Také patříte k milovníkům jednoho z nejromantičtějších evropských měst – Paříže? Já ano. A proto jsem si nemohla nechat ujít knihu, jejíž příběh se odehrává právě v hlavním městě Francie. Jde o další z románů z mé oblíbené edice 7lásky: Rendez-vous s múzou od Dee Ernstové.

Hlavní hrdinkou je osmačtyřicetiletá Maggie Blissová. Spisovatelka, která má před sebou důležitý úkol. Musí dopsat třetí díl své knižní trilogie. Jenže čas od času u každého autora nastane okamžik, kdy ze sebe nevydá jedinou souvislou větu. Dva měsíce před odevzdáním rukopisu nemá Maggie napsanou ani řádku. Jak takový spisovatelský blok překonat? S řešením přichází její literární agent  Lee: co kdyby Maggie odjela společně s ním a jeho přítelem na výlet do Paříže? Změna prostředí by jí určitě prospěla!

Maggie je maminkou dospělé dcery Nicole, která žije právě ve Francii (v Rennes). Mohla by to být příležitost jak se s ní opět setkat. Maggie měla jako studentka vysoké školy románek s profesorem matematiky Alanem Goddardem. Tehdy byla ochotná udělat cokoli, aby úspěšně prošla algebrou. Nakonec se do Alana skutečně zamilovala a jejich vztah dokonce vyvrcholil tříletým vášnivým manželstvím, jehož výsledkem je právě dcera Nicole. Maggie už je třiadvacet let rozvedená, ale s Alanem ji stále pojí přátelství. Přece jen mají dítě, takže se spolu naučili komunikovat, přestože se jejich manželství rozpadlo. Když Maggie své dceři oznámí novinku o výletě do Paříže, dozví se, že ve stejnou dobu bude na stejném místě i ona. A dokonce i se svým otcem. Vypadá to totiž, že Alan se rozešel se svou přítelkyní a hodlá strávit nějaký čas se svou dcerou.

Zdá se, že Maggie bude mít o zábavu postaráno. Setká se totiž nejen se svou dcerou, ale i se svým exmanželem. Jak jejich setkání po letech proběhne? Oba se za tu dobu stihli změnit. A aby toho nebylo málo, Paříž je městem plným dalších lákadel! Co když potká nějakého charismatického Francouze, který zcela změní její pohled na život? Bude mít vůbec Maggie klid na to, aby dopsala svou trilogii? Vždyť právě to je důvod, proč se do Paříže vydala: v příštích šesti týdnech musí vyplodit sto dvacet tisíc slov! Od začátku věděla, že žádné rozptylování si nemůže dovolit. Nebo ji právě rozptýlení přinese tolik potřebnou inspiraci?

„Samozřejmě že se přihodí něco vzrušujícího. To se v Paříži přece stává.“

Maggie je žena, která si potřebuje udělat ve svém životě pořádek. Právě proto se nemůže soustředit na psaní. Snad si to konečně sama uvědomí a odhodlá se k několika radikálním řešením. Patří totiž k ženám, které se nebojí jít si za svým. Jaké změny ji čekají? Výletem do Paříže to totiž nekončí. Svůj život změní i v mnoha dalších ohledech.

„Někdy nám nedochází, co nebo koho vlastně chceme.“

Celý příběh má skvělou atmosféru. A to hned z několika důvodů: v první řadě je to samozřejmě místem, kde se děj odehrává. Poznáte Paříž, zvyky Pařížanů, tamní památky. stačí popustit uzdu fantazii a i vy se budete procházet po březích Seiny a sledovat Eiffelovu věž. Společně s hlavní hrdinkou si budete pochutnávat na francouzské kuchyni. A za druhé: Maggie je sympatická žena, kterou si oblíbíte. Na pozadí své spisovatelské kariéry řeší řadu běžných problémů. Má za sebou několik komplikovaných vztahů a není tedy divu, že je momentálně emocionálně vykolejená a tudíž nesoustředěná. Navíc o sebe po čtyřicítce přestala pečovat. Vypustila kosmetiku, kadeřnici, manikúru. A i její šatník začíná mít to nejlepší za sebou. Možná ji právě Paříž, město elegance, dokáže vrátit ztracený lesk?

„Bez ohledu na to, co děláš, vždycky musíš chtít víc. Jinak se jako osobnost přestaneš rozvíjet.“

Hledáte-li čtivý příběh s romantickou linkou v pozadí, který se odehrává v jednom z nejoblíbenějších evropských měst, pak je tato kniha tou pravou právě pro vás.

 

Ukázka:

„Hlavně tam jedu psát,“ prohlásila jsem důrazně. „Takže pro mě platí obvyklá pravidla.“

Obvyklá pravidla znamenají, že když píšu, nejsem na Facebooku ani Twitteru. Neberu telefony, neodpovídám na esemesky ani mi nikdo neposílá stupidní videa roztomilých koťátek, aby mě to nerozptylovalo. Těmhle pravidlům moje kamarádky rozuměly a už před lety se s nimi smířily.

Alison zavrtěla hlavou. „Nemyslím. Budeš přece v Paříži.“

„Ale budu psát.“

„To je něco jiného,“ řekla Cheri.

„Proč?“

„Protože budeš v Paříži, proto,“ doplnila Alison.

„Ale pořád budu psát,“ namítla jsem.

„Jenže tam budeš kolik týdnů,“ pokračovala Cheri. „Chápu, že chceš zůstat mimo Facebook a Twitter. To jsou žrouti času. Ale bez Instagramu? Copak ani nebudeš dávat fotky na instáč?“

„Vůbec se nebudu fotit. Posloucháte mě? Jedu tam psát. Nebudu se rozptylovat. Ničím.“

Cheri se posměšně uchechtla. „Já teda nevím. Budeš v Paříži, nezapomněla jsi na to?“

Rendez-vous s múzou – Dee Ernstová. GRADA Publishing, a. s. (Metafora), 2021.

logo