570x460x0_46434117881aa0a162b162aadaad98a4Joy Fielding je jednou z nejznámějších autorkou psychothrillerů. Máte-li rádi tento žánr, její díla vás nezklamou. Vysoká dávka napětí, dějové zvraty, tragický osud hlavní hrdinky – to jsou atributy, které naleznete téměř v každé její knize.

Zmizení Samanthy Shipleyové je jedním z dalších Joyiných románů, jehož zápletka zobrazuje noční můru každé matky – ztracené dítě, které se pohřešuje již několik dlouhých let.

Poměrně známý případ ztracené Madeline, který jste zcela jistě četli v novinách, asi netřeba příliš rozvádět. Tříleté děvčátko se ztratilo z apartmá na dovolené v roce 2007, zatímco rodiče byli na večeři. Malá Madeline je stále nezvěstná. Zmizení Samanthy Shipleyové tento tragický příběh dost připomíná a dle mého se jím autorka nechala z velké části inspirovat.

Hlavní hrdinka knihy Caroline už 15 let postrádá svou dceru. Dvouletá Samantha spala se svou o tři roky starší sestrou Michelle v hotelu, zatímco jejich rodiče byli v hotelové restauraci na večeři se svými přáteli a slavili své desetileté výročí svatby. Budiž jim k dobru připsáno to, že své dcerky chodili každou půlhodinu kontrolovat. Avšak při příchodu na pokoj zjistili, že Samantha zmizela. Policie, soukromý detektiv ani rodiče nic nevypátrali a děvčátko je tak již dlouhá léta nezvěstné. Vedle tohoto neštěstí, které postihlo rodiče, vidíme i osobní tragédie Caroline, s kterými se musí téměř denně potýkat. Na fakt, že jsou ji novináři neustále v patách (ano, i po 15 letech) si už zvykla a pokouší se je ignorovat, stejně tak články, které o jejich rodině neustále vycházejí  a snaží se na ni házet špínu. Ale když se chce vrátit ke své milované práci učitelky, je téměř bez šance, neboť ji na žádnou školu nechtějí přijmout nebo ji pravidelně vyhazují – co když je tato žena vražedkyně, která zabila svou dcerku? Toto Caroline velmi trýzní, neboť práce je to jediné, co ji drží při smyslech. Spatřuje také velkou nespravedlnost v tom, že její bývalý manžel si žije relativně v poklidu, má luxusní byt, novou, o hodně mladší manželku a krásné děti.

Na pozadí této tragédie můžeme však také sledovat niterní vztahy v rodině. Velmi silné je vyobrazení vztahu starší dcery Michelle se svou matkou Caroline. Tyto dvě nikdy neměly nijak příkladný vztah a Michelle matce neustále vyčítá, že kdyby to byla ona, ta která zmizela, tak matka rozhodně tak nevyšiluje. A co teprve, když Caroline začne nahánět nějaká dívka, která tvrdí, že je zmizelá Samatha a je ochodná si udělat i testy DNA… Michelle si celých 15 let po Samanthině zmizení užívala to, že byla matčinou jedinou dcerou, a teď by měla být zase odsunuta na druhou kolej?

Knihu tvoří dvě dějové linie – jedna začíná před 15 lety, tedy dobou, kdy Samantha zmizela, a pokračuje směrem k přítomnosti. Druhá pak zobrazuje přítomnost. Obě linie se pravidelně střídají, až se obě protonou v přítomnosti. Přestože zde neočekávaných dějových zvratů není příliš, Joy si dokáže udržet vaši pozornost až do úplného konce. Mě Zmizení Samanthy Shipleyové  oslovila a chytla už od první stránky a pustila mě až u závěrečného poděkování.

Velké plus má kniha u mě i za to, že byla v originále vydaná stejný rok, jako vyšla u nás. Což rozhodně není běžná praxe, většinou knihy u nás vychází v překladu až o několik let později. Já, jakožto fanynka Joy Fieldingové tedy velmi oceňuji, že se mi Zmizení Samanthy Shipleyové dostalo do rukou pěkně začerstva a mohla jsem si román přečíst ve stejném roce jako jeho američtí čtenáři.

Ukázka:

,,Volala znovu,“ přerušila ji Caroline. Teď, když Peggy tu bláznivou historku částečně zná, může jí rovnou povědět všechno.
,,Tohle od Michelle taky vím. Že prý ti vytrhla telefon z ruky a varovala ji, ať už se ti neopováží volat…“
,,Telefonovala mi do práce.“
,,Cože? Kdy?“
,,Minulé pondělí.“
,,Co říkala?“
,,Že přiletí do San Diega na test DNA.“
,,Kdy?“
,,Jakmile něco vymyslí.“
,,Co to znamená?“
,,Nemám tušení.“
,,Ví o tom Michelle?“
,,Ne. Nesmím ji to říct. Příšerně by se naštvala. Je přesvědčená, že Lili je podvodnice.“

 

bux int k1.indd