large (2)V dnešní uspěchané době se lidé neustále snaží přijít s novými metodami a nápady, jak se vyvlíknout z kolotoče neustálého stresu a tlaku ať už ze strany zaměstnavatelů nebo i společnosti. Nyní se objevuje nový trend, který se nás snaží vrátit do bezstarostného dětství. Nejen, že si tak člověk připomene toto krásné období a třeba se mu vybaví ty nejpříjemnější vzpomínky, ale zároveň se také maximálně zrelaxuje a vypne přetíženou mysl.

Řeč je o antistresových omalovánkách pro dospělé. Nebojte se, nevybarvují se žádné dětské či komiksové postavičky. Výběr je sice široký, ale obvykle se jedná o zajímavé, kreativní a zaručeně líbivé obrázky plné detailů. Někomu možná mohou přijít až příliš složité, ale jak již bylo řečeno, výběr je dnes už opravdu rozsáhlý. Kdo zrovna neholduje ornamentům, mandalám (kruhové dekory, které údajně mají magickou až léčivou sílu) či mozaikám, má možnost sáhnout po motivech květin, listů, zvířat nebo lidí. Celá meditace podlé mého spočívá především v tom, že na začátku máte knihu plnou černobílých stránek a na konci umělecké dílo plné krásně barevných kombinací.

Takovým důkazem, že to funguje, může být i fakt, že se tyto omalovánky využívají i při antidepresivních terapiích, která však probíhají pod dozorem odborníka.

domek-zvonek

Pokud si říkáte, že na něco takového nemáte čas, pak klidně zkuste vybarvovat obrázky i během školení, přednášky nebo konference. Nevypnete sice mozek úplně, ale dokáže svou mysl zklidnit a uvolnit. Neříkejte, že jste nikdy nezačali vybarvovat například všechna písmena „o“ v textu, který jste zrovna měli před sebou. Toto je velice podobné, ale použitím barev ještě lépe stimulujete své kreativní vyjádření.

Nakonec si můžete obrázek zarámovat nebo ho někomu darovat, případně máte možnost jej nafotit a vysdílet na sociálních sítích. Nebude první ani poslední, kdo se takto o svá díla podělil.

A odkud se tento nápad vlastně zrodil? Před pár lety přišla s originálními kresbami Skotka Johanna Basford. Jednalo se převážně o obrázky s přírodními motivy, které bylo potřeba dotvořit, tedy vybarvit. Za první knihu s antistresovými omalovánkami pro dospělé se zjevně považuje její dílo Tajná zahrada z roku 2013.

Tak hurá do obchodu pro pastelky!