Dnes potěším všechny rodiče malých dětí! Také se snažíte neustále vymýšlet jakoukoli kreativní zábavu, aby se vaše děti nenudily a zároveň se naučily něco nového? A někdy je to pěkně náročné, že? I já vyhledávám různé pomocníky, díky kterým se děti zabaví, naučí nové dovednosti a poznávají svět kolem nás.

Naštěstí žijeme v době, která nám mnohé usnadňuje. Stačí zajít do trafiky pro nějaký kreativní časopis či do knihkupectví, kde najdete různé pracovní sešity zaměřené dle věku dítěte. Výběr je veliký, ale má zkušenost je taková, že z každého časopisu uděláme jen pár úkolů – především ty spojené s aktuálními tématy (tzn. zaměřená podle ročních období či na aktuální svátky). Proto jsem byla nadšená, když jsem nyní objevila knihu Lucie Cmarové Tvořílkovi: celoroční nápadník plný aktivit a příběhů pro celou rodinu. Jde o počin vydavatelství Mladá fronta, které patří pod skupinu Albatros Media.

Nejvíc se mi líbí struktura knihy: jednotlivé kapitoly jsou rozděleny podle kalendářních měsíců. Čeká vás tedy 12 kapitol nabitých zábavou a novými informacemi. Samozřejmě každý měsíc zahrnuje vše, co je pro něj typické. Děti zjistí, jaké roční období právě probíhá, co se zrovna děje v přírodě a jaké svátky se v daném měsíci slaví a které lidové zvyky jsou s nimi spojeny. Úvodní strana každého měsíce je vlastně zároveň i takovým kalendářem, díky kterému se děti naučí orientovat v čase – mohou si označit, kolikátého zrovna je. Na základě toho vidí, zda se už daný měsíc chýlí ke konci.

Za sebe opravdu doporučuji věnovat se knize po celý rok a vždy udělat jen pár stránek (cca šest až deset), které jsou zrovna aktuální – tzn. právě probíhající měsíc. Děti si tak jednotlivé aktivity užijí a nejsou přehlceny informacemi. Zároveň si myslím, že je vše i více baví – věnují se tomu, o čem se všude (ve škole, školce, televizi…) zrovna mluví. A v neposlední řadě se nemohou dočkat, až začne nový měsíc! Teprve tehdy zjistí, co ukrývají další strany! Alespoň takto to (zatím) funguje u nás.

Možná byste čekali, že prvním měsícem, kterému se v knize budete věnovat, je leden. Ale ono to tak není. Začíná totiž srpnem. Vůbec tedy nezáleží na tom, kdy se rozhodnete dětem knihu koupit. Zkrátka si jen nalistujte měsíc, který zrovna je, a pusťte se do čtení, hraní a tvoření. Já oceňuji, že je vše pěkně na jednom místě a kdykoli se k některým věcem můžeme vrátit. Mám představu, že knihu využijeme opakovaně, až zase budou jednotlivá témata aktuální, ale protože zatím jedeme první kolo, tak se k tomu více vyjádřit nemohu. Uvidíme, zda se mé představy naplní.

Kniha je oficiálně určena dětem od čtyř let. Myslím ale, že se bude líbit všem dětem ve věku hlavních hrdinů, kterými jsou sourozenci Leontýnka a Miky. Právě oni vás společně se svými rodiči budou jednotlivými kapitolami provázet. Leontýnka jde v září poprvé do školky a Miky nastupuje do druhé třídy. Děti si společně s nimi užijí spoustu dobrodružství! Třeba se vydají na nákupy a zjistí, že všechno, co kupujeme, stojí penízky. A někdy zkrátka nemůžeme mít vše hned a je třeba si na nějakou hračku nejdříve našetřit. Dále se vydají do restaurace a dozví se, jak se v restauraci (ne)chovat. A společně s Mikym si např. i zabalí na tábor!

K těmto dobrodružstvím se samozřejmě vztahují i zábavné úkoly a hry. Nechybí obrázky k vybarvení, vystřihovánky, číselné spojovačky, seznámení s emocemi, poznávání rostlin, zvířátek, ale třeba i zvířecích stop! Sami vidíte, že zaměření knihy je opravdu široké. Také si můžete společně s Tvořílkovými vyrobit vánoční ozdoby ze slaného těsta, upéct koblihy či udělat domácí nanuky! Mě příjemně překvapilo poznávání dopravních značek či právě drobné základy finanční gramotnosti! Finanční gramotnost je tématem, na které se v souvislosti s dětmi často zapomíná. Přitom i ony by měly začít včas poznávat hodnotu peněz, aby byly na vše připraveny. Jen tak se v dospělosti vyhnou životu na dluh či životu „od výplaty k výplatě“.

Pokud i vy hledáte tvůrčí zábavu na celý rok, určitě zkuste do knihy alespoň nahlédnout. Jsem si jistá, že nakonec budete jejím zpracováním nadšení stejně jako já!

Tvořílkovi – Lucie Cmarová. Praha: Mladá Fronta, 2022.

logo-albatros-media-5162a4e38cf92