largeKniha Bludná sdělení se už na obálce pyšní označením psychothriller. Zpočátku však nese všechny prvky románu. Pro čtenáře tu je připravena pikantní e-mailová komunikace a hlavně vskutku netradiční milostný trojúhelník (nebo vlastně čtyřúhelník?). Dokonce i při vyšetřování vraždy se v pozadí nesou vztahové problémy jednotlivých aktérů.

Bludná sdělení je dílo, které v podstatě začíná od konce. Jsme svědky, kdy hlavní hrdinka Nicki utíká před policisty. Sophie Hannah čtenáři ani nenaznačí, proč tomu tak je, a nechává jej dlouho v napětí. Až s přečtenými stránkami se dovídáme, proč Nicki vlastně prchá a čeho se tak bojí. V duchu nevědomosti a postupného objevování se nese celá kniha. Musíte číst velmi pozorně, neboť důkazy jsou předkládány postupně a jen lehkými náznaky.

Nejdůležitější postava celé knihy – Nicki vede dvojí život. Jeden oficiální – spokojený se vzorným manželem a dvěma dětmi. Druhý tajný v kyberprostoru. Zde sledujeme e-mailovou komunikaci s jejím milencem, s nímž sdílí veškeré podrobnosti svého života, všechny své radosti i strasti. Její manžel o tom samozřejmě nemá ani tušení. Když je však předvedena na policii k výslechu ohledně vraždy kontroverzního novináře, musí s pravdou ven. Mnoho stop totiž ukazuje na ni. Nicky udělá vše, aby ochránila svou rodinu a očistila svou osobu. Co všechno však bude muset pro to podniknout?

Kniha je vyprávěna hlavní hrdinkou Libby a vševědoucím vypravěčem. Tyto dvě roviny se pravidelně střídají, díky čemuž je možno vidět děje z různých úhlů. Celý příběh je koncentrován do 11 prázdninových dnů, kdy každá kapitola představuje jeden z nich.

Určitě je také potřeba zmínit zajímavosti, díky nimž je kniha různorodá a neobsahuje jen prostý text s dějem. Vložena je zde e-mailová komunikace, která působí velmi realisticky – nechybí zde adresát, odesílatel, datum, předmět e-mailu a také samotný text. Samozřejmostí je odlišné písmo. Další kapitoly jsou pak prolnuty novinovými články ,,vytrženými“ z internetových novin. I těm nechybí realistický vzhled.

Sophie Hannah si dokáže udržet čtenářovu pozornost – často se zdá, že už to či ono tajemství prozradí, těsně před jeho vyluštěním však přeskočí na jinou záhadu, kterou pak předkládá jako důležitější než tu předešlou. Nezbývá tak, než být trpělivý a všemi bludnými sděleními se prokousat až do úplného závěru. Až zde se totiž dozvíte, co znamenal krvavý nápis na zdi a proč si vrah bral s sebou vraždící nástroje, když je neměl ani v úmyslu použít.

Ukázka:

,,Kvůli pondělnímu dopoledni? Ano, vím – Izzie jim řekla, že jsem si s ní po většinu dopoledne telefonovala sem a tam.“ ,,Je to v souvislosti s vraždou toho novináře, že? Damona Blundyho?“ ,,Ano. Za kterou, jak Izzie policii jasně dosvědčila, nemůžu být zodpovědna.“ ,,Já vás neviním z vraždy. Ale… Zjevně jste do případu vraždy zapletena a do telefonu jste mi vykládala o tom, jak vás nějaký divný muž sleduje – “ ,,Počkejte, počkejte!“ Zvednu ruku, abych ji zarazila. ,,Já jsem do případu vraždy Damona Blundyho zapletena jenom natolik, že jsem cestou do školy projížděla jeho ulicí.“

Sophie Hannah – Bludná sdělení. Ikar, 2015.

 

bux int k1.indd