mechanicky-andelPíše se rok 1878 a šestnáctileté Tesse Grayové zemřela teta. Poslední blízký člověk, s nímž ji pojí pokrevní pouto se nachází daleko přes oceán od rodného města New Yorku. Když Tesse přijde dopis z pera milovaného bratra Natea, v němž je vyzvána k přicestování do opěvovaného Londýna, neváhá ani vteřinku. Netuší však, jaké neuvěřitelné bytosti ovládají spletité podsvětí tohoto rozlehlého města. Jsou mezi nimi upíři, vlkodlaci, démoni a především potomci andělů – lovci stínů. Ti mají za úkol čelit všemu zlu a chránit „obyčejné“, jak nazývají lidi bez nadpřirozených schopností, před démonickou mocí. V knize Mechanický anděl se setkáme s nejednou prazvláštní bytostí.

V přístavu na Tessu bohužel nečeká Nate, nýbrž Temné sestry, do nichž Nate údajně vkládá veškerou důvěru. Jsou to ovšem Temné sestry, kdo Tessu uvězní a snaží se ji vycvičit pro Magistra, nejvýše postaveného člena Klubu Pandemonium. Tessa zjišťuje, jak výjimečnou moc její nitro ukrývá – dokáže proměnit své tělo v naprosto odlišného člověka, bez ohledu na to, zda je živý, nebo již po smrti.

Společně s mladou Američankou Tessou Grayovou přijíždíme do Londýna, jehož zákoutí jsou temnější, než bychom mohli očekávat. Sama nemám vůbec žádnou představu, zda bych v pouhých šestnácti dokázala urazit takovou dáli bez jediné koruny. Avšak když už vám na světě nikdo jiný nezůstal, nemáte prakticky na vybranou. Ocitáme se v pařátech Temných sester, ze kterých nás dříve či později čistě náhodou vysvobodí William Herondale, lovec stínů. Hned mne napadlo, že právě s Willem brzy dojde na typicky klišoidní milostný vztah. Autorka mne však brzy vyvedla z omylu.

Po zvláštním sledu událostí v domě Temných sester šokovanou Tessu probudí přítomnost Mlčelivého bratra a Charlotte, vedoucí Institutu. Zpočátku nedůvěřivá Tessa svěří svůj komplikovaný příběh do Charlottiných rukou, která jí slíbí, že o ni bude postaráno a zahájí pátrání po jejím bratrovi. Svůj slib také dodrží.

Cassandra příběh přesunula do viktoriánského Londýna, jemuž nasadila pochmurný závoj s nádechem temnoty. Z každé stránky na vás dýchá štiplavá vůně Temže, staré budovy a především nejistota. Ta kousavá, nervy drásající  nejistota. K dalším plusům patří i poměrně rychlý rozjezd. Celkově se v knize stále něco děje, což přidává na poutavosti, čtenář není unuděn k smrti nicneříkajícími pasážemi

Všechny postavy mají svůj osobitý charakter. Ať už nepředvídatelný Will, zpočátku mírně naivní Tessa, gentlemantský Jem, obětavá Charlotte, roztržitý Henry či věčně nespokojená Jessamine. Každý je propracován do detailu, ať už po fyzické stránce, tak po stránce psychické. Věc, která mi připadala téměř neuvěřitelná, bylo vykání mezi nezletilými. Takové chování vyznívalo roztomile a nutilo mě k úsměvu. Jsem zvědavá, jakým směrem se budou charaktery vyvíjet v dalších dílech, především ten Willův.

Mechanický anděl mne překvapil, mezi jeho stranami prožijeme krásný příběh, místy skutečně strašidelný. Konec byl šokující, Cassandřino psaní ohromující. Druhé pokračování má knihovna srdečně vítá, už teď je celá nedočkavá.  A já také.

Ukázka:

Prorážel si cestu davem a pohyboval se směrem vpřed s neskutečnou rychlostí. Lidé uskakovali stranou a mumlali si pod fousy o jeho hrubosti, když je odstrčil stranou. Tessa téměř běžela, aby s ním udržela krok. Náhle zahnul u hromady krabic a zastavil se před velkým černým lesklým kočárem. Na jeho straně bylo zlatým písmem něco napsáno, ale přes silný déšť a hustou mlhu nebyl nápis vidět jasně.
Dveře se otevřely a vyklonila se z nich žena. Měla na sobě vysoký klobouk s peřím, který skrýval její tvář. „Slečna Tereza Gray?“
Tessa přikývla. Muž s vykulenýma očima spěchal na pomoc ženě z kočáru a pak pomohl i druhé ženě, která jí následovala. Každá z nich si otevřela deštník a ukryly se pod ním. Pak se jejich pohled upřel na Tessu.
Byla to zvláštní dvojice. Jedna z nich byla velmi vysoká a hubená, s kostnatou a pobledlou tváří. Bezbarvé vlasy měla vyčesané do uzlu v zadní části její hlavy. Měla na sobě šaty z nádherného fialového hedvábí. Tu a tam na nich ulpěla skvrnka deště. Na rukách měla rukavice, které odpovídaly barvě šatů.
Druhá žena byla malá a baculatá s malýma očima, které měla zasazené hluboko do hlavy. Přes velké ruce měla natažené růžové rukavice. Vypadaly v nich jako barevné tlapky.

Cassandra Clare – Mechanický anděl. Yoli, 2015.