1114Román Čtenáři z Broken Wheel doporučují od Katariny Bivaldové se zabývá zásadní otázkou většiny knihomolů – číst nebo žít? Tato otázka trápí i hlavní hrdinku Saru Lindqvistovou. Sara je úplně obyčejná holka s vlasy barvy myší šedi, která miluje knihy a v podstatě jim zasvětila celý svůj dosavadní život. Věnuje jim veškerý svůj volný čas a navíc deset let pracovala v Josephssonově knihkupectví. Nyní jí však osud zasadil tvrdou ránu a ocitla se bez své milované práce. Co v životě dokázala? Nikdy nezažila nic, co by alespoň trochu bylo dobrodružné. Co teď bude dělat? Většina lidí, kteří Saru znají, je přesvědčena, že se prostřednictvím knih schovává před životem. Je pravda, že je vždy upřednostňovala před lidmi. Pravděpodobně je teď ten správný čas začít žít…

„Psané slovo je nesmrtelné. Lidé ne.“

Sara, která žije ve Švédsku a nikdy v jiné zemi nebyla, se rozhodne vydat na cestu do Spojených států za svou kamarádkou Amy Harrisovou, se kterou si již nějaký čas dopisuje. Přestože Saře táhne teprve na třicet let a Amy je už pětašedesát, rozumí si a mají mnoho společných témat – spojují je zejména knihy. Zatím se však nikdy osobně nepotkaly. Sara se tedy vydává na dva měsíce do amerického Broken Wheel, kde Amy žije. Chce si u ní pronajmout pokoj, strávit zde prázdniny, odpočinout si, prožít dobrodružství a samozřejmě číst. Jenže když do Broken Wheel dorazí, zjistí, že žena, kvůli které se sem vydala, je mrtvá – zrovna probíhá její pohřeb. Co teď? Sara se ocitá samotná v cizím maloměstě. Mohla by se okamžitě vrátit domů. Nebo by zde mohla chvíli zůstat…

Amy ji v dopisech své město velmi dobře představila – včetně většiny obyvatel a některých jejich tajemství, což Saře velmi usnadní život i orientaci. Noví lidé ji vždy děsili, ale tady má pocit, jako by je do jisté míry dávno znala. Postupně se tak se všemi seznamuje a i když je Amy mrtvá, je všemi považována za jejího hosta. Co všechno Sara v Broken Wheel prožije? Jak dlouho zde zůstane? A zažije konečně pořádné dobrodružství? Zdá se, že obyvatelé Broken Wheel by se brzy mohli přesvědčit o tom, že Sara zdaleka není tak obyčejná, jak se na první pohled všem zdálo.

Čtenáři z Brooklynu jsou ideálním čtením na dovolenou – jsou napsáni velmi příjemným stylem, jsou zábavní a jednotlivé řádky ubíhají jako voda v řece. Kapitoly jsou prokládány dopisy, které si psaly Sara s Amy. I když je Amy mrtvá, můžeme se toho o ní právě z těchto dopisů hodně dozvědět. Celý příběh je prosycený vůní knih a letních večerů.

Pokud nepatříte k vášnivým knihomolům, asi byste tento příběh vůbec neměli brát do ruky, protože se celý točí právě kolem knih. Někomu to přijde otravné, ale myslím, že knihomolům to vadit nebude. Ti určitě uvítají i to, že zde lze najít velké množství dalších tipů na čtení. Závěrem tedy mohu říci, že pokud i vy patříte k lidem, kteří s sebou nosí knihu kamkoli jdou, je tento příběh určený právě pro vás – protože je zejména o knihách.

Ukázka:

Sara už v posledních ročnících základní školy zjistila, že jen málokdo si všimne člověka ukrytého za obálkou knihy. Knihy tvořily její ochrannou zeď. Chránily ji před okolním světem, ale okolní svět zároveň přeměňovaly v jakousi nezřetelnou kulisu pro skutečná dobrodružství v jejím vlastním životě. Člověk by si mohl myslet, že deset let v knihkupectví něco z toho magického lesku knih utlumí, jenže Sara byla přesvědčená o opaku. Na každou knihu teď měla dvě vzpomínky: jak ji prodává a jak ji čte. Prodala bezpochyby desetitisíce, možná statisíce knih, ale nemělo smysl se je snažit počítat. Pokud by v průběhu těch let náhodou přemýšlela o své budoucnosti, nejspíš by hádala, že v tom knihkupectví zestárne, bude postupem času šedší a zaprášenější jako neprodané knihy v malém skladu, a poté se stáhne do ústraní s penzí sestávající převážně z knih, jež si za ta léta nakoupila s využitím zaměstnanecké slevy.

Jenže Josephssonovo knihkupectví zavřelo, Sara zůstala bez práce a teď se ocitla sama ve Spojených státech.

Čtenáři z Broken Wheel – Katarina Bivaldová. Host, 2016.

HOST-logo