19073833_523212254735931_49634158_nAutorka úspěšného bestselleru Všechny malé zázraky vydala další knihu pro dospívající. Tíha vesmíru je dojemný příběh zaměřující se na dva hrdiny, kteří vybočují ze společnosti. Kniha ukazuje, že život není lehký, ale když si věříte, dokážete cokoli – hlavně nesmíte přestat bojovat. Příběh vám dodá sílu i naději v lepší zítřky.

Tíha vesmíru je psaná tak, aby zasáhla čtenářovo srdce. Nebojte se a pojďte se seznámit s Libby Strousovou, která trpí nadváhou a Jackem, který má prosopagnosii. Dva netypičtí hlavní hrdinové, kteří se učí, jak si věřit. Jsou to jedinci na opačných koncích společenského žebříčku, kteří jsou si víc podobní, než by se na první pohled mohlo zdát. Přes prvotní neshody je to k sobě přitahuje a začínají si pomáhat přečkávat rány, které jim osud přinese.

Jack Masselin je vtipný, charismatický, okouzlující a oblíbený. Nikdo netuší, že trpí prosopagnosií neboli obličejovou slepotou, kvůli které nerozpoznává tváře lidí – ani své rodiny. Všichni jsou pro něj absolutně cizí osoby. Ze všech sil se snaží rozpoznávat jiným způsobem, například pomocí gest, chování, chůze nebo hlasu. Poruchu bere jako handicap, kterého by ostatní mohli využít, a on se nechce stát kořistí, proto dělá i věci, na které není příliš pyšný.

Snažím se představit si, jaký by to asi bylo, kdyby všichni tady ve škole věděli, jak na tom jsem – klidně by ke mně mohli nakráčet a něco mi ukrást nebo mi šlohnout auto, a potom by se mohli vrátit a pomáhat mi hledat.

Libby Stroutové umřela maminka, když byla ještě malá holčička, její svět se zhroutil a svůj zármutek začala utápět v jídle. Jedla tak moc, až se nevešla do dveří a stala se nejtlustší teenagerkou v Americe. Momentálně je po terapii a zhubla více než 100 kg, po několika letech se chystá opět do školy. Bojí se toho, co jí čeká. Na vlastní kůži zažila šikanu, záchvaty paniky, pohrdání a nenávistné pohledy. Snaží se však vzniklé situace zvládat a nenechat se okolím rozhodit.

Příliš mnoho lidí v téhle místnosti si myslí, že na velké věci nemají. Ale ty ne, Libby Stroutová. Ty ses nenarodila pro malé věci. Ty ani nevíš, jak být malá! Nemáš to v sobě!

Tíha vesmíru ukazuje, jací na sebe lidé dokáží být a jak se jeden k druhému chovají. Každý umí soudit, pomlouvat nebo urážet, v dnešní době je umění chovat se k druhým hezky. Kniha podává zprávu o tom, jak takové zlé řeči mohou na druhé působit a jak se s nimi hlavní protagonisté vypořádávají. Jsou to opravdu silné osobnosti, které bojují o své místo v životě a denně se musejí vyrovnávat se svým údělem. Nemají to lehké, společnost jim hází klacky pod nohy, ale oni se nevzdávají.

„Lidi jsou hnusný z nejrůznějších důvodů. Někdy jsou prostě hnusný sami o sobě. A někdy jsou hnusný proto, že na ně byli hnusný zase jiný lidi, a oni si to pak zase vybíjejí na ostatních, i když si to třeba sami neuvědomujou. Někdy jsou hnusní, protože se bojí. A někdy se rozhodnou, že budou na ostatní hnusný dřív, než budou ostatní hnusný na ně.“

Kniha je složená z krátkých kapitol vyprávěných z pohledů dvou hlavních hrdinů – Jacka a Libby, kteří se střídají ve vyprávění svých životů. Odhalujeme nejen přítomnost, ale i minulé události, které ovlivnily jejich příběhy. Kapitoly jsou rozděleny podle časových úseků a nechybí v nich ani dopisy nebo textové zprávy.

Jennifer Nivenová je americká autorka, která žije v Los Angeles. Od roku 2000 se naplno věnuje psaní, zatím bylo ve Spojených státech amerických vydáno devět jejích knih. Nejen v České republice se proslavila příběhem pro mládež Všechny malé zázraky, který vyhrál v roce 2015 knihu roku v žánru young adult. V současné době se řeší autorská práva, takže je možné, že se brzy dočkáme i filmového zpracování. Když zrovna Nivenová nepracuje na své desáté knize, ráda jí popcorn, navštěvuje knihkupectví, jí japonské jídlo, dívá se na Supernatural nebo si hraje se svými kočkami.

Ukázka:
Bývaly časy, vlastně jen něco málo před dvěma roky, kdy jsem se na sebe nemohla ani podívat. Pokaždé jsme viděla jen vzteklý obličej Mosese Hunta, jak na mě přes celé hřiště ječí: Nikdo tě nebude mít rád, protože jsi tlustá! A taky tváře všech ostatních páťáků, které se dávají do smíchu. Seš tak tlustá, že zacláníš i měsíc! Běž domů, Špekatá, táhni do svýho pokoje… Dneska vidím – alespoň většinou – jen sama sebe: rozkošné šaty v barvě námořnické modři, tenisky, středně dlouhé hnědé vlasy.

Tíha vesmíru – Jennifer Nivenová. Yoli, 2017.

knizniklub-logo