Po delší době přináším tip na novinku z žánru Young adult! Máte rádi příběhy s temnou atmosférou, které se odehrávají na střední škole? Pak si nenechte ujít Straky od Zoe Sugg a Amy McCulloch.

Hlavní hrdinkou je Audrey Wagnerová, která přijíždí z Ameriky do Anglie, kde má nastoupit na prestižní Illumenskou střední školu. Čeká ji nový začátek: pozná novou zemi, novou školu, nové studenty a snad si najde i nové přátele.

„Nechat za sebou svůj předchozí život znamená nechat za sebou i všechny minulé záležitosti. A za to jsem rozhodně vděčná.“

Bohužel však od prvního dne nic nejde tak, jak si Audrey naplánovala. Spolubydlící Ivy je nepříjemná a rozhodně jí nový začátek v ničem neusnadní. Měla by jí vzít pod svá ochranná křídla, vše jí ukázat a připravit ji na zběsilou jízdu, kterou předposlední ročník na Illumenské střední rozhodně je. Jenže to vypadá, že dívky jen těžko najdou společnou řeč.

Vše komplikuje i tragická událost, ke které došlo na škole před prázdninami. V den závěrečné párty moře vyplavilo mrtvé tělo jedné ze studentek – Dolores Radcliffové. Jde o dívku, která byla velmi oblíbená. Policie na nic nepřišla a uzavřela vyšetřování s tím, že zkrátka došlo k nešťastné nehodě. Dolores pravděpodobně sklouzla z útesu a spadla do moře. Proč by se však vydávala přes útes? Všichni studenti dobře vědí, jak nebezpečné to je! Okolo její smrti tedy zůstává mnoho nezodpovězených otázek…

„Nikdy nemůžete vědět o všech démonech, který lidi ve svým nitru ukrývají.“

Audrey nestojí o žádná dramata a nehodlá se zapojovat do věcí, které se udály ještě před jejím nástupem na školu. I když na Dolores všichni vzpomínají, ona ji neznala. Jenže čím více se událostem snaží uniknout, tím více ji vtahují! Během úvodního ceremoniálu, který se koná u příležitosti zahájení nového školního roku a součástí je i vzpomínka na Dolores, vypadne elektřina a v tu chvíli se v sále objeví záhadné lístečky s krátkým textem: „Vím, kdo zabil Lolu… A někdo z vás je další na řadě…“

Co všechno se na škole odehraje? Jakému nebezpečí budou studenti čelit? Illumenská střední vždy byla proslulá přátelskou a vřelou atmosférou, s níž formuje mladé nadějné studenty. Jenže momentálně to tak vůbec nevypadá… Audrey poznává nové prostředí, hierarchii školy, její pravidla i tradice. Žádný ze studentů třeba u sebe nesmí mít od pondělí do pátky mobil. Dostávají je jen na víkend. A každý nový student je předem varován, aby „nezkřížil cestu strakám“. Vypadá to jako legrace, ale co když má varování své opodstatnění?

„Život na Illumenské střední je jiný než kdekoli jinde. Je potřeba si na něj zvyknout.“

Příběh je psán hovorovou češtinou, což plně odpovídá tomu, jak mluví dospívající. Zároveň však nemusíte mít strach, že by byl plný vulgarismů – ty v něm nenajdete. Veškeré události jsou popisovány z pohledu dvou dívek – nové studentky Audrey a její spolubydlící Ivy. To je dobrá volba, protože Ivy už pár let na škole studuje a dobře ví, jak to tam chodí a k čemu v minulosti došlo. Audrey je naopak nová a vše podstatné teprve zjišťuje/poznává. Jak již víte, děj se odehrává na střední škole, takže nejvíce si čtení užijí dospívající čtenáři. To však neznamená, že kniha nemůže oslovit i starší čtenáře. I já jsem si užila středoškolské šarvátky, záhadné události, odhalování starých tajemství, pátrání po tajemném stračím spolku a napínavou atmosféru. Zkrátka aktuálně se mi vyprávění trefilo do noty!

Na závěr pro vás mám ještě malé upozornění: na první pohled to není úplně zřejmé, ale Straky jsou prvním dílem nové série. Mají otevřený konec, což znamená, že v nich nenaleznete odpovědi na všechny vaše otázky. Ani já nemám nevyřešené případy příliš v lásce, nicméně na pokračování této série se těším!

Ukázka:

„Cože?“
„Jestli máš nějaké drobné. Mince.“
Došly jsme k velkému jezírku se žlutými lekníny a bublající fontánkou uprostřed. Když přistoupíme blíž, všimnu si, že kamenný okraj a dno jsou pokryty mincemi a jinými lesklými předměty. Bonnie si položí na prst peníz a pak ho odcvrnkne do vody. Potom zkříží prsty a řekne: „Nebudu stát v cestě strakám a straky nebudou stát v cestě mně.“
Otočí se ke mně, kulatý obličej má plný očekávání. „Tak co, máš něco?“ zeptá se.
„Oh, sorry, nemám. Nenosím u sebe hotovost.“
„Stačí něco třpytivého. Třeba sponka, náušnice…“
Ruka mi vyletí k náušnicím – jemným kroužkům, které jsem dostala od Brendana. Tak to ani náhodou, ty do školního jezírka nehodím! Najednou se mi zasteskne po Lydii. Smála by se se mnou, jak je to absurdní. Chechtala se přece i oné ženské, co vykládala tarotové karty v centru Savannah. Tahle zdejší tradice by jí připadala úplně mimo. 
„Nic nemám,“ zopakuju.
„Oh… oukej.“ Bonnie posmutní. „Ale neříkej, že jsem tě nevarovala. Tohle musí udělat každý.“
Nežertuje. Otočíme se, abychom se vydaly zpátky do školy. Za námi se mezitím vytvořila malá fronta. Spousta dalších studentů čeká, až bude moci odevzdat svůj dar jezeru. 
„Vrátím se sem jindy,“ pronesu a snažím se potlačit nutkání obrátit oči v sloup. 
„To doporučuju,“ řekne Bonnie. „Protože strakám na téhle škole rozhodně nikdo nechce stát v cestě.“

Straky – Zoe Sugg, Amy McCulloch. Praha: Cosmopolis, 2022.