13652797_1260607113951868_1230639100_nNakladatelství Yoli do své sbírky YA titulů letos v létě přivítalo novou knížku Jak to mají holky, do které bude chtít každá čtenářka rozhodně minimálně nahlédnout.

O tom, že dívčí přemýšlení, problémy a všechno kolem je daleko složitější než u chlapců, jsme se mohli přesvědčit v mnoha knihách, ale v tomto díle je to popsané naprosto ukázkově. V příběhu se setkáme se třemi hrdinkami a z jejich pohledů bude také celá kniha vyprávěna.

Mollie, Alex a Veronika. Tři kamarádky, které k sobě odmala neodmyslitelně patří a nikdo neplánuje, že by se to mělo někdy změnit. Pro nestranného kolemjdoucího může být tento svazek zvláštní, jelikož každá z dívek je úplně jiná.

Alex je pohodářka,která neřeší kluky ani to, jestli si ráno dala lesk na rty a je spíš klučičí typ.  A už nějakou dobu je tajně zamilovaná do svého nejlepšího kamaráda Drewa. Veronika je naproti tomu zcela pohlcená módou, chozením na párty a nově i tím, aby si našla nějakého kluka na stálé chození. A jako poslední tu je Mollie. Ta se jako jediná z trojice může pyšnit starším klukem, což je ze strany dívek jejího věku terčem závisti. I když jsou ale mezi nimi takové rozdíly, vždycky našly společnou řeč.

Teď je po prázdninách a ony čerstvě nastupují do dalšího, posledního ročníku na střední škole  a každá má přání, které si v tomto roce chce splnit – Mollie si chce za každou cenu udržet i nadále svou lásku, Veronika chce všem ukázat, že je krásná, a že může mít každého kluka, kterého bude chtít, a Alex doufá, že i Drew si uvědomí, že ji nevnímá jen jako kamarádku. Na těchto snech by nebylo nic špatného, kdyby se nezačaly vzájemně narušovat, a to v momentě, kdy si Veronika udělá zálusk na Drewa. Slet dalších událostí se na sebe bude dál nabalovat a všechny kamarádky se budou postupně dostávat do malých a zdánlivě neškodných lží, které nakonec prostě musí vyústit v malou katastrofu.

„Na pódiu byla moje nejlepší kamarádka, ale já jsem měla pocit, že se dívám na někoho úplně cizího. Ten make-up, šaty, zavřené oči, to, jak se nakláněla k mikrofonu, jako by byla nějaká podělaná Rihanna. Neměla jsme ponětí, kdo to tam je. Kdo si ta holka myslí, že je.“

13664447_1260607133951866_1314296501_n

Jak to mají holky je knížka, která dává nádherný pohled do dívčí mysli. Na nespočtu případech tu autorka poukazuje na to, jak se dívky v určitých situacích chovají, jak zapeklitě nad vším dumají, jak moc jsi jsou vlastně všechny podobné či jak se dokáží přetvařovat.

Každá z dívek měla nějaké plusy a mínusy, takže když si člověk nějakou z nich oblíbil nejvíce, za pár stran se stala událost, která jeho pohled na tři kamarádky zcela pozměnila.

Lauren Saftová dívčí problematiku vylíčila ve svém příběhu opravdu velmi dobře a realisticky, takže se čtenářky v nějaké kapitole možná najdou a rozhodně dají autorce zapravdu, že podobné typy dívek měly i ony ve škole.

Celkově kniha působila oddechově a skončila tak, jak jsem to sice nečekala, ale když jsem se nad tím zamyslela, lepší konec autorka vybrat nemohla – nebyl nijak přeslazený, vyhrocený ani nerealistický. Pokud nad touto knihou s krásnou kopretinovou obálkou přemýšlíte, určitě se do ní pusťte.

Ukázka:

,,Stejná pakárna, nový školní rok, První den předposledního ročníku na střední. Mollie mi volala, sotva se rozbřesklo, jestli ji svezu do školy. Vážně krásné, slunečné ráno, září – moje nejoblíbenější roční období. Všechno a všichni jsou tak čerství a neposkvrnění. Nové učebnice, nové boty, nový účes, jako by léto vynulovalo všechno předtím.“

 

Jak to mají holky – Lauren Saftová, Yoli, 2016.
bux int k1.indd