně volná a chvíli tam jen stála a ten pocit si vychutnávala. Brzy jí bude osmnáct. Celé léto tráví doma sama. Vydělává si peníze. A to není všechno. Konečně se také rozešla s Dannym.
Udělala ještě krok blíž k okraji, zdvihla paže do výše a spojila ruce nad hlavou. Vzápětí se lehce zhoupla a odrazila se. Se zavřenýma očima zajela několik metrů pod hladinu a vyplavala teprve po chvíli.

Jørn Lier Horst – Otázka viny. Praha: Kniha Zlín, 2023.

logo-albatros-media-5162a4e38cf92