Září je tu, podzim a sychravé počasí už se nezadržitelně blíží, takže možná i vy máte pocit, že nastal čas na nějaký akční thriller. A proto se dnes podíváme na jednu novinku: za pár dní totiž vychází nová kniha Stevea Berryho Faktor Omega.

Steve Berry patří k oblíbeným spisovatelům: jeho knihy se pravidelně umisťují na horních příčkách amerických i světových žebříčků. A pokud tohoto amerického spisovatele již znáte, jistě víte, že na svém kontě má několik knih s provokativní historickou premisou. A jinak tomu není ani tentokrát!

Autor se inspiruje skutečnými událostmi. A vy se tak opět můžete těšit na další nevyřešenou historickou záhadu, která nějakým způsobem zasahuje až do současnosti. Děj je nabitý akcí a pořádné dobrodružství na sebe nenechá dlouho čekat!

Tentokrát se ústředním motivem stal Gentský oltář. Jde o tabulkový oltář, který pro rodinnou kapli v Belgii objednal Jose Vijdta. Na výrobě se podíleli dva bratři a hlavním tématem je vykoupení lidstva Kristovou obětí. A právě tento oltář hraje významnou roli v životě hlavního hrdiny – bývalého agenta FBI Nicka Leeho. Jeho bývalá snoubenka Kelsey totiž v Belgie restauruje dvanáctou desku oltáře. Ani jeden z nich však nečeká, že zrovna kvůli tomu se Kelsey dostane do nebezpečí. Proč? Narazila snad Kelsey na nějaké tajemství, které mělo zůstat utajeno?

Autor mě zaujal volbou hlavních postav: Nick pracoval u FBI jako člen týmu, který se věnoval trestným činům v oblasti umění. Dobře tedy ví, že kšeftování s uměleckými předměty zahrnovalo celkem rozsáhlou oblast zločinnosti. Ročně se v této branži vygenerovaly krádeže za miliardy dolarů! Během pěti let, kdy v jednotce FBI působil, objevili a zachránili ukradené umělecké a kulturní poklady za významnou sumu peněz. Profesionální úspěch, který ho provázel, byl podle všeho výsledkem směsice odvahy, inteligence a schopnosti tvrdě pracovat. Pak se však ze dne na den jeho život změnil…

Kesley patří k věrným následovnicím Krista – řádovým sestrám kongregace svatého Lukáše. Vždy byla oddanou katoličkou, ale svou víru nestavěla na odiv a mluvila o ní, jen když to bylo vhodné. Svůj vztah k náboženství nejspíš považovala za výsostně osobní záležitost. Ani Nick si během jejich vztahu nikdy neuvědomil, jak hluboká její víra je. Svým rozhodnutím ukončit jejich vztah a stát se řádovou sestrou ho tehdy překvapila.

„Jiný muž? Jiná žena? V pořádku. S tím by se uměl srovnat. Ale Bůh? Co na to mohl říct, aby to neznělo sobecky?“

Vzhledem ke společné minulosti obou hlavních hrdinů a také vzhledem k oblasti jejich zájmu, není překvapivé, že se Kelsey ve svízelné situaci obrací právě na Nicka. A následně se oba zapletou do prastarého konfliktu, v němž proti sobě stojí tajný řád panen svatého Michaela a Vatikán, odhodlaný získat to, co jeptišky tiše střeží! A mezi hlavními motivy příběhu se tak objevuje i náboženské spiknutí či poselství ukryté ve světoznámém uměleckém díle. V některých ohledech lze příběh přirovnat třeba k tolik oblíbené Šifře mistra Leonarda od Dana Browna.

Máte-li rádi akční příběhy protkané historií (a také předchozí podobné příběhy z pera Stevea Berryho), určitě budete spokojeni i s touto novinkou.

Pokud vás recenze oslovila, nenechte si knihu ujít! Ve vašem oblíbeném knihkupectví ji najdete od 7. září. Doporučená cena je 449 Kč, ale na webu nakladatelství Albatros Media ji pořídíte se slevou.

Ukázka:

Šel za ní, nyní mezi několikapatrovými domy s barevnými fasádami. Žádné billboardy, neony ani výškové budovy v dohledu. Šarm starého kontinentu spočíval v neokázalé jednoduchosti, která uměla krásně stárnout. A nešlo o bezcenné relikty, připomínku uplynulých epoch, domy byly naopak plně využívány, sídlily v nich hotely, banky, obchody, bary a kavárny. Tady byly byty. Vstupy z ulice tonuly v šeru, jen tu a tam je ozařovalo tlumené světlo, a také v patrech se svítilo v některých oknech. Parkovalo tu několik aut. Vyhnul se jim, se ženou před sebou dokázal držet krok. Že jde o ženu, věděl jen díky Kelsey. 

Běž za ní.

Rád Kelsey vyhověl, ostatně jako vždy. Některé věci se nejspíš nikdy nezmění. Ale na druhou stranu, co bylo v jejím notebooku tak důležitého? Netušil to, a proto tuhle otázku přidal na seznam nezodpovězených záhad, který se rozrůstal. 

Steve Berry – Faktor Omega. Praha: Kniha Zlín, 2023.

logo-albatros-media-5162a4e38cf92