Těšili jste se na další knihu autorského dua vystupujícího pod pseudonymem Christina Lauren? Pak pro vás mám dobrou zprávu! Pod záštitou nakladatelství Jota totiž právě vyšel román Experiment s láskou. A pustit byste se do něj určitě měli v případě, že se vám líbil předchozí román Rovnice lásky, protože Experiment s láskou na něj volně navazuje.

Hlavní hrdinkou je totiž Felicity Chenová, autorka knih o lásce, zodpovědnosti a pozitivním přístupu k sexu. Příznivci příběhů od Christiny Lauren už Fizzy dobře znají – z románu Rovnice lásky. A samozřejmě se opět setkáte i s Jess a jejím manželem, jejichž love story jste právě ve zmíněném románu už mohli sledovat. A pokud jste náhodou na Fizzy zapomněli, připomínám, že Jess a Fizzy jsou nejlepší kamarádky. A protože o životě Jess už vše podstatné víte, nastal čas zaměřit se právě na Fizzy.

Fizzy se snaží změnit svět kolem sebe k lepšímu. Je obklopená rodinou i blízkými přáteli. Snaží se být dobrou kamarádkou, dcerou i milenkou. Jenže v lásce zatím příliš štěstí neměla – stále čeká na toho pravého. Nikdy nebyla zamilovaná. Nikdy nepotkala muže, z něhož by se jí podlamovaly kolena. Nikdy nepotkala muže, na kterého by nemohla přestat myslet. Z randění je unavená a vlastně už ani nemá chuť poznávat další a další potencionální partnery a zároveň doufat, že se mezi nimi objeví ten, který zůstane po jejím boku po zbytek života. Navíc ji přepadla i tvůrčí krize. Jak má napsat další úspěšný příběh, když nevěří na lásku? Když má dojem, že nic z toho, o čem píše, se ve skutečnosti vlastně vůbec nestává? Vždyť zrovna na lásce staví své úspěšné milostné příběhy! Co myslíte, dokáže překonat tvůrčí krizi? A díky komu/čemu?

„Žijte svůj život, jako by to byl milostný román.“ 

Říká se, že každý člověk má na světě svou spřízněnou duši. Jen je třeba ji najít. Někdy hledání trvá déle, jindy na sebe lidé, kteří si jsou souzeni, naopak narazí velice brzy. Ano, tušíte správně: i Fizzy se po řadě milostných patálií seznámí s mužem, který by se snad mohl stát láskou jejího života. Co všechno pro to bude muset udělat? Třeba zúčastnit se televizní show! Nabízí se otázka: skutečně se královna všech romancí v přímém přenosu zamiluje až po uši?

Experiment s láskou je román podle mého gusta. Opět musím napsat, že romantické komedie autorky prostě umí nejlépe. Dokáží mě svým vyprávěním zaujmout a vtáhnout do děje od první strany. Námět je velmi dobře zvolený, zápletka spojená s televizní reality show jistě osloví mnoho čtenářů. Ale i já mám k příběhu jednu drobnou výtku: romantická linka dosahuje svého vyvrcholení až příliš brzy. Osobně bych byla raději, kdyby se hlavní postavy ještě nějakou dobu jen „oťukávali“. Chemie mezi nimi totiž funguje dokonale, takže je podle mě škoda, že autorky tak brzy proměnily očekávání v realitu… Myslím, že chápu, proč někteří čtenáři v tomto okamžiku ztrácejí chuť pokračovat ve čtení. Na druhou stranu Fizzy je zajímavá hlavní hrdinka, já jsem si oblíbila především její smysl pro humor a vtipné hlášky, takže jsem příběh s chutí dočetla. Myslím tedy, že hodnocení knihy v tomto případě hodně závisí na očekávání jednotlivých čtenářů. Pokud máte raději romány s pomalejším tempem vyprávění a pomalu se rozjíždějící romantickou linkou, raději sáhněte po jiné knize – třeba po již několikrát zmíněné Rovnici lásky. Bude-li se vám líbit, jistě si pak s chutí přečtete (a užijete) i toto volné pokračování!

Ukázka:

Ve svém vlastním příběhu jsem se nikdy nedostala dál než k prvnímu dějství. Nevím, jaké to je být si neustále jistý smyslem svého života. Jak můžu říct tady těm mladým lidem na prahu dospělosti, aby s nadšením vyrazili do světa, neboť všechno bude v pořádku? Svět se nás podle všeho snaží neustále porazit a já už si ani nepamatuju, kdy jsem byla naposledy skutečně šťastná. Vše, co jim tady říkám – úplně každé optimistické slovo v mé řeči – zní najednou falešně.
Nakonec se mi podaří vrátit masku zářící Fizzy a říct té omladině, že to nejlepší, co můžou pro svou budoucnost udělat, je obklopit se správnými lidmi. Řeknu jim, že pokud budou ke své budoucnosti přistupovat s optimismem Teda Lassa, všechno se jim bude dařit. Řeknu jim, že když na tom zapracují, když přijmou fakt, že je potkají prudké zvraty, vzestupy i pády, když si dovolí být zranitelní, milovaní a upřímní k lidem, kteří jsou pro ně důležití, tak to nakonec všechno opravdu dobře dopadne.
Když sestoupím z pódia a usadím se vedle Rivera, vtiskne mi něco do dlaně. „Zvládlas to dokonale.“
Chvíli zírám na tu zmačkanou dvacetidolarovou bankovku a potom mu ji nenápadně vrátím. Vědoma si toho, že nás stále sledují tisíce posluchačů, nasadím široký úsměv a pronesu: „A co když jsou to všechno jen kecy?“

Experiment s láskou – Christina Lauren. Brno: Jota, 2023.

logo_Jota