204291_bigV dnešní uspěchané době je čím dál těžší si najít chvíli jen pro sebe. Taková krátká relaxační pauza je pro mnoho z nás nemyslitelná, přestože je tolik potřebná. Právě díky relaxaci lze načerpat síly na další nabité dny. Ideálním pomocníkem vám může být příručka či nějaká kniha, která vám ukáže jak na to, aby se odpočinek stal skutečně odpočinkem. Já jsem si jako svého relaxačního průvodce vybrala dílo Jacka Angela Síla dechu. Kniha je to velmi členitá a obsahuje mnoho faktů a rad, jak načerpat vnitřní sílu.

Zprvu se může dílo jevit jako trochu chaotické, neboť hned samotný úvod obsahuje několik dalších mini podkapitol – krátké texty na sebe nenavazující, každý z nich se samostatným nadpisem. Prostě taková trošku divočina dost nekorespondující s obalem knihy, který působí naopak naprosto uklidňujícím dojmem. Až ke konci tohoto úvodu se dovíme cíl knihy a také to, jak s knihou pracovat, aby byl její účinek na vaši psychiku co nejlepší.

Po několika málo stranách kniha naštěstí pokračuje klidnějším a vyrovnanějším tempem. Stěžejní jsou zde dechová cvičení.Zde oceňuji, že jich je celkem 57 a jsou různorodá, čili se rozhodně nemusíte bát nějakého omezení pouze na domácí prostředí. Naopak, Jack Angelo uvádí nejrůznější alternativy pro všechny možné situace. Jeho cvičení lze provádět jak doma, tak i venku, po cestě do práce, při sezení na židli či při prostém ležení. Jednoduše dle jeho rad můžete cvičit kdekoli a kdykoliv.

Kdo by čekal nějaké nudné cvičení či krkolomné pozice, u kterých by hrozilo, že se z nich už nepostaví, je na omylu. Mnoho z těchto cviků již nevědomky děláte, autor vám však pomůže v tom, abyste je prováděli správně a s mnohem větší mírou účinnosti.

Ač je většina cviků zaměřena na uvolnění zejména psychické energie, autor zde vkomponoval i mnohá další. Můžete si pomocí dechu protáhnout celé tělo, posílit záda, připravit se na kvalitní spánek, sblížit se či dokonce ubránit sami sebe v případě napadení.

V knize je obsaženo mnoho kreseb a obrázků – autor totiž zmiňuje i věci abstraktní či ne příliš známé, a proto je text podpořen ilustrací pro lepší představivost. Je zde také popsáno mnoho věcí, které sice známe, nicméně jejich význam nám není úplně jasný. Většina z nás slovo čakra či aura používá běžně, ale přiznejme si, víme, co tato slova skutečně znamenají?

Kniha je psána ve dvou rovinách. První se týká obecného vysvětlování pojmů a různých faktů. Není to však jakési nudné konstatování – Jack Angelo toto osvětlování provádí zajímavou formou. Ve druhé rovině promlouvá autor přímo ke čtenáři, a to tehdy, popisuje- li nějaké cvičení či správnou polohu při něm. Obě tyto roviny na sebe plynule navazují a tvoří tak jednotný celek. Angelo do textu často vkládá své zkušenosti a postoje, což činí knihu interesantnější a čtivější.

Přestože je v Síle dechu obsaženo poměrně hodně mystična, jedná se o knihu spíše realistického charakteru. Na své si tedy přijde nejen fanoušek tajemna, ale i ten, kdo uznává vše pozemské a realistické.

bux int k1.indd