Máte děti? A chcete je ochránit před různými nástrahami, kterým mohou v životě čelit? Pak vám něco prozradím: informovat je lze i prostřednictvím knih. Proto bych vám dnes ráda představila Mušlenčiny léčivé příběhy, jejichž autorkou je klinická psycholožka a terapeutka Romana Suchá. Na svém kontě má i další knihy, cvičebnice či podklady pro didaktické hry. A vše, na čem se podílí, se snaží obohatit o své psychologické zkušenosti. Pokouší se v dětech posílit víru v sebe a ve vlastní schopnosti.

Mušlenčiny léčivé příběhy se zabývají závislostí na alkoholu a dalších návykových látkách, závislostí na mobilu, sebepoškozováním, sexuálním zneužíváním, šikanou a poruchami příjmu potravy. Aby se děti těmto nástrahám dokázaly vyhnout, je nutné o nich mluvit. A díky knize Romany Suché budete vědět, jak na to! Problematické chování autorka metaforicky ztvárnila temnými bytostmi, od kterých se děti budou chtít distancovat. Pochopí totiž, že „přátelství“ s nimi by přineslo jen a jen potíže.

V každém příběhu najdou děti důležité poučení či varování. Díky tomu se pak samy dokáží lépe vyhnout temným bytostem, které na ně budou v životě číhat. Průvodkyní všemi pohádkami je víla Mušlenka – malá kouzelná bytost s dlouhými vlásky, lucernou a kloboučkem. Právě ona vždy otevře „třináctou komnatu“ a posvítí si lucerničkou na temné bytosti. Tím odhalí, jak nebezpečné mohou být a laskavou formou seznámí děti s rizikovým chováním.

Kniha je určena především klukům a holkám mladšího školního věku. Právě jim budou pohádky blízké a zároveň se ještě nebudou stydět tato důležitá témata s dospělými probírat. Nemusíte se bát, že je nepochopí – naopak jsou díky metaforickému vyobrazení nástrah prostřednictvím temných bytostí naprosto srozumitelné. I když malí školáci už umí číst, doporučuji, aby se do knihy pustili třeba s rodičem (či jinou dospělou osobou). Text totiž autorka zpracovala tak, že vybízí ke svěřování a pomůže odhalit různá trápení, kterým děti mohou zrovna čelit. Pokud se do čtení pustíte společně s dítětem, dojde k navození důvěrné atmosféry, která je potřebná ke svěřování. Děti dostanou příležitost rozpovídat se o emocích i svých myšlenkách, o kterých jindy příliš nemluví. Aktivně je zapojujte a vybízejte je k dotazům a připomínkám – nechte je zasahovat do děje jednotlivých příběhů. Díky tomu budete moci nahlédnout do jejich vnitřního světa.

Mušlenčiny léčivé příběhy – Romana Suchá. Praha: nastole, 2025. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92