Dnes tu mám tip na čtení pro všechny milovníky napínavých příběhů! Znáte americkou autorku Lisu Regan a její detektivní sérii s hlavní hrdinkou Josie Quinnovou? Pokud ano, tak už nejspíš netrpělivě očekáváte vydání pátého pokračování. Mám pro vás dobrou zprávu: kniha Pohřbené kosti právě vyšla!

Ani já jsem se nemohla dočkat, až se budu moci po páté setkat s inspektorkou Josie Quinnovou. Už teď vám mohu slíbit, že se opět můžete těšit na pořádnou dávku napětí! Obdobně jako ve čtvrtém dílu, i tentokrát se jí případ, kterým se bude zabývat, velmi úzce dotkne. Se svým přítelem se totiž vydá na večeři k jeho matce. Jenže ani jeden z nich nečeká, že místo teplé večeře na ně bude čekat žena bez známek života s ústy plnými hlíny! A tak se Josie ponoří do složitého vyšetřování. I když její tým narazí na poměrně velké množství stop, nevědí, jak s nimi naložit. Pátrání nikam nevede, pachatel pokračuje v plnění svých plánů a oběti přibývají. A jistě si také kladete otázku, jak tato situace ovlivní vztah s Noahem…

Josie je hlavní hrdinka, která si získá vaše sympatie. Ničeho se nezalekne, jen tak se nevzdává, nebojí se nasadit vlastní život a vždy se řídí svým instinktem. Bez větších problémů si dokáže dát do souvislostí správné skutečnosti, nad čímž občas (nejen) jejím kolegům zůstává rozum stát. A už několikrát nám ukázala, že ve své práci je opravdu dobrá. Občas se i ona dostane do pořádného maléru, ale obvykle se jí podaří zachovat chladnou hlavu a najít východisko.

Baví mě, jak jsou autorčiny příběhy zamotané a plné zvratů. Obvykle se mi u podobného typu knih dříve či později podaří odhalit vraha. Nikoli však u vyprávění z pera této autorky. A proto si je tak užívám! Děj je zkrátka skvěle vystavěný a já opět nemám nic, co bych mu mohla vytknout. Kapitoly jsou krátké a mají spád. Hluchá místa v knize nenajdete. A během čtení budete neustále o něčem přemýšlet. Objevují se nové a nové otázky, na které je třeba najít odpověď. Zkrátka Lisa Regan vás nenechá ani chvilku vydechnout. Jedna zápletka střídá druhou a když si myslíte, že děj spěje ke zdárnému rozuzlení, zjistíte, že to tak vůbec není. A v tu ránu je pachatel zase o krok před vyšetřovateli! A v takovém okamžiku je opravdu těžké nechat knihu rozečtenou a věnovat se nějaké jiné rádoby mnohem důležitější činnosti. Pak nezbývá nic jiného, než prostě číst, dokud neotočíte poslední stránku. A i když má kniha téměř tři sta sedmdesát stran, je tak čtivá, že je to otázka jediného odpoledne. Já bych klidně ještě pár kapitol navíc zvládla!

Lisa Regan patří k autorkám, které jsou pro mě sázkou na jistotu. Všechny knihy s hlavní hrdinkou Josie Quinnovou jsou skvělé. A snad každý čtenář dobře ví, že je poměrně těžké udržet takto vysoko nasazenou laťku. Přesto se to Lise zatím daří. Ať už se začtete do kteréhokoli z jejích příběhů, neprohloupíte. Jednotlivé díly na sebe volně navazují, takže já je (jako obvykle) doporučuji číst v pořadí, v jakém vycházely. I když to není nezbytně nutné, protože autorka vás uvede do děje, zopakuje důležité události, zkrátka vše podstatné se v průběhu četby dozvíte a nebudete se v ději či postavách ztrácet. Stejně se ale nakonec pustíte i do předchozích dílů, protože zjistíte, že jde o skvělý čtenářský zážitek!

Ukázka:

„Mami?“ zavolal Noah.
Josie mu položila ruku na paži. „Počkej,“ vyzvala ho a sáhla po ramenním pouzdru se zbraní, jen aby zjistila, že tam není, protože dneska měla volno. „Neměli bychom to nahlásit?“
Nejistě se na ni usmál. „Co nahlásit?“
Josie ukázala směrem k otevřeným dveřím. „Něco není v pořádku,“ zašeptala.
Noah se zasmál. „Proč předpokládáš, že se něco stalo? Máma nechala otevřené dveře. Poslední dobou pořád něco zapomíná, pamatuješ?“
Josie si to pamatovala. Noah a jeho sestra spolu v poslední době několikrát tiše mluvili o tom, že by ji měli nechat vyšetřit, jestli netrpí Alzheimerovou chorobou nebo demencí, i když jí bylo jen něco málo přes šedesát. Přesto nedokázala potlačit strach, který se jí hromadil v žaludku, když Noaha následovala do Colettina obývacího pokoje, rovněž laděného do modré barvy. Bylo pozdní odpoledne a do místnosti pronikalo slábnoucí sluneční světlo, díky němuž se dřevěné podlahy leskly. Malá zásuvka odkládacího stolku byla otevřená a předměty původně uložené uvnitř se povalovaly po podlaze – Colettiny brýle na čtení, balíček papírových kapesníků, pero a zápisník. Josie udělala krok směrem ke stolku. V zásuvce stále pár věcí zůstalo. Hledala snad Colette něco?

Pohřbené kosti – Lisa Regan. Praha: Cosmopolis, 2022.