21 (2)Erotické romány jdou v současné době na dračku. Většinou si jsou svými obsahy dosti podobné – mladá, většinou ne příliš majetná žena se zamiluje do velmi pohledného a neuvěřitelně bohatého muže. Samozřejmě zde nechybí nějaký ten háček, aby děj nebyl plytký.
Opatruj mě však v sobě nese mnohem víc než jen to, na co jsme zvyklí u klasických románů pro ženy s erotickými prvky. Když jsem se začetla do prvních stran, myslela jsem, že čtu kriminální příběh, který je protkán mystičnem. Že u žánru bylo napsáno erotický román, jsem přikládala šotkovi, jenž si zjevně u této knihy zařádil. Maya Banks si totiž erotiku nechala až do druhé čtvrtiny knihy.
Zpočátku se tedy dovídáme, že sestra bohatého Caleba byla unesena a nikdo neví, kde je. Je však známo, že jasnovidka Ramie se dokáže vcítit do pohřešovaných osob a zjistit tak, kde se nacházejí. Bohužel Ramie však cítí také tu stejnou bolest a beznaděj, jako sama oběť. Caleb neváhá a vydá se ji hledat. Když mu tato známá jasnovidka pomůže sestru najít, je to její nejtěžší životní počin. Únosce totiž také prokazuje nadpřirozené schopnosti a vidí Ramie do hlavy. Ta se musí před ním schovávat a na žádném místě nezůstale déle. Když ji však jednou její pronásledovatel málem dostane, rozhodne se u Caleba hledat pomoc. Slíbil ji přece, že u něj vždy najde pomocnou ruku. A právě zde se začíná před očima rozvíjet romantický příběh. Není však jen růžový. Nad vztahem Caleba a Ramie neustále visí těžká mračna – Ramie má v hlavě totiž stále další osobu, onoho zloducha, který ji pronásleduje na každém kroku.
Ve chvích, kdy Ramie prožívá utrpení oběti,bylo pro mě těžké si ji představit jako půvabnou mladou ženu. Dokonce zpočátku, kdy ještě nebyl její věk nastíněn, tak se mi před očima míhaly obrazy stařeny s vrásčitýma rukama,tak jak to většinou u věštkyň bývá. Když tedy  Caleb o Ramie smýšlel jako o krásné ženě, jen těžce se mi v hlavě přesouvaly obrazy od staré podivínky po sličnou dívku.
Kniha je vyprávěna v er formě, kdy se tento vševědoucí vypravěč pravidelně střídá u Ramie a Caleba. Často se stává, že tato forma vyprávění ochuzuje hlavní hrdiny o hloubku jejich citů a prožitků, Maya Banks však dokázala odkrýt oběma hlavním hrdinům jejich vnější skořápku tak, že čtenář jim může vidět do duše a naprosto se do nich vcítit.
Na knize se mi líbí především netradičnost. No řekněte, už jste slyšeli o dílku, které v sobě snoubí erotiku s nadpřirozenem? Autorka dokázala tyto dvě zdánlivě rozdílné věci spojit tak, aby to nepůsobilo uměle či falešně. Maya Banks má zkrátka výborný vyprávěcí talent a vy ji uvěříte každé slovo. Zcela oprávněně se její knihy zdobí značka New York Times bestseller.

Ukázka:

Srdce mu drtil pocit lítosti. Nejhorší na tom bylo, že i když teď věděl, co předtím netušil, nemohl říct, že by jednal jinak. Ne když to znamenalo, že zachrání Tori před smrtí. Ale nyní už alespoň chápal, proč mu Ramie odmítla pomoct. Už si o ní nemyslel, že je krutá a sobecká. Teď si uvědomoval, že zmizela, aby se ochránila. Netušil, jak to všechno dokázala přežít. Jen se modlil, aby to, k čemu ji přinutil, nebylo tou poslední kapkou, z které se už nevzpamatuje. Caleb zavřel oči a pak ji něžně pohladil po tváři. ,,Mrzí mě to. Ani nevíš, jak moc. Moje rodina a já ti dlužíme víc, než kdy budu schopen splatit. Teď půjdu. Modlím se, aby nebylo příliš pozdě. Ale vrátím se, Ramie. S tím počítej. Napravím to, i kdyby to mělo být to poslední, co kdy udělám.“

Maya Banks – Opatruj mě. Baronet, 2015.

Knihu poskytlo internetové knihkupectví

logo knihcentrum rodinka