Chcete zavzpomínat na první roky nového tisíciletí? Pak si pořiďte knihu Johany Fundové Milénium! Autorka se ve svém novém literárním počinu zaměřila na prvních pět let, tedy na roky 2000–2005, které vnímá jako pomyslné přechodové období mezi bláznivými devadesátkami a moderním světem 21. století.

„První polovina dekády byla takovou, řekněme přechodnou dobou, kdy ještě neexistovaly sociální sítě, na reality show a další nové televizní formáty jsme si teprve začali zvykat a dnešní chytré telefony byly v nedohlednu.“

I já si vzpomínám, jak se před začátkem nového tisíciletí objevovaly předpovědi proroků o celosvětovém zhroucením počítačové sítě, které bude doprovázeno obrovským chaosem. Někteří předvídali i konec světa! Nestalo se tak a my si teď díky autorce můžeme připomenout, jaké první roky nového tisíciletí vlastně byly.

Kniha je rozdělena do několika kapitol: každá z kapitol je zaměřena na určitou oblast. Dozvíte se, co tehdy vysílala televize, jaké byly módní hity, jaké vymoženosti přinesla technologická revoluce, k čemu jsme začátkem 21. století využívali internet, čím se bavila dospívající mládež, jak rostla obliba nákupních center, nechybí ani filmové fenomény, oblíbené časopisy, reklamy (pamatujete na legendární reklamu na Kofolu spojenou se sloganem „A tati, bude mít ty velký zahnutý zuby nahoru?“) a samozřejmě kulturní, sportovní a politické milníky.

Autorka nezapomíná ani na některé ze smutných událostí: např. teroristický útok, ke kterému došlo 11. září 2001 v USA, spousta z nás z paměti jen tak nevymaže… Stejně tak vlnu tsunami, která zasáhla pobřeží Indického oceánu v roce 2004 či povodně v České republice v srpnu 2002. Také jste sledovali osud lachtana Gastona, který z Prahy doplaval až do Německa a poté bohužel vyčerpáním umřel?

Na závěr každé kapitoly se ke slovu dostávají různé osobnosti, publicisti a odborníci, kteří na danou dobu vzpomínají. To je skvělý nápad, protože (jak říká sama autorka) „není nic lepšího, než když vám konkrétní fenomén zprostředkuje ten, kdo byl jeho součástí“. Těšit se můžete na třicet nikdy nepublikovaných vzpomínek různých osobností: třeba na vzpomínky Jana Hřebejka z natáčení filmu Musíme si pomáhat, na postřehy Ondřeje Hejmy, Ondřeje Brzobohatého a Laďky Něrgešové (porotce a moderátoři  první řady Česko hledá SuperStar) či na zážitky Ladislava Špačka z natáčení pořadu Etiketa. A na boj o záchranu zvířat vzpomíná Petr Fejk, bývalý ředitel pražské zoo, pro něhož se již zmíněné povodně z roku 2002 staly noční můrou… A o tom, jak probíhal příchod nového tisíciletí do Českých Budějovic vám povypráví známý cestovatel a spisovatel Ladislav Zibura!

A koho kniha potěší? Troufám si tvrdit, že poměrně široký okruh čtenářů. Mladší čtenáři, kteří si začátek nového tisíciletí ještě pořádně nepamatují, poznají, co vše bylo před dvaceti lety „trendy“. Pár tehdejších fenoménů ještě přetrvává, jiné už dávno zapadly v zapomění. A starší čtenáři jistě rádi zavzpomínají třeba na to, jak trávili večery na chatovacích portálech, protože Facebook, Instagram, Twitter a další sociální sítě byly ještě v nedohlednu.

I pro mě má v sobě Milénium velkou dávkou nostalgie. Patřím ke generaci, která ujížděla na časopisech Bravo, Bravo Girl či Top Dívka, hrála počítačovou hru SIMS či Bulánci, on-line hry na ICQ a sledovala první řadu soutěže Česko hledá Superstar či reality show VyVolení. Tlačítkové telefony byly tehdy samozřejmostí a na nesmrtelnou Nokii 3310 nejspíš nikdy nezapomenu.

Johana Fundová má na svém kontě také knihu Devadesátky, v níž vzpomíná na porevoluční éru, ve které jsme si začali užívat technické vymoženosti jako walkmany, mobilní telefony, počítačové hry i pomalý internet. I v této knize si můžete přečíst vzpomínky slavných osobností – např. Pavlíny Wolfové, Romana Šmuclera nebo Slávka Boury. Jestli se tedy chcete vrátit ještě do hlubší „historie“ a nostalgicky zavzpomínat na to, jak tehdy náš život vypadal, nenechte si ujít ani tento autorčin počin. A pokud raději dáváte přednost beletrii, i pro vás máme tip na čtení! V roce 2021 vyšel autorčin generační román Hezký, ale narovnej se!, jehož hlavními hrdiny je trojice spolužáků ze základní školy Aneta, Nela a Kryštof.

Milénium! – Johana Fundová. Brno: CPress, 2022. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92