laska jako z filmuSnad každá z nás zažila období, kdy milovala romantické komedie. Život nám přináší různá příjemná i nepříjemná překvapení a my je musíme přijímat a vyrovnat se s nimi. Právě s tím nám tyto filmy mohou pomoci. Sledujeme (zejména my holky) osudy hlavních hrdinek a přemýšlíme, jak bychom se v jejich situaci zachovaly my. Zda bychom chtěly život jaký mají ony nebo zda bychom chtěly zažívat také takové kouzelné okamžiky, které se odehrávají ve filmech. Právě o tom snila i hrdinka knihy Láska jako z filmu Kensington. Pokud se dostanete do podobné nálady a máte chuť sledovat nějaký romantický film, zkuste sáhnout po této knize. Celá kniha je totiž složena z různých kouzelných filmových okamžiků, které hlavní hrdinka Kensington prožívá. Už název napovídá, o čem celá kniha je: o lásce. O lásce jako z filmu.

„Nevadí, že je romantická komedie předvídatelná, oslovuje nás proto, že je založená na pravdě. Na kouzlu.“

Přiznám se, že se mi román občas zdál překombinovaný, protože tohle v životě prostě nezažijete, ale o to přece v knihách jde, ne? A zejména toto dílo takové být prostě musí – jde přece o lásku jako z filmu. Je zde zmíněno tolik romantických filmů, že pokud bych si děj chtěla opravdu užít, musela bych se nejprve podívat na všech 10 základních filmů (Samotář v Seattlu, Pretty Woman, Deník Bridget Jonesové, 27 šatů, Hříšný tanec, Šestnáct narozeninových svíček, Láska nebeská, Řekni Cokoliv, Láska přes internet, Svatba mého nejlepšího přítele), na kterých je postaven, abych si pak při čtení na všechny scény detailně vzpomněla. Na druhou stranu některé jsou opravdu známé, takže pokud čtenář film někdy viděl, neměl by mít problém si na ně vzpomenout. 

Kromě již zmíněných deseti filmů mohou vnímavý čtenáři v díle rozpoznat i další filmy jako např. Bejvalek se nezbavíš, Přes noc třicítkou, Návrh, Nevěsta na útěku a jiné. Autorka románu musela být milovnicí romantických komedií a s dějem si skutečně vyhrála. Moc se mi líbí i názvy jednotlivých kapitol, které rovněž trefně narážejí na další romantické filmy.

Tato kniha opravdu dostála svému názvu Láska jako z filmu, protože autorka v jednom ději propletla mnoho filmovým scén z oblíbených romantických komedií. Jste milovnice takových filmů jako je Pretty woman, Hříšný tanec, Láska nebeská nebo Láska přes internet? Pak vám knihu mohu určitě doporučit – kniha vás pohltí a budete si čtení vyloženě užívat. Nesnášíte tyto filmy? Pak mám jediné doporučení: vyhněte se knize obloukem. Přeji příjemnou zábavu, ať už se rozhodnete pro některý z filmů nebo pro tuto knihu.

Ukázka:

„Je jako Connor Mead… a já jsem jako Jenny Perottiová, postava Jennifer Garnerové. Co říká on? Rychle si vygoogluju Bejvalek se nezbavíš. Tady, ano… Moc ve vztahu má vždycky ten, kdo miluje míň. Je to tak. Jestli mi staré city pořád pletou hlavu, Shane má nade mnou stále moc. Vždycky měl. A nejen nade mnou. Nad všemi holkami. Ne že by mi nevadilo, že si každá holka na škole myslela, že s ním má zvláštní vztah, jen jsem si na to zvykla. Ačkoliv ve Fossie’s mi nepřipadalo, že by ta flirtující Mary měla normální dávku jeho pozornosti. Jeho pozornost se upírala výhradně na mě.“

Victoria Van Tiemová – Láska jako z filmu. Mladá fronta, 2015.