Britský spisovatel a scenárista žijící na Slovensku Robert Bryndza o sobě opět dává vědět! Před pár dny se na pultech knihkupectví objevil nový thriller Osudné svědectví. A příjemným překvapením pro mnoho čtenářů jistě je, že jde o další pokračování série Dívka v ledu s hlavní hrdinkou Erikou Fosterovou! Já jsem se domnívala, že tato série je již kompletní a další díly autor psát nebude. Eriku jsem si však oblíbila hned s vydáním prvního dílu Dívka v ledu, takže jsem se s velkou radostí pustila do čtení! Co myslíte, jaký bude její sedmý případ, který bude muset se svým týmem vyřešit?

Detektiv šéfinspektor Erika Fosterová pracuje u Metropolitní policie. Jejím revírem je oddělení vražda. Vypadá to, že se konečně začíná vzpamatovávat ze smrti svého manžela Marka. I Mark pracoval u policie, ale před čtyřmi lety přišel o život během zpackané drogové razie. Po jeho smrti se Erika přestěhovala z Manchesteru do Londýna, kde si našla práci. Má za sebou těžké čtyři roky – z osobního i profesního hlediska. Ale rozhodla se, že nastal čas komplikovanou životní kapitolu uzavřít. Několik let bydlela v Londýně v nájmu. A došla k závěru, že by bylo správné prodat dům v Manchestru a koupit si dům v Londýně, aby mohla bydlet ve vlastním. Svůj nový domov našla ve čtvrti Blackheath: mělo by jít o bezpečné místo s pevně semknutou komunitou. Dům by sice snesl rekonstrukci, ale prozatím to bude muset stačit. Má to blíž do práce a navíc hned za rohem bydlí její kamarád a kolega – forezní patolog Isaac Strong.

Po přestěhování si Erika zašla do nedaleké restaurace na večeři. A během své zpáteční cesty domů zaslechla výkřik: na nic nečekala a vydala se do domu, odkud se výkřik ozval. Objevila čtyřicetiletou ženu, která prožívala obrovský šok: v bytě našla svou sedmadvacetiletou mrtvou sestru Vicky Clarkeovou. Vicky nedorazila na svou směnu do restaurace, kterou provozuje právě její starší sestra s manželem. Proto se po ní šla podívat. Tělo leželo v kaluži krve v podivném úhlu, ruce svázané za zády… Na první pohled bylo zřejmé, že šlo o násilný útok. Mezi vrahem a obětí došlo k brutálnímu zápasu, ale žádné známky vloupání nalezeny nebyly. Vicky tedy nejspíš útočníkovi sama otevřela. Nabízí se otázka: znala ho?

Případem se samozřejmě budou zabývat i další postavy, které z předchozích dílů již dobře známe! Třeba detektiv inspektor James Peterson. Erika s ním dříve udržovala poměr. Tehdy doufala, že by spolu mohli navázat partnerský vztah, ale nevyšlo to. A nechybí ani detektiv inspektor Kate Mossová! A věřte, že všichni jsou v té nejlepší formě, aby se opět dokázali postavit veškerým výzvám, jež se jim naskytnou! A že je čeká pěkně komplikovaný případ!

Jakmile se Erika se svým týmem pustí do pátrání, zjistí zajímavou věc: Vicky natáčela podcasty, ve kterých se zabývá skutečnými zločiny. Vydala již několik dílů a v každém z nich rozebírá některý z nevyřešených zločinů. Mohla by její smrt souviset právě s touto aktivitou, které se věnovala?

Pokud znáte autorovo dílo, jistě dobře víte, co od něj čekat. A věřím, že vaše očekávání budou (stejně jako ty mé) opět naplněna. S každou další knihou Robert dokazuje, jak dobrým spisovatelem je. Já se vždy těším, až se pustím do jeho dalšího literárního počinu! A ani tentokrát nejsem zklamaná. Robert Bryndza si i nadále drží velmi vysoko nastavenou laťku. Koncept příběhu je podobný jako v dalších jeho thrillerech: k vraždě dojde hned v samotném prologu a vy pak společně s hlavními hrdiny pátráte po totožnosti oběti, motivu a snažíte se odhalit, kdo za hrůzným činem stojí. Příběh má logicky vystavěnou zápletku a nechybí v něm nečekané zvraty: k jednomu takovému dojde už cca ve třetině příběhu. Mně tím autor naprosto vyrazil dech. Erika Fosterová bude čelit nečekané komplikaci a ukáže se, že pachatel je o mnoho kroků napřed…

„Případ se změnil v naprostý zmatek a Erika chaos nesnášela.“

Během čtení jste neustále udržování v napětí. A proto se nemůžete od knihy odtrhnout! Pátrání několikrát nabere nečekaný směr – zkrátka Robert Bryndza má stále svým čtenářům co předvést! Kapitoly jsou krátké, ale úderné, což rovněž zvyšuje čtivost knihy. Opravdu je těžké ji rozečtenou odložit, takže pokud si před spaním řeknete, že si přečtete jen jednu kapitolu, rovnou vám říkám, že tak to vážně nebude! Na druhou stranu: je-li nějaký autor, kvůli kterému stojí za to ponocovat, určitě je to právě Robert!

Nejspíš jste už pochopili, že já jsem z nového případu Eriky Fosterové nadšená. Jsem zvědavá, zda se s ní ještě budeme moci setkat a sledovat ji při řešení dalšího komplikovaného případu. Erika si v životě prožila své, přesto neztrácí naději, že jednou bude zase lépe. Lehce si získá sympatie čtenářů a i já bych si určitě další vyprávění o ní ráda přečetla.

Ukázka:

„Ty mě prostě nenecháš v klidu, co?“ Z jeho tichého hlasu zaznívala sebekontrola. Když k ní přistoupil, vykřikla a kopla. Jenže muž ji popadl za nohy, trhnutím ji zvedl z podlahy a hodil zpátky na rozkládací pohovku.
Zvedl nůž a ona viděla, jak se rozhlíží a přemýšlí, co by měl udělat. Uchopil kovový rám pohovky, překlopil ho a zvedl jí nohy. Tělo měla ohnuté uprostřed. Pak ucítila jeho váhu, jak se ji snažil nacpat do matrace. Kovový rám ji drtil. Nalehl celou vahou na matraci, aby ji přehnul. Zalila ji nesnesitelná bolest. Ramena jí vyskočila z jamek, kolena měla zvednutá k hlavě. Roubík v ústech se posunul níž do krku a mačkal jí průdušnici.
A pak se jí nůž zaryl do zad, rozřízl jí ze strany tvář, zajel jí do boku, pak do masitého polštářku lýtkového svalu. Muž vrážel nůž do matrace.
Nemohla dýchat, zběsilé bodání neustávalo a nůž se jí nořil do těla, zatímco ji drtila tíha přehnuté matrace.
Chtěla, aby smrt přišla rychle. Ale ty tři dlouhé minuty, než se její přání splnilo, trvaly celou věčnost.

Osudné svědectví – Robert Bryndza. Praha: Cosmopolis, 2022.