13081730_221862601537566_569502412_nNa tuhle kouzelnou pohádkovou knížku Jodi Picoultové jsem se šíleně těšila. Hned, jak jsem se dozvěděla, že ji COOBOO bude vydávat, tak jsem věděla, že ji musím mít doma.

Hned na úvodní straně jsem se zamyslela nad otázkou. Komu vlastně příběh patří? Spisovateli, který jej vytvořil? Postavám, které ho rozvíjejí? Nebo snad vám, čtenářům, kteří mu vdechnou život? Možná jeden nemůže existovat bez ostatních. Možná že bez téhle kouzelné trojice by příběh byl jen prázdnými slovy na papíře.

Kdo z nás někdy nesnil o nějaké postavě z knihy? Někteří se dokonce zamilovali stejně jako šestnáctiletá Delilah, která svou spřízněnou duši nepotkala v parku, v kině ani ve škole, ale v pohádkovém příběhu. Svého krásného prince nejprve jenom obdivovala na stránkách knihy, ale později si uvědomila, že Olivera miluje. Oba hrdinové svému citu zcela propadli a zkoušeli vymyslet plán, jak Olivera dostat do skutečného světa, aby mohli být navždy spolu. Delilah se podařilo najít autorku knihy, a když zahlédla  jejího syna Edgara, který jako by z oka vypadl Oliverovi, bylo rozhodnuto. Jelikož Oliver chtěl utéct stereotypu a Edgard se chtěl stát hrdinou, kterého budou všichni obdivovat, domluvili se, že si vymění role.

Je to zvláštní. Láska v pohádce byla vždycky jako zrychlený film. Přeskakovaly se detaily a pospíchalo se ke šťastnému konci. Čas s Delilah taky běží rychle, ale vnímám každý okamžik. Vím, že kouše tužky, když je nervózní. Že pokaždé, když se jí dotknu, lehce nadskočí, jako by ji zasáhl elektrický proud. Že moje jméno vyslovuje jinak, než ostatní slova.

Kniha je psána ze tří pohledů Olivera, Delilah a Edgara.
Edgar chtěl uniknout nudné realitě, kterou vyplňoval hraním počítačových her. Chtěl zažít dobrodružství a napětí a rozloučit se s tím nezajímavým, nudným, opomíjeným klukem, kterým byl. Ale zjistil, že být uvězněný v knize není taková zábava, jakou si představoval. Navíc, i když si to nechtěl přiznat, se mu začalo hrozně stýskat po domově.

 „Skutečná láska asi opravdu může být jídlem, vzduchem i spánkem“, vzdychá Kyrie, „ale já bych dala přednost čokoládě, kyslíku a měkké posteli.

Oliver už nemohl snést, že se jeho dny stále a pravidelně opakují, chtěl být strůjcem svého osudu a zároveň mít po svém boku Delilah. A to se mu splnilo, musel se sice sžít s novým prostředím, ale vše pro něj bylo neznámé a nečekané. Ve skutečném světě existují jiné zvyky, chování, mluva, nemluvě o nebezpečí. Oliver sice mnoha věcem nerozumí, ale je okouzlen jedinečností chvil a množstvím vjemů. Už se nemusí bát, že někdo vezme do ruky knihu a začne číst a Oliver bude muset poslušně hrát chrabrého prince, který zachrání princeznu. Najednou může dělat cokoli, jen chce.

13090852_221862808204212_1368939566_o

Tak například jsem se dozvěděl, že v tomhle světě dělají pubertální děti pravý opak toho, co po nich rodiče chtějí. Dopoledne se na všechno odpovídá mručením a obracet oči v sloup se může celý den. Taky není dobré nejdřív myslet a pak jednat.

Jodi Picoultová, autorka tohoto díla, má na svém kontě hity jako Vypravěčka, Je to i můj život, Nejsem jako vy nebo Čas odejít. Tentokrát se však spojila se svou dcerou Samanthou a vytvořily tento milý příběh, který vás pohladí po duši. Společně už napsaly Mezi řádky – předchůdkyni Lásky mezi písmenky. Autorky vědí, jak čtenáře zaujmout. Nejen vtipnými postřehy, ale i romantickou láskou, která se i mezi stránkami knížek přenáší.

Jenže bez čtenáře je příběh jenom poloviční. Je jako stavební plány, podle kterých nikdo nic nepostaví, nebo jako vypuštěný bazén. Základ máme, ale to je všechno. Bez čtenáře slova jenom spí na stránkách a čekají, až je někdo svou představivostí probere k životu.

Láska mezi písmenky není jen pro čtenáře young adult, ale pro všechny, kteří se chtějí odreagovat a odpočinout si po náročném dni a samozřejmě pro milovníky pohádkových příběhů a romantiky. Já jsem si čtení užívala od začátku až do konce. Kouzelné ilustrace v závěru byly vítaným zpestřením a dokreslily tak celý děj. Tuto krásnou oddechovku  jsem si zamilovala a ráda si jí přečtu znovu.

Ukázka:
Co byste dělali, kdybyste měli poslední den na tomhle světě?
Strávili byste ho s lidmi, které máte rádi?
Cestovali na druhý konec zeměkoule a po všech divech světa?
Jedli celý den jen čokoládu?
Omluvili byste za své chyby? Postavili byste se těm, kterým jste nikdy neměli odvahu čelit? Řekli byste své tajné lásce, že ji milujete?
Proč čekáme na poslední chvíli, abychom udělali to, co bychom měli dělat celou dobu?

Láska mezi písmenky – Jodi Picoultová a Samantha van Leerová. Albatros Media – CooBoo, 2016.

logo-albatros-media-5162a4e38cf92